گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره

تعداد صفحات: 24 فرمت فایل: word کد فایل: 3369
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی عمران
قیمت قدیم:۱۲,۶۰۰ تومان
قیمت: ۷,۴۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره

  مقدمه :

  در روز اول کارورزی با محیط دفتر آشنا شدیم . سپس پس از گرفتن کروکی زمین ، کم کم شروع به ترسیم پلان مسکونی نمودیم . پس از کشیدن نقشه بطور دستی و مشخص نمودن قسمت ها و فضاهای مختلف ، تغییراتی در نقشه دادیم و به نحوی رفع اشکال نموده و شروع به ترسیم اصلی نمودیم . و نقشه را توسط AUTO CAD رسم کردیم.

  پس از ترسیم کلیه قسمت های مورد نیاز ، یعنی پلان ، پلان فونداسیون ، نماد ها و برش و ... قسمت اولیه کار به پایان رسید . سپس شروع به ترسیم پلان مسکونی دیگر نمودیم و مطابق نقشه گذشته ، کلیه کارهای این نقشه را نیز به اتمام رساندیم .

  از روز دهم کم کم مشغول کار در محیط کارگاه شدیم یعنی همان زمین مورد نظر برای اجرای ساختمان .

   

  آشنایی با محل کارورزى:

  دفتر فنى پارسه خرمدره در تاریخ 1377 تأسیس شده . این دفتر واقع در شهرستان خرمدره جزء سهامی خاص می باشد . دفتر فنی پارسه خرمدره متعلق به جناب آقاى مهندس سعید مهدیان دارای مدرک لیسانس عمران می باشد . و کارهای فنی و پروژه های زیادی را اجرا و به اتمام رسانده اند از جمله فعالیتهای این دفتر : به اتمام رساندن پروژه های سبز کشت ، به اتمام رساندن پروژه کارخانه مینو ، به اتمام رساندن پروژه های مسکونی و ... می باشد .

   

  بازدید زمین و آماده سازى

  قبل از شروع هر نوع عملیات ساختمانی باید زمین محل ساختمان بازدید شده ووضعیت و فاصله آن نسبت به خیابان ها و جاده های اطراف مورد بازرسی قرار گیرد و همچنین باید محل چاه های فاضلاب و چاه آب های قدیمی و مسیر قنات های قدیمی که ممکن است در هر زمینی موجود باشد تعیین شده و محل آن نسبت به پی سازی مشخص گردد و در صورت لزوم می باید این چاه هابا بتن یا شفته پر شود . و سپس نسبت به ریشه کنی ( کندن ریشه های نباتی که ممکن است در زمین روئیده باشد ) آن محل اقدام شود و خاک های اضافی به بیرون حمل گردد . و بالاخره باید شکل هندسی زمین و زوایای آن کاملاً معلوم شده و با نقشه ساختمان مطابقت داده شود .

   

  پیاده کردن نقشه

  یعنی انتقال نقشه ساختمان از روی کاغذ به روی زمین با ابعاد اصلی ( یک به یک ) بطوریکه محل دقیق پی ها و ستون ها و دیوارها و عرض پله ها و ... روی زمین بخوبی مشخص باشد باید سعی شود حتماً در موقع پیاده کردن نقشه از نقشه پی کنی استفاده شود . برای پیاده کردن نقشه در پلان های معمولی و کوچک از متر و ریسمان بنایی استفاده گردد .

  پس از داشتن یک امتداد ساختمان می توان به کمک متر و ریسمان و کمک گرفتن از رابطه فیثاغورث امتداد دیگر را بدست آورد و بدین ترتیب کل زمین را مشخص نماییم .

                                                   X                    4  متر

                                                                                                    3 متر

                                                                                      5 متر

   

  Y                                                                                     

  بعد از اتمام کار پیاده کردن نقشه و قبل از اقدام به گود برداری یا پی کنی حتماً باید اندازه های پیاده شده را کنترل نماییم تا حتی المقدور از وقوع اشتباهات احتمالی جلوگیری کنیم .

   

  خاکبرداری

  اصولاً پی کنی به 2 دلیل انجام می شود :

  الف ) دسترسی به زمین بکر : با توجه به اینکه کلیه بار ساختمان بوسیله دیوارها یا ستون ها به زمین منتقل می شود ، در نتیجه ساختمان باید روی زمینی که قابل اعتماد بوده و قابلیت تحمل بار ساختمان را داشته باشد بنا گردد .

  ب) برای محافظت پایه ساختمان : در این مورد حتی در بهترین زمین ها نیز باید حداقل پی هایی به عمق 40 تا 50 سانتیمتر حفر کنیم .

   

  ابعاد پی

  عرض و طول و عمق پی ها کاملاً به وزن ساختمان و قدرت تحمل خاک محل ساختمان بستگی دارند .

  پس از تکمیل برداشت خاک و تکمیل شدن ابعاد پی ها و شناژها ، اقدام به بتن ریزی در کف پی به ارتفاع 10cm می نماییم . به این بتن اصطلاحاً بتن مگر می گویند . بتن مگر به ما کمک می کند که سطحی صاف داشته باشیم و اینکه بتن اصلی ما با خاک مخلوط نشود .

  عمق پی های نواری

  در زمین های خوب حداقل عمق پی های نواری در حدود 50cm می باشد و اگر در این عمق به زمین بکر نرسیده باشیم باید عمق پی را تا زمین بکر ادامه داد و یا از روش های دیگر مثل شمع کوبی استفاده نمود .

   

  عرض پی ها

  معمولاً عرض پی قدری بزرگتر از عرض دیوار روی آن ساخته می شود . زیرا اولاً همیشه فشار وارده و سطح تحت فشار با هم نسبت معکوس دارند ، در ثانی فرض بر این است که بار وارده بوسیله دیوار یا ستون به پی ، با زاویه 45 درجه منتقل می گردد . بدین جهت عرض پی از عرض دیوار بزرگتر می باشد .

  لایه های پی نواری

  لایه های پی سازی در پی های نواری به ترتیب از پایین به بالا عبارتند از

  1- شفته ریزی

   پی های نواری در ساختمان های آجری دو یا سه طبقه معمولاً با شفته پر می شوند . شفته مخلوطی است از خاک مناسب و آهک شکفته و آب .

  خاک مناسب

   خاک مناسب برای شفته خاکی است که قطر دانه های تشکیل دهنده آن از لحاظ بزرگی و کوچکی متفاوت بوده بطوریکه دانه های ریز تر ، فضای خالی بین دانه های درشت تر را پر نموده و در نتیجه جسم متراکم و توپری بدست می آید .

   

  آهک

    جسمی است سفید رنگ از پختن سنگ آهک یا کربنات کلسیم به فرمول coco3 در حرارت 800 تا 1400 درجه سانتی گراد بدست می آید . به سنگ آهکی پخته می گویند که تمام coco3 به cao و co2 تبدیل گشته و co2 به صورت گاز از محیط خارج شده باشد .

  آهک شکفته

  آهک زنده cao میل ترکیب شدیدی با آب دارد و در اثر مجاورت با آب تبدیل به آهک شکفته گشته و آهک مرده و یا آهک آبدیده می گردد .

  شدت حرارت به قدری است که مقداری از آب مصرفی را بخار می کند و مقداری از سنگ آهک که کاملاً پخته شده باشد را به آهک زنده تبدیل         می نماید. شدت حرارت به قدری است که مقداری از آب مصرفی را بخار می کند و مقداری از سنگ آهک که کاملاً پخته شده باشد را به آهک زنده تبدیل

  می نماید .

  آب

  تقریباً هر نوع آبی را می توان در شفته بکار برد فقط باید توجه نمود از مصرف آب هایی که آلوده به مواد شیمیایی هستند خودداری نمود . در هفته سوم پس از قالب بندی پی ها اقدام به آماده سازی آرماتورهای پی نمودیم و سپس پس از بستن آرماتورهای فنداسیون و گذاشتن صفحه ستون ، پی آماده ریختن بتن می گردد .     

   

  در همین حین در محیط دفتر اقدام به ترسیم نقشه های دیگر کرده و همینطور در مورد طراحی مشاوراتی داشتیم و در همین حین اقدام به برشکاری و آماده سازی ستون ها و تیرها نمودیم .

  در نقشه های اجرایی ساختمان مذکور اختلاف سطحی نسبت به کف اصلی ما داشت که ما برای حل این اختلاف اقدام به کرسی چینی نموده و این اختلاف سطح را با مصالح سنگی پر کردیم پس از قالب بندی پی ها و سپس آرماتور بندی داخل شناژها اقدام به بتن ریزی می نماییم و مدتی پس از بتن ریزی از این بتن ریخته شده مواظبت می کنیم و دائم آبپاشی می نماییم تا به مقاومت نهایی خود برسد . پس از این مرحله که پی به اتمام رسید اقدام به بلند کردن ستون هایی که قبلاً آماده شده اند می نماییم و پس از جوشکاری و فیکس کاری ، تیرها را نیز در جای خود فیکس می کنیم .

  ستون ها را با کمک جرثقیل به صورت عمودی درآورده و سپس آن ها را به صفحه زیر ستون جوش می دهیم برای اینکه مقاومت را در محل جوشکاری افزایش دهیم می توانیم از نبشی و یا لچکی استفاده کنیم و پس از این مرحله تیرها را در جای خود قرار می دهیم و اقدام به جوشکاری می نماییم . سپس در محل های مناسب که قبلاً در نقشه های اجرایی مشخص شده است از بادبند استفاده می نماییم و بادبندها را نیز در جاهای مناسب خود قرار می دهیم در این هنگام اسکلت فلزی ساختمان تکمیل گردیده است .

   

  همانطور که قبلاً ذکر شده برای حل اختلاف سطح ساختمان و سطح کف زمین اقدام به کرسی چینی می نماییم .

   

  2- کرسی چینی :

    معمولاً در طبقه هم کف ساختمان ها سطح اتاق ها را چند سانتی متری از کف حیاط یا کوچه بلندتر می سازند . به این اختلاف ارتفاع کرسی چینی      می گویند . عرض دیوارهای کرسی چینی بستگی به ارتفاع آن دارد . هر قدر این ارتفاع بیشتر باشد به علت وجود خاکی که در پشت آن قرار دارد می گیرد باید پهنای آن بیشتر شود تا بتواند در مقابل فشارهای جانبی کاملاً مقاومت نماید . در هر حال عرض کرسی چینی باید قدری بیشتر از دیوار اصلی و قدری کمتر از پی زیر آن باشد .

   

  3- شناژ

  شن به زبان فرانسه به معنای زنجیر و شناژ به معنای زنجیر کردن است . این قسمت از ساختمان که روی کرسی چینی و معمولاً در یک تراز ساخته می شود برای متصل کردن کلیه پی ها به همدیگر ایجاد می گردد . در اثر وجود شناژ کلیه قسمت های ساختمان بطور یکپارچه عمل نموده و کلیه نشست ها یکنواخت بوده و نیروهای وارده اتفاقی ( مانند زمین لرزه و باد ) به تمام قسمت های ساختمان منتقل گشته ، در نتیجه از شدت نیرو در یک نقطه کاسته شده و مانع خرابی ساختمان می گردد .

  همانطوریکه گفته شد معمولاً شناژهای افقی را روی کرسی چینی در طبقه همکف اجرا می نمایند . ولی گاهی اوقات نیز در طبقات زیر هر سقف روی کلیه دیوارها شناژ اجرا می گردد و این شناژهای افقی که در پایین و بالای دیوار ساخته می شود بوسیله شناژهای عمودی در چندین نقطه به یکدیگرمتصل می گردد . اجرا شناژ افقی و عمودی در ناحیه های زلزله خیز مانند ایران الزامی می باشد زیرا این شناژها به نسبت قابل ملاحظه ای از شدت خرابی های وارده می کاهد . 

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره , گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره , پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره , دانلود کارورزی گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره , گزارش کارورزی گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره , پروژه کارورزی گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره , کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره , کارورزی در مورد گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره , نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره , گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی دفتر فنى پروژه های ساختمانی پارسه خرمدره
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت