گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن

تعداد صفحات: 66 فرمت فایل: word کد فایل: 3667
سال: 1387 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: حقوق و فقه
قیمت قدیم:۲۰,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱۴,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن

  مقدمه

  موضوع مهریه سال ها است که در خانواده های ایرانی مطرح بوده و میزان آن هر روز در حال افزایش است . به طوری که گاهی بحث بر سر مهریه آن قدر بالا می گیرد که وصلتی که قرار است سر بگیرد به خاطر اختلاف نظر درباره مهریه سر نمی گیرد . طبق قانون موجود ، مهریه هر وقت که از جانب زن مطالبه شود باید به روز شود یعنی با محاسبات اقتصادی معلوم شود مبلغی که  درتاریخ ازدواج به عنوان مهریه ثبت شده به هنگام مطالبه معادل چه وجهی است و سپس پرداخت شود و این نیز در شرایط تورمی اقتصاد ایران و افزایش مداوم نرخ ها بر نگرانی خانواده ها می افزاید . این ها همه در حالیست که جوانان در آستانه ازدواج با مشکلات فراوانی از جمله مسکن و شغل مناسب مواجه اند و بسیاری از مردان به گواه آمار برای گذران زندگی مجبورند بیش از یک شغل داشته باشند . اما ایرانیان مقیم خارج در این مورد با مشکلات کمتری روبرو هستند .

  به گفته یک محضر دار ایرانی در لندن ، ۹۸ در صد مهریه های ایرانیان مقیم اروپا از حد یک جلد قرآن ، یک شاخه نبات و یک سکه طلا فراتر نمی رود . اما طی سال های اخیر در ایران مهریه مورد مطالبه به هنگام ازدواج سیر صعودی داشته تا آنجا که این روزها برخی مهریه ها از۱۰۰ سکه طلا بسیار بالاتر رفته است . اما بروز مشکلات زناشویی برای زوج های جوان که به طلاق منجر می شود ، باعث می شود برخی مردان وقتی به پرداخت مبالغ سنگینی که متعهد شده اند ملزم می شوند ، به دلیل عدم توانایی مالی روانه زندان شوند ، و از سوی دیگر ناتوانایی در پرداخت مهریه و رجوع برای قسط بندی کردن آن توسط محاکم قضایی سبب شده است که زوج های خواهان طلاق با مشکلات پیچیده ای روبرو باشند .

  کارشناسان روند افزایش مهریه را نگران کننده می دانند و معتقدند مهریه بالا نه تنها موجب تثبیت خانواده نمی شود بلکه عامل بسیاری از اختلاف هاست و بر خلاف آن چه به نظر می رسد میزان طلاق را کاهش نمی دهد . به اعتقاد کارشناسان مسایل اجتماعی اگر روند کنونی در این شرایط ادامه پیدا کند ، مشکلات عمده ای را به مشکلات موجود در زندگی مشترک و در ایران اضافه می کند .

   

  بخش اول

  تعریف مهر و ماهیت حقوقی آن

   

  مهر یک مال است که شوهر بواسطه ازدواج و بنا به حکم قانون متعهد می شود که به زن بپردازد از این جمله دو مطلب را متوجه می شویم :

  ۱- مهر باید مال باشد بنابراین امر غیر مالی نمی تواند مهر باشد .

  ۲- وجود اصل مهر در عقد نکاح بدین بیان که در هر ازدواج باید مهری وجود داشته باشد یک الزام قانونی است نه یک امر قرار دادی بنابراین هیچ عقد نکاحی اعم از دائم یا منقطع خالی از مهر نیست .

  بنابراین زن در هیچ صورتی در یک ازدواج صحیح محروم از مهر نمی شود و به خصوص در تمام مواردی که نزدیک صورت می گیرد زن به هیچ وجه از مهر محروم نمی شود حتی اگر در عقد مهری قرار داده نشده باشد و یا باطل بوده باشد یا مهر ملک قید شده باشد یا حتی عدم مهر شرط شده باشد .

   

  فصل اول

  استقلال مالی زن در حقوق ایران

  در حقوق ایران زن از نظر مالی کاملاً از شوهر خود مستقل است بدین بیان که در مورد داراییهای خود مستقلاً مالک است و می تواند هرنوع تصرفی که مایل باشد در دارایی خود از قبیل مهر ، سهم الارث یا منافع کسب و اشتغال خود به عمل آورد بدون اینکه نیازی به دخالت شوهر داشته باشد همچنانکه در مورد مهر ماده ۱۰۸۲ ق.م این موضوع را اینگونه بیان کرده است :

  « به مجرد عقد زن مالک مهر می شود و می تواند مر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید .»

  مبحث اول

   

  مهر

  یکی از ارکان عقد ازدواج ، مهر می باشد که در زبان فارسی به آن کابین می گویند . کلمه مهر رد قرآن کریم به کار نرفته بلکه بعضاً از واژه های معادل آن نظیر صداق ، نحله، فریضه و اجر استفاده شده است .

  عقد ازدواج چه به صورت دائم و چه منقطع ، نمی تواند خالی از مهر باشد . فرق ازدواج موقت با دائم از لحاظ مهر در این است که اگر در ازدواج دائم مهر ذکر نشود ، موجب بطلان عقد نمی گردد ولی در ازدواج موقت ، وفق ماده ۱۰۹۵ ق.م عدم ذکر مهر ، موجب بطلان است . در تعریف مهر گفته شده عبارت از مال معینی است که بر سبیل متعارف زوج به زوجه در عقد ازدواج می دهد و یا به نفع زوجه بر ذمه می گیرد . از نظر تحلیل حقوقی ، مهر تنها ما به ازای استمتاع نیست بلکه به نظر ما علاوه بر عنوان نوعی هدیه داشتن می توان آن را به گونه ای شرط  جزائی یا وجه التزام محسوب نمود . یعنی آینده انحلال این عقد که قانون آن را به دست مرد قرار داده است در ضمن عقد ازدواج تنظیم می گردد . زن می پذیرد و آگاه بر اینکه حق طلاق به دست مرد است نسبت به تعیین میزان مهر خود اقدام می نماید . از این رو قاعدتاً در صورت طلاق زن توسط مرد علاوه بر مهر ، زن مستحق چیزی نیست مگر اینکه شروط دیگری در ضمن عقد آینده انحلال این عقد را پیش بیین نماید . مثلاً شرط شود که مرد در صورت طلاق دادن بدون عذر موجه زن ، مالی را علاوه بر مهر به وی بدهد .

  بهر حال از آنجا که یکی از اسباب پیدایش دین ، عقد ازدواج است ، در اثر عقد ، زوجه مالک مهر مورد توافق طرفین می شود . این است که ماده ۱۰۸۲ ق.م مقرر می دارد :

  به مجرد عقد نکاح زن مالک مهر می شود و می تواند هر گونه تصرفی که بخواهد در آن بنماید .

  از عبارت هر گونه تصرفی می توان استنباط نمود که ملکیت زن نسبت به مهر ، مطلق است و میتواند بدون اذن شوهر و یا حتی قبل از آن که شوهر مهر را به قبض وی بدهد ، هرگونه تصرفی که بخواهد ، در آن بنماید مانند آنکه آن را تلاف یا به غیر واگذار نماید .

  لازم نیست مهر نقداً به زوجه پرداخت شود ، بلکه می توان برای تادیه تمام یا قسمتی از آن مدت یا اقساطی قرار داد . ماده ۱۰۸۳ ق.م

  البته در صورتی که برای مهر مدت ذکر شود ، حق حبس زن از بین می رود . در پایان لازم است اشاره اجمالی به مسئله شیربها داشته باشیم .

  در بعضی از نقاط کشور ما مرسوم است علاوه بر مهر ، مالی تحت عنوان شیربها به پدر عروس می دهند . پرداخت این مال هیچ مستند شرعی و قانونی ندارد و اگر جزئی از مهر است ، قطعاً مستحق آن کسی نیست جز خود زوجه ، البته زوجه می تواند مهر خود را به هر کس که بخواهد ببخشد که از جمله این افراد پدر اوست . شایان گفتن است گرفتن و یا پرداختن مبلغ مزبور با رضایت و طیب خاطر بعنوان قدردانی از زحمات پدر زوجه ایرادی ندارد .

  می توان شیربها را به صورت شرط در ضمن عقد ازدواج ( تحت عنوان شرط به نفع ثالث وفق قسمت اخیر ماده ۱۹۶ ق.م ) درج نمود که در این صورت پرداخت آن بر زوج الزام آور گردد . همچنین می توان آن را جزء مهر نمود که زوجه پس از اخذ کامل مهر ( که شیربها جزئی از آن است ) خودش به پدرش هبه کند یعنی شرط مزبور ( هبه بخشی از مهر به پدر تحت عنوان شیربها ) در ضمن عقد ازدواج آورده شود .

   

  مبحث دوم

   

  مهر و ارتباط آن با حمایت از موقعیت زن

  همان گونه که ذکر شد مهر وسیله ای برای بالا بردن حیثیت زن موجبی برای دلگرمی او در اداره کانون خانوادگی و زمینه ای جهت تامین آسایش فکری اوست . او باید زندگی خانواده را نظام بخشد فرزند را تربیت کند کانون خانواده را گرم نگه دارد و محیط کانون را پر از امن و صفا کند و بدین نظر او نیازمند به امنیت فکری فراغ خاطر امنیت عاطفی و اخلاقی است . این همه بدان جهت است که او مطمئن باشد که مهرورزی ها و صفای قلبی او بی حساب نیست و بیهوده از بین نمی رود .

  اگر زن وضع خود را در برابر خانواده متزلزل ببیند قادر به انجام وظیفه همسری مدیریت خانه و مادری نخواهد بود و نمی تواند در تربیت فرزندانی متعادل و بهنجار موفق باشد .

  شاید مفهوم عملی مهر در بعضی از خانواده ها ناشی از این باشد که حق طلاق در اختیار شوهر است علاوه بر این مکان ازدواج دوباره برای زن دشوارتر است و فرصت های شغلی کمتری هم در اختیار زنان است بدین ترتیب مهر به عنوان مهمترین عامل حمایت از زن در صورت وقوع طلاق جلوه می نماید و می تواند به عنوان ابزاری در جهت جلوگیری از تضییع حقوق زنان به شمار آید .

  مهر در حقیقت بخشی از نظام حقوقی ای است که اسلام در باب ارتباط زن و مرد وضع کرده است . قانونی است برای حمایت از زن در منظومه نظام حقوقی اسلام . این منظومه حقوقی یا مبتنی بر یک سلسله دریافتهای بشری است که سابقه دار بوده و اسلام آنها را تایید و امضاء نموده و یا این که مبتنی بر تاسیس است .

  مجموعه این حقوق و در حقیقت پشتیبانی های مالی شخصیتی خانوادگی و اجتماعی که اسلام در رابطه با شخصیت زن قایل شده به نوعی در دیدگاه اسلام به شخصیت زن و نقشی که زندگی انسان و در دستیابی انسان به اهداف خلقتش دارد بر می گردد . مثلاً در نظام تعلیم و تربیت اسلامی بخش مهمی از تعلیم و تربیت نتیجه عملکرد زن محسوب می شود یا در سیستم اجتماعی بخش متنابهی از توفیقات اجتماعی فرهنگی و سیاسی جامعه مرهون تلاش های زنان است .

  اسلام برای حمایت از زنی که از خانه پدر به خانه شوهر منتقل می شود مساعدتهایی در نظر گرفته است اولاً : از نظر روانی حمایت زن از عهده پدر و مادر خارج می شود و برعهده شوهر قرار می گیرد ثانیاً : به لحظ اقتصادی شوهر موظف است مخارج عرفی زن را تامین کند و زن در این زمینه هیچ وظیفه ای ندارد .

  مهر اگرچه از لحاظ اقتصادی صرف چندان ملحوظ نیست اما در هر حال جنبه پشتیبانی دارد خصوصاً پشتیبانی روانی به این معنا که وقتی دختری پا به خانه مردی می گذارد و تمام هستی جسمی و روانی و حیثیتی خویش را نثار مرد و خانواده می کند در این صورت مهر به ازای آن اعتقاد و احساسات و عاطفه ای پرداخت می شود که زن با تمام وجودش تقدیم مرد می کند .

  بنابراین یک دختر بعد از رفتن به خانه شوهر به عنوان یک همسر موقعیت خاص جدیدی می یابد که واحد مسوولیت های عدیده ای است که مستلزم حمایت از طرف شارع و قانونگذار است و بدون شک نمی توان انکار کرد که در تدوین مهر در کانون خانواده و عقد ازدواج این جنبه از نظر دور مانده باشد . اگر چه همانطور که در خصوص موارد قبلی ذکر شد باز این امر تمام موضوع نیست .

  مبحث سوم

   

  مهر و ارتباط آن با عواطف روحی و معنوی زوجین

  پس از وقوع نکاح زن و شوهر به حکم قانون حقوق و تکالیف گوناگونی در برابر هم پیدا می کنند . ( ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی ) و در این میان فارغ از روابط مالی زوجین پیوند معنوی زن و شوهر از اهمیت بیشتری برخوردار است و در تشکیل خانواده نوعی اتحاد و همبستگی عاطفی مورد نظر است نه روابط صرف مالی و اقتصادی .

  مرد در تشکیل خانواده به دنبال آن است که برای زندگی اش شریکی پیدا نماید و از آن هنگامی که مرد می شناسد که زن جزءای است که زندگی ش را تمام و کامل می کند در آن صورت مرد متبوع و زن تابع او است . پس در این هنگام زن متاعی روحی است که مرد برای رسیدن به آن تلاش کرده است و اگر مرد برای خودش قیمتی قایل باشد زن نیز گرانترین خواهد بود و از اینجا بود که فلسفه مهر بوجود آمد و برای این زن هدیه نفیسی که بر آن توافق شده مهر است که دریافت می دارد و این راز و رمزی است که حکایت از عزت و حرمت زن مرد دارد و تقدیری جهت موافقت روحی زن در گرایش به سوی مرد است .۱

  در حقیقت پدید آمدن مهر نتیجه تدبیر ماهرانه ای است که در متن خلقت و آفرینش برای تعدیل روابط زن و مرد و پیوند آنها به همدیگر به کار رفته است مهر از آنجا پیدا شد که در متن خلقت نقش هر یک از زن و مرد در مساله عشق مغایر نقش دیگری است این قانون بر سراسر هستی سرایت دارد عرفا می گویند قانون عشق و انجذاب بر سراسر موجودات و مخلوقات حکومت می کند .

  نوع احساسات زن و مرد نسبت به یکدیگر یکسان نیست . قانون خلقت جمال و غرور و بی نیازی را در جانب زن و نیازمندی و عشق و تغزل را در جانب مرد قرار داده است ضعف زن در مقابل نیرومندی بدنی مرد به همین وسیله تعدیل شده است .

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن

  فهرست:

  مقدمه . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۴

  بخش اول : تعریف مهر و ماهیت حقوقی آن . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۵

  فصل اول : استقلال مالی زن در حقوق ایران  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۶

  مبحث اول - مهر . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۶

  مبحث دوم - مهر و ارتباط آن با حمایت از موقعیت زن  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۸

  مبحث سوم - مهر و ارتباط آن با عواطف روحی و معنوی زوجین  . . . . . . . . . . . . . . . . ۹

  مبحث چهارم - شرایط صحت مهر . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۱۲

  مبحث پنجم - چه چیزهایی رامی توان مهر قرار دارد  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۱۴

  مبحث ششم - نکاتی مهم در موضوع مهریه و ارتباط آن با هبه  . . . . . . . . . . . . . . . . .۱۵

  مبحث هفتم - تفاوت مهر با دیون  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۱۷

  فصل دوم : انواع مهر  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۱۹

  الف : مهر المسمی. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۲۰

  ب : مهر المثل  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۲۰

  ج : مهر المتعه  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۲۱

  د : مهر السنه  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۲۲

  مبحث اول - بررسی انواع مهر

  ۱­- مقایسه مهر المثل با مهر المسمی  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۲۳

  ۲- مقایسه مهر المثل با مهرالمتعه  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۲۳

  مبحث دوم - بررسی حق حبس در مهریه  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۲۴

  مبحث سوم - تفویض مهر  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۲۶

  مبحث چهارم - بررسی مهر زن پس از طلاق . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۲۸

  مبحث پنجم - ابراء زوج نسبت به مهریه  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۲۹

  مبحث ششم - مهر و فوت زوج  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۳۰

  فصل سوم : بررسی مهریه در نکاح منقطع  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۳۱

  مبحث اول - ماهیت مهر در نکاح منقطع  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۳۱

  مبحث دوم - خصوصیات مهر در عقد منقطع  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۳۴

  بخش دوم : تحویل مهریه . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۳۶

  فصل اول : نحوه محاسبه و پرداخت مهریه  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۳۷

  مبحث اول - احتساب خسارت تاخیر تادیه و احتساب مهریه  . . . . . . . . . . . . . . . . . .۳۸

  مبحث دوم - مهریه به نرخ روز  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۴۰

  مبحث سوم - بررسی تبصره ماده ۱۰۸۲  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۴۳

  مبحث چهارم - نحوه ایفای تعهد  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۴۵

  مبحث پنجم - وجه رایج در پرداخت مهریه  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۴۶

   فصل دوم : نحوه استقرار مهر بر عهده زوج  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۴۸

  مبحث اول - مهر دین بر ذمه شوهر  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۵۲

  مبحث دوم - عدم توانایی مرد در پرداخت مهریه  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۵۴

  ۱- مهر و اعسار زوج  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۵۴

  ۲- ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ۵۵

  ۳- مهریه سنگین و نکوهش اسلام  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۵۵

  فصل سوم : چگونگی اقدام زوجه برای اخذ مهریه  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۵۹

  مبحث اول - مراجع مطالبه مهریه  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  ۵۹

  مبحث دوم - هزینه دادرسی و عجز از پرداخت آن  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۶۰

  نتیجه گیری . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .۶۱

  منابع  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

  . . . . . . .۶۳

   

   

   
  منبع:

  ۱- نجفی شیخ محمد حسن : جواهر کلام ۱۵ جلدی ، ج۱۱،ص۵ به بعد .

  ۲- ،شهید ثانی : شرح لمعه ده جلدی ،ج۵ص۳۴۱ به بعد .

  ۳- شهیدی ، مهدی: سقوط تعهدات ،شماره۱۶ و ۲۶

  ۴- عاملی، محمد جواد،مفتاحالکرامه،ج۴،ص۲۵.

  ۵- کاتوزیان ، ناصر ؛ دوره مقدماتی حقوق مدنی خانواده

  ۶- کاتوزیان ، ناصر ؛حقوق مدنی خانواده ج ۱ و ۲

  ۷- مطهری ، مرتضی ؛ نظام حقوق زن در اسلام

  ۸- آراد ، علی ؛ مهر در حقوق مدنی ایران

  ۹- پولادی ، ابراهیم ؛ محاسبه مهریه

  ۱۰- امامی ، حسن ؛ حقوق خانواده

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن, گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن, پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن, دانلود کارورزی گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن, گزارش کارورزی گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن, پروژه کارورزی گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن, کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن, کارورزی در مورد گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن, نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن, گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی ماهیت حقوقی مهر و تحویل آن
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت