گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز

تعداد صفحات: 33 فرمت فایل: word کد فایل: 3397
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی کشاورزی زراعت
قیمت قدیم:۱۳,۸۰۰ تومان
قیمت: ۸,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز

  مقدمه:

  با توجه به پیشرفت روز افزون جمعیت در دنیا و این که هر روز هزاران نوزاد چشم به جهان می گشاید و دارای نیاز های متفاوتی دز زندگی هستند تا بتوانند زنده بمانند و زندگی کنند یکی از مهمترین نیاز های بشر از دیر باز رفع گرسنگی و جدال با مرگ بوده است.

  تاُمین غذا و رفع گرسنگی از مهمترین دغدغه ای بشر به خصوص در عرصه جدید است. یکی از مهمترین منابع غذای مردم کشاورزی است چرا که بیشتر درصد غذای افراد و منابع معدنی مورد نیاز آنها در گیاهان وجود دارد.

  انسان های اولیه با درک این مطلب برای نجات خود تلاس در اهلی ساختن گیاهان کرد. اما امروزه با پیشرفت صنعت و تمدن و ماشینی شدن زندگی در جامعه های مختلف بشری جایگزینی زمین های کشاورزی با ساختمان های مدرن و امکان خاص ... شروع شده و این بشر کنونی حتی به جنگل ها هم رحم نکرده و در جهت هموار نمودن آن می کوشد. با کم شدن زمین زراعی و رشد روز افزون جامعه راهی جز بالا بردن بازده محصول در واحد سطح و پیدا کردن راههایی در رسیدن به این هدف سودمند است. یکی از معضلات و دغدغه های فکری مهندسین کشاورزی بر اثر عواملی چون آفات و بیماری های گیاهی است که امروزه با پیدایش علم گیاه پزشکی به شناخت آفات و بیماری های گیاهی پرداخته و در جهت مبارزه و پیشگیری با این عوامل سوء قدم نهاده و روزنه های جدیدی از امید را برابر چشمان بشر گشوده است.

  با همکاری مهندسین و متخصصین کشاورزی و تولید کنندگان این بخش امید است که در رفع موانع بر سر راه بکوشیم و جهانی پر از شادی و نشاط و بدون دغدغه ای برای تمامی انسان های دنیا داشته باشیم.

            

  فصل اول) آشنایی با مکان کار آموزی   

   

  تاریخچه :

  تاریخچه جهاد کشاورزی ابهر از تاریخ 1380 با ادغام دو مدیریت کشاورزی سابق و جهاد سازندگی سابق بوجود آمد قبلا این دو مدیریت با امورات مشابه و در راستای هم کار می کردند که بیشتر آنها در ارتباط با خدمات رسانی به روستا ئیان و کشاورزان و تولید کنند گان و هدف محرومیت زدایی از روستا و جلو گیری از مهاجرت بی رویه به کلان شهر ها انجام وظیفه نمودند که طبق بررسی هایی انجام شده، تصویب نمایندگان مجلس و دولت با هم ادغام شده و از سال 1380 تحت یک مدیریت واحد بنام مدیریت جهاد کشاورزی به خدمت رسانی خود ادامه می دهند. کلا می توان گفت که این مدیریت پلی است بین کشاورزان و تولید کنندگان و مراکز تحقیقات که تازه ترین یافته علوم کشاورزی با آزمون در مزارع نمونه ترویجی و تحقیقی به دست زارعین منطقه می رد و در این راستا با الهام از همین علوم باعث تولید بیشتر و در آمد بهتر به زارعین و پیش شرط لازم برای حرکت بسوی توسعه پایدار کشاورزی و روستایی توسعه انسانی و مشارکت مردم است در این خصوص تشکیل تشکل ها و توسعه سازمانهای غیر دولتی ، مردمی یک ابزار موثر و کار آمد بحساب می آید و یکی از راههای مشارکت مردم برای ادراه بهتر امور زندگی خود و حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی روستا ایجاد تعاونی ها و تشکل های روستایی است.

   

  اهم فعالیت این روایت:  

  1- کمک به اقتصاد کشور

  2- کمک به تولید بهتر و در آمد بیشتر به کشاورز

  3- انتقال یافته های جدید به کشاورز

  4- به علت اینکه زمین به تعداد ثابت در اختیار زارع بوده در این راستا افزایش تولید در واحد سطح و غذای بیشتر و فراورده های آن هدف است.

  5- آموزش مهارت های خود اشتغالی به روستا

  6- سازماندهی مراکز و روستائیان و آشنایی به علم روز کشاورز پیشرو

  7- توزیع مجلات و جزوات

  8- اجرای دوره های کار و دانش

  9- برگزاری دورها و کلاس های آموزشی در روستاها

  10- استفاده از تکنیکی برتر جهت تولید برتر و رسیدن به خودکفایی غذایی

  11- تشکیل کلاس های آموزشی اقتصادی با استفاده از نوار، عکس و فیلم و اسلاید

  12- آموزش شواراهای اسلامی روستا

  13- مشاوره با مراجعین در خصوص جذب سرمایه جهت ایجاد طرح های در آمد زا

  14- بررسی پتانسیل منطقه و ایجاد بستر جهت اجرای طرح های مورد نیاز

  15- ایجاد طرحهای آبیاری و تحت فشار و قطره ای جهت استفاده بهتراز آب

  16- اجرای طرح یکپارچه و تجهیز و نو سازی مزارع در روستا

  17- طرح جایگزین باغات و اصلاح آنها

  18- واگذاری اراضی دولتی از طریق طرح های کوچک و بزرگ اقتصادی جهت انجام طرح های کشاورزی

  19- آزمایش خاک و آب و بررسی مواد نیاز آن

  20- نظارت بر خرید گندم و محصولات تضمینی آزاد بر نیاز زارعین

  21- استفاده از کارشناسان فارغ التحصیل رشته ها ی کشاورزی در روستاها

  آشنایی با شیوه ها ی جدید ارزیابی طرح های اقتصادی و فنون و روش های اقتصادمندی انگیزه اصلی دولت فعالیت های اقتصادی و صنعتی است. از آنجائیکه برنامه ریزی یک پروژه کاری است که به رشته های مختلف از دانش بشری نیاز دارد و امکانات لازم در مراحل مختلف تصمیم گیری در جریان انتخاب پروژه به مطالعات و تکنولوژی مستمر نیازمند می باشد و از این راستا می توان به رشته کامپیوتر که از اساسی ترین نیازها در جهت توسعه پایدار  کشاورزی می توان شمرد و بخش کامپیوتر استخوان بندی این بررسی و محاسبات مربوط را تشکیل می دهد و از اجزای تشکیل دهنده پروژه کشاورزی پایدار و توسعه اقتصاد در این مورد را شامل می گردد. و قطعا بدون دانش کامپیوتر پیشبرد مسیر نخواهد بود برای اینکه کشورها در ردیف کشور های تخصصی و پیش قزاول قرار گیرند به این دانش اهمیت بیشتری قایل شوند.

   

     

  فصل دوم ( ارزشیابی بخش های مرتبط با رشته کار آموزی )

  بسم الله الرحمن الرحیم

  کار آموزی در جهاد کشاورزی هیدج...

  سن گندم eurygaster integriceps

  امروز مهندس مقصودی سرپرست کار آموزی بنا به شرایط آب و هوایی که زمان ریزش سن ها ی گندم از زیر گون ها و چون سن از آفات مهم اقتصادی مزارع گندم است. و مبارزه با سن به عهده وزارت کشاورزی و عمران روستایی است به معرفی آن پرداخت

  شکل شناسی و  معرفی خود حشره کامل : حشره کامل که به طول 12-13 MM و عرض حدود 6 MM دیده می شود و رنگ آن متغیر خاکستری تا قهوه ای  مایل به سیاه است. سینه اول بزرگ و ذوزنقه ای است و شاخک ها 5 بندی است خرطوم آن نسبتا بلند و در حال استراحت زیر بدن قرار می گیرد. ؟؟؟ ها فوق العاده طویل و بر جسته و بالها را می پو شانند.

  تشخیص نر و ماده از هم:  تشخیص نر و ماده از هم در سم پاشی اهمیت دارد زیرا که ماده ها تخم گذاری کرده و بر تعداد آنها می افزاید. نرها انتهای آنها و آخرین بند شکم به صورت ذوزنقه ای است. و با فشار دادن دست فرو می رود ولی در ماده حالتی شبیه ژلاتین وجود دارد و با فشار دادن دوباره به حالت اولیه بر می گردد.  

  زیست شناسی : سن گندم  زمستان را به صورت حشره کامل در زیر بوته های گون و درمنه زمستان گذرانی می کنند دارای 5 مرحله پورکی است. تخم کروی و به قطر 0/7 MM است تخمها هسته ای و معمولا 16-10 عدد روی برگها گذارده می شوند و توسط ماده ای چسبناک روی برگها می چسبند.

  طرز خسارت: نیش خود را در برگها  و دانه ها فرو کرده و با تغذیه از آن موجب خسارت می شود.

  طرز تشخیص و مبارزه: برای تعیین زمان با کادر و شمارش نر و ماده زمان مبارزه را مشخص کرده و از سم های دیپرتکس 80 درصد و دلتامترین استفاده می کنیم.

   

  نمونه برداری 

  مدیریت جامع تلفیقی (IPM)  هر آفتی به دلایل اکولوژیکی ، اقتصادی و حشره شناسی کاربردی یابد با آگاهی قابل قبول از میزان جمعیت آفت در مزرعه صورت گیرد و موفقیت در اجرای مدیریت تلفیقی بستگی به برآورده صحیح جمعیت آفت دارد.

  برآورد جمعیت سن گندم غلات در مزرعه تور و کادر صورت می گیرد. برای مرحله سن مادر و پوره ها در تمامی ساعات روز می توان از کادر(1*1) متر یا (0/5*0/5) متر استفاده نمود،به طوری که در قطعه ی حداکثر 5 هکتاری بصورت ضربدر در هر قطر مزرعه 100 کادر بصورت تصادفی به کار می بریم.

  در صورت استفاده از کادر (0/5*0/5 ) . هر 4 کادر معدل یک متر مربع خواهد بود. استفاده از کادر برای نمونه برداری در مرحله سن مادر الزامی است.

  در سال زراعی 1383_84 براساس هماهنگی بین سازمان حفظ نباتات و موسسه تحقیقات گیاه پزشکی ، هر 5 بار تور زدن با تور جدید ( تور با قطر داخلی 35 سانتی متر) معادل یک متر کادر و به دلیل توزیع فضایی تجمعی سن غلات 50 با تور زدن معدل 10 متر کادر خواهد بود. بنا براین ضروری است برای بر آورده جمعیت در قطعات 5 هکتار یا کمتر به فاصله هر 10قدم طبق الگوی *( ضربدری ) در دو قطر 50 بار تورزنی با زاویه 180 درجه انجام و آنرا معدل 10 متر مربع کادر بدانیم ( بنا بر این تمامی روش های قبلی نمونه برداری 10 تور و همچنین تورهای با قطر داخلی کمتر یا بیشتر از تور استاندارد کلن لم یکن تلقی می گردد و نباید در بر آورده جمعیت سن غلات از این تاریخ ملحوظ گردد.) برای سنین پورگی  3 و بالاتر از تور استفاده می گردد. در مراحل تخم ، پوره و پوره 2 باید از کادر استفاده نمود.   

   

  زمان صحت تور زنی : صبح ها تا ساعت 10 صبح و بعد از ظهر ها از ساعت 5 تا نزدیک غروب آفتاب می باشد. بدیهی است در صورت وجود باد ، باران، رگبار، سرما، و غیره نباید از تور برای تخمین جمعیت استفاده کرد.

  تذکر: لازم است هر فرد شبکه مراقبت سن غلات در یال زراعی جاری یک دفتر و فرم بازدید روزانه به همراه داشته باشد و تمامی اطلاعات روزانه مهم در ارتباط با فنولوژی ، تراکم ، سمپاشی و... آفت و مزرعه را در ان یادداشت نماید.

  مبارزه شیمیایی در مناطق تجمع سن های بالدار نسل جدید در حال برگشت به کوه:

  سطح این مناطق بسیار محدود و معمولا در حاشیه دشت های الوده به سن و کوهپایه ها قرار دارند.تراکم آفت در این نقاط ناگهانی به نحو بسیار چشمگیر افزایش می یابد. ( زمان توقف تا پرواز به ارتفاع کوه معمولا چند ساعت  تا حداکثر 2 روز است، و این پدیده در روز های پایانی فصل مبارزه اتفاق می افتد). در صورت شناسایی این نقاط توسط شبکه مراقبت محل تجمع سن های نسل جدید می بایست بلا فاصله و سریعا مبارزه گردد. در صورت شناسایی ، مساحت این نقاط در حدود 1/100 (یک صدم) سطح مبارزه در هر استان است و باید با هماهنگی سازمان حفظ نباتات ( ستاد تهران) انجام گیرد . ار آنجائیکه این روش افدامی برای کاهش جمعیت آفت برای سال آتی است.

  مبارزه عمومی بوده و در میزان مبارزه معمول سالانه نباید منظور گردد ولی ضروری است مقدار مصرف سم و سطح مبارزه بطور جداگانه به سازمان حفظ نباتات اعلام گردد. 

   

  سوسک سیاه گندم zabrus tenebriades

  در ایران از روی گندم، جو و چاودار از استان های شمالی و شرقی جمع آوری شده است. لاروها از برگ و حشرات کامل از گل و دانه های شیری گیاهان میزبان تغذیه می کنند.خسارت لارو روی جوانه های گندم مشاهده می شود و برگهای جوان روی زمین می خوابند این خسارت به صورت لکه لکه در مزرعه دیده می شود.

  مشخصات ظاهری: حشره کامل به رنگ عمومی قهوه ای متمایل به سیاه، به طول 18 میلیمتر با سر بزرگ و شاخک ها یازده مفصلی و نخی شکل. پشت سینه بر آمده، بالپوشها محدب و روی آنها خطوط طولی دیده می شود. لارو کامل سفید رنگ، سر، قفسه سینه،پشت حلقه های شکم و پنجه ها قهوه ای رنگ است و آخرین حلقه شکم مجهز به یک جفت استطاله دندانه دار و تیره رنگ است. از خانواده carabide

  زیست شناسی:  

  این حشرات زمستان را به صورت لارو در زیر خاک به سر می برند و در اوایل بهار از برگهای ضعیف غلاتی که تازه سبز شده اند تغذیه می کنند. حشرات کامل در اواخر بهار و اوایل تابستان هنگامی که دانه های غلات شیری شده اند شروع به تغذیه دانه ها می نمایند و پس از جفت گیری تخمها وابسته به رطوبت خاک تا عمق 18 سانتیمتر در خاک تک تک یا دسته های 3 تا 5 عددی می گذارند. معمولا هر حشره ماده در طبیعت 40 تا 80 عدد تخم می گذارند. لارو به صورت سن یک یا دو و بندرت سن سه زمستان گذرانی می کند. این حشرات دیاپوز حقیقی ندارند ولی فعالیت تغذیه ای آن در فصل سرد نقصان می یابد. لارو در طول روز در دالانهایی در زیر زمین استراحت می کند و شبها برای تغذیه خارج می شود و ابتدا از پارانشیم خورده و رگ برگ ها را به جا می گذارد. شفیره در لانه های لاروی در خاک تشکیل می شود این حشره در سال یک نسل دارد و برای مبارزه با این آفت تغییر تاریخ کشت و رعایت متناوب زراعی توصیه می شود.

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز

  فهرست:

   

  فصل اول) آشنایی با مکان کار آموزی

  فصل دوم) ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته علمی کار آموز

   

  منبع:

  ندارد.

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز, گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز, پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز, دانلود کارورزی گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز, گزارش کارورزی گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز, پروژه کارورزی گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز, کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز, کارورزی در مورد گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز, نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز, گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی کنترل بیماری ها و علف های هرز
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت