پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی

تعداد صفحات: 50 فرمت فایل: word کد فایل: 3347
سال: 1388 مقطع: کارشناسی دسته بندی: مهندسی عمران
قیمت قدیم:۲۶,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱۸,۸۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی

  مقدمه :

  حمد و سپاس خداوندی را سزاست که رفعت مقام علمی انسان را از مجاری تفکر و تدبر در آیات خود و پدیده های مستور در طبیعت مقرر فرموده است.

  انسان تمدن خویش را بر روی خاک بنا نهاده و هر روز بر وسعت و عظمت آن می افزاید.

  زمینی که پیوسته از درون و بیرون تحت تأثیر نیروهای عظیم طبیعی قرار می گیرد.

  پدیده هایی نظیر زلزله آتشفشان طوفان و سیل بارها قسمتهایی از تمدن انسانی را به ویرانی کشانده و تهدید آنها همواره انسان را نگران ساخته است. امروزه این نگرانی و خطر بسیار قابل توجه شده است.

  زیرا انسان با ساختمانهای آسمانخراشهایی که سر به فلک کشیده است و نیز پلهای عظیم چندین طبقه و تونلهای طویل در زیر دریا و اقیانوس عملاً به جنگ با نیروهای خرد کننده طبیعی پرداخته است.

  آشنایی کلی با مکان کارآموزی :

  به طور کلی وظیفه نظام مهندسی بر دو قسم است : 1 ) تهیه نقشه؛ 2 ) نظارت بر نقشه؛

  برای گرفتن پروانه ساخت توسط کسی که قصد ساخت بنا را دارد این مراحل طی می گردد :

  مراحل تهیه ی نقشه، صدور نقشه ی پروانه و صدور پایان کار؛

  1 ) مراجعه مالک به دفتر فنی شهرداری و ارائه درخواست و مدارک مربوط به زمین جهت تشکیل پرونده؛

  2 ) بازدید کارشناس دفتر فنی از زمین مالک و معرفی به دفتر نمایندگی جهت تهیه ی کروکی زمین توسط اعضای دفتر نمایندگی؛

  3 ) تأیید کروکی توسط دفتر نمایندگی و ارسال آن به دفتر فنی شهرداری؛

  4 ) تکمیل فرم دستور نقشه توسط دفتر فنی شهرداری و ارسال آن به دفتر نمایندگی نظام مهندسی؛

  5 ) ذتهیه نقشه توسط اعضای دفتر نمایندگی و تایید دفتر نمایندگی و ارسال آن به دفتر فنی شهرداری؛

  6 ) صدور پروانه ساختمانی متوسط دفتر فنی شهرداری؛

   در صورت عدم نیاز به کروکی ردیف های 2 و 3 حذف خواهد شد.

   

  مراحل پس از صدور پروانه ساختمانی

  1 ) اعلام شروع عملیات ساختمانی توسط مالک به مهندس ناظر؛

  2 ) ارسال گزارش مهندس ناظر حداکثر 48 ساعت پس از اتمام هر مرحله از عملیات به دفتر نمایندگی؛

  3 ) کنترل و ارسال گزارشهای مهندسان ناظر توسط دفتر نمایندگی به دفتر فنی شهرداری؛

  4 ) ارسال گزارش پایان عملیات ساختمانی توسط ناظر پس از اتمام عملیات به دفتر نمایندگی و کنترل و ارسال آن به دفتر فنی شهرداری؛

  5 ) صدور پایان کار توسط دفتر فنی شهرداری؛

  تهیه نقشه های تأسیسات، برای ساختمان های 5 طبقه و بالاتر الزامی می باشد.

  تأیید و تسلیم نقشه به کرفرمایان حداقل 1 روز پس از تحویل نقشه به نظام مهندسی صورت می گیرد.

  مراحل پیشرفت فیزیکی مربوط به ساختمان های اجرا شده :

  مرحله اول : پی سازی که آیا مغایر با نقشه انجام شده یا طبق نقشه پیشرفت کرده است به همراه توضیح مغایرت ها در کارت نظارت نوشته می شود و با مهر و امضای ناظر به همراه تاریخ نظارت تأیید می شود؛

  مرحله ی دوم : اتمام تیرریزی هر طبقه قبل از بتن ریزی یا سقف زنی؛

  الف : سقف زیرزمین : از بررسی سقف زیرزمین شروع شده که مغایر با نقشه ساخته و اجرا شده یا طبق نقشه، سپس با نوشتن و توضیح مغایرت ها و مهر و امضای ناظر این قسمت نیز تأیید می شود؛

  ب : سقف همفک بررسی می شود که طبق مراحل بالا با توضیح و تأیید و مهر و امضا آن قسمت نیز تکمیل می گردد؛

  ج ) سقف طبقات اول و بالا تیر به همان صورت و در مرحله ی ج : سقف طبقات اول و بالا بررسی می گردد.

  مرحله ی سوم : اتمام سفتکاری است که طبق آن توضیحات بررسی شده و فرم به این صورت تکمیل می گردد. آدرس ملک در پایان کارت قید گشته و کارت تکمیل شده و این کارت بعد مرحله توسط ناظر که تکمیل در نزد مالک می ماند تا ناظر هر مرحله از کار را در آن قید کند؛

  به طور کلی سهمیۀ ناظر و طراح برای یکسان سازی توزیع نقشه و تقسیم آن در نظام مهندسی صورت می گیردف سهمیه بندی با توجه به پایه بندی است و ارتقاء پایه بوسیله دوره های کوتاه مدتی است که صورت می گیرد پایه های 1 و 2 و 3. 

  ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته عملی کارآموز :

  این رشته عمدتاً به طراحی و ساخت ساختمان های بسیار بزرگ مربوط می شود که برای مدتی طولانی دوام داشته باشند و افراد بسیاری بتوانند از آنها استفاده کنند.

  مهندس معماری باید از شاخه های مختلف دانش مانند ریاضیات، نظریه سازه ها، هیدرولیک، مکانیک خاک، نقشه برداری، زمین شناسی و اقتصاد استفاده کند.

  بنابر آموخته های درس مکانیک خاک و رمین شناسی را در یک ساختمان این گونه بکار می بریم :

  در ابتدای کار باید نوع خاک و تمام مزایا و ایرادهای خاک و زمین را مورد بررسی قرار دهیم. به وسیله علم پیشرفته خود می فهمیم که در آن مکان گسل زلزله وجود دارد یا نه. اگر هم در گسل زلزله قرار گرفته باشد باید بنا را طوری طراحی کنیم که هنگام به وجود آمدن زمین لرزه مشکلی به وجود نیاید. حتی اگر در گسل زلزله نباشد باید این کارها را انجام دهیم.

  بعد از اینکه زمین را مورد محاسبه قرار دادیم شروع به طراحی و نقشه کشیدن ساختمان موردنظر می کنیم. به این ترتیب که :

  اطلاعاتی در مورد کل ساختمان یعنی تعداد طبقات و ابعاد زمین و تراکم زمین میزان سطح اشغال و بنای مفید و غیره از طرف شهرداری به ما داده می شود و این اطلاعاتی که در برگه به نام دستور تهیه نقشه نوشته شده است را به نظام مهندسی می بریم و نظام مهندسی طبق این اطلاعات شروع به طراحی و محاسبه و نقشه کشیدن می کند و بعد باید نقشه ها به تایید کامل نظام مهندسی برسد بعد از اینکه نقشه تایید شد شروع به اجرای نقشه فونداسیون بر روی زمین با استفاده از مهندس نقشه برداری می کنیم.

  یعنی اینکه چهار گوشه زمین را به وسیله دوربین نقشه برداری مشخص می کنیم و آنها را میخ کوبی می کنیم و بعد به وسیله دوربین و ریسمان رنگ اندازه های فونداسیون را می ریزیم و کار آماده قالب بندی و بعد آرماتوربندی و بعد بقیه کارها می شود.

  البته تمام این نقشه ها به وسیله محاسبات ریاضی و متر کردن بنای ساختمان کشیده می شود.

  مواردی را که باید در یک بنای ضد زلزله به کار رود را ما بر روی نقشه ها پیاده کردیم و این ساختمان از هر لحاظ مستحکم می باشد که این استحکام ساختمانی به موحب محاسبه تیر و ستون و عضوهای دیگر ساختمان با استفاده از درس مقاومت و استاتیک وایین نامه ساختمانی می باشد.

  خلاصه آموخته ها در کنار کار عملی انسان را به بهترین وجه ممکن بالا می برد تا به وسیله این دو بتوان فکری نو را خلق کنند.

  آزمون آموخته ها و نتایج و پیشنهادات :

  من در مدتی که بر سر این ساختمانها مشغول به کار شدم آموخته های زیادی فرا گرفتم. در دانشگاه فقط به طور تئوری آموزش می بینیم شاید در آن موقع به مشکل یا ایرادی برخورد می کنیم ولی هنگامی که بطور عملی کار را می بینیم سؤالاتی در ذهن خود به وجود می آید که هنگام انجام دادن کار آن سؤالها برطرف می شود و با دید بازتری می توان مشغول به کار شد.

  و این را می دانم که مهندس در تلاش است که آن دانش را چه قدیمی و چه جدید برای برآورده کردن احتیاجات انسانها به طور مؤثری بکار گیرد. مهندس معماری به طراحی و نظارت ساخت و ساز پلها و تونلها و سدها می پردازد.

  حالا به کل کارهای انجام شده برای ساخت ساختمان موردنظر می پردازیم.

  ابتدا در کنار ساختمان یا در حیاط ساختمان یک کارگاه یا انباری مخصوص انبار مصالح درست می کنیم. به این صورت که میلگردها از نظر نوع و اندازه قطر از هم مجزا شوند و سیمان یا گچ و مصالح دیگر هم به این ترتیب در انباری نگه داشته می شوند.

  مرحله قالب بندی و آرماتور بندی و بتن ریزی :

  و بعد نقشه های تهیه شده را با استفاده از دوربین نقشه برداری بر روی زمین مورد نظر انتقال دهیم. یعنی به وسیله میخ کوبی چهار گوشه زمین را مشخص می کنیم و بعد پلان فونداسیون را طبق نقشه با استفاده از ریسمان و گچ بر روی زمین مشخص می کنیم.

  و بعد با استفاده از قالب اجری قالب فونداسیون را اجرا می کنیم. یعنی اینکه به وسیله ملات ماسه و خاک و اجر به صورت دیوار 20Cm دیواری به عنوان قالب بیرون از رنگ ریخته شده اجرا می کنیم و بعد از اتمام دیوار چینی روی ردیف آخر دیوار 20Cm ملات ماسه و سیمان به عنوان مقاوم کردن روی دیوار می ریزیم و برای این که آب بتن از بین نرود و جذب دیوار و خاک نشود بر روی دیوار به اندازه 3Cm الی 2 سیمان نرمه می زنیم یا اینکه نایلون پلاستیکی بر روی حداره دیوار می کشیم و کف فونداسیون را به اندازه 10Cm الی 5 بتن مکر یا عیار سیمان 250 کلیو گرم بر متر مکعب می ریزیم و بعد شروع به درست کردن آرماتورهای پی و ستاره می کنیم. به این ترتیب که ابتدا میلگردها با قطر Cm 24 الی 12 را به وسیله هوا و برش می بریم و میلگردها با قطر Cm 10 الی 6 را به وسیله قیچی مخصوصی می بریم و بعد شبکه آرماتوربندی پی را انجام می دهیم و بعد از آن بافتن میلگردهای شناژ را شروع می کنیم و وقتی که میلگرد حصیری یا شبکه ای یا سبدی بافته شد و آماده شد به فاصله Cm 5 از بتن مگر آنها را قرار می دهیم.

  بعد از این مرحله به وسیله نقشه آکس بندی صفحه ستون ها را در جای خود قرار می دهیم و بعد اقدام به بتن ریزی همراه با ویبره زدن انجام می گیرد.

  شناخت اعضاء ساختمان :

  شالوده یا فونداسیون قسمتی از یک سازه است که غالباً زیرتر از سطح زمین قرار می گیرد و نیروهای ناشی از سازه را به پی (خاک یا بستر سنگی) انتقال می دهد.

  عملکرد فونداسیون : تقریباً تمامی خاکها تحت تأثیر نیرو به مقدار قابل ملاحظه فشرده می شوند که این مسأله باعث نشست سازه استوار بر آن می گردد. دو اصل اساسی که در طرحی فونداسیون باید رعایت شود

  (نمودار و جداول در فایل اصلی موجود است)

 • فهرست و منابع پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی

  فهرست:

  مقدمه                                                                                                                           4

  آشنایی کلی با مکان کارآموزی                                                                                   5

  ارزیابی بخشهای مرتبط با کارآموز                                                                                11

  آزمون و نتایج پیشنهادات                                                                                              12

  شناخت اعضاء ساختمان                                                                                               14

  عکسهای گرفته شده از محل                                                                                         29

  قالبندی ساختمانهای فلزی                                                                                             33

  خرپا                                                                                                                             45

  فرم پایان دوره کارآموزی         

  منبع:

  ندارد.

دانلود کارآموزی پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی, گزارش کارآموزی پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی, پروژه کارآموزی پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی, دانلود کارورزی پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی, گزارش کارورزی پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی, پروژه کارورزی پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی, کارآموزی در مورد پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی, کارورزی در مورد پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی, نمونه گزارش کارآموزی درباره پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی, گزارش کار در مورد پروژه کارآموزی روال کار در نظام مهندسی و بررسی ساختمان های فولادی
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت