پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان

تعداد صفحات: 54 فرمت فایل: word کد فایل: 3803
سال: 1384 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی صنایع غذایی
قیمت قدیم:۱۸,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱۲,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان

  فصل اول

   

  شناسایی روش تحقیق
  طرح تحقیق:

  بررسی فرایند تولید رب گوجه فرنگی

  اهداف تحقیق:

  چگونگی و چرائی  تولید رب گوجه فرنگی

  این هدف بیانگر ساختار فنی و تکنولوژیکی کارخانه خواهد بود که به خواننده در متن کمک خواهد کرد اولا با انواع دستگاههای تولید رب و چگونگی کارکرد دستگاهها فضای لازم جهت استقرار کارخانه نحوه مکان یابی، تأمین پرسنل موردنیاز و غیره کمک کند.

  دوماً : یک اطلاعات کلی از فرایند تهیه رب از اولین مرحله دریافت گوجه تا آخرین مرحله رب گوجه فرنگی به صورت تئوری در متن توضیح داده خواهد شد.

  ب : فواید استفاده از رب گوجه فرنگی

  امروزه نیاز انسان به مواد غذائی سالم بخصوص مواد غذایی که به صورت صنایع بسته بندی شده در بازار عرضه می شود برای مصرف کننده بسیار حائز اهمیت است چرا که نوع محصول – درجه کیفیت و خدمات فروش و چگونگی دستیابی به محصول نهائی از طریق فروشگاههای زنجیره ای و تعاونی های پخش مواد غذایی از جمله موارد است که استفاده از یک نوع محصل را برای مشتری در بحث خرید و فروش کارخانه پیش روی فروشندگان قرار می دهد.

  اما بحث فواید استفاده از رب گوجه فرنگی در این مقوله است که چون این محصول در درجه اول باعث ایجاد رنگ و طعم در غذا می باشد یک نوع چاشنی کیفیت پخت غذا محسوب می شود و در درجه دوم با داشتن ویتامین A و C که برای انسان مفید می باشد استفاده از این نوع محصول را در دستور کار غذایی خانواده قرار داده است.

  فرضیه ها:

  الف : ساختار و استقرار کلی کارخانه در تهیه رب گوجه فرنگی

  ب: بررسی و بیان ترکیبات تولیدی رب

  ج: تأثیر محصول سالم بر کیفیت رب گوجه فرنگی

  د: رب گوجه فرنگی و نحوه تأثیر آن بر طعم غذا

  روش های گردآوری اطلاعات:

  الف: طی دوره کارآموزی و با استفاده از معلومات کارشناس تغذیه کارخانه

  ب : استفاده از نمودارهای صنعتی موجود در کارخانه

  نمودار تجهیزات و دستگاههای شرکت 2- نمودار تحویل کالا 3- نمودار درجه کیفیت محصول 4- نمودار استقرار سمت اداری کارخانه

  5- مراجعه به کتابهای صنایع غذایی موجود در دفتر شرکت

  استفاده از راهنمائی های استاد راهنما جهت تنظیم و مرتب سازی مطالب در طرح تحقیقی

   

  واژه های اختصاصی پروژه تحقیقی:

  کنسرو: صنایع محافظت کردن از محصول بسته بندی شده را گویند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی نوع کنسرو با وجود تاریخ تولدی و انقضاء و در نزد مشتری و کارخانه سازنده قابل شناسایی است.

  پری هیتر: دستگاه تبادل حرارت است که با نصب این نوع تکنولوژی در جهت حرارت دادن جهت خروج تفاله آن استفاده می شود.

  سورتینگ یا نوار نقاله : گوجه های شستشو داده شده به وسیله این دستگاه به داخل خط تولید انتقال داده می شود.

  بچ : مخزن تلغیظ گوجه : گوجه حرارت داده شده به وسیله پمپ به این مخزن انتقال داده می شود وقتی آب گوجه به بریکس 37-35 درجه رسید رب از مخزن تخلیه می شود.

  خردکن یا منوپمپ : دستگاه خردکن یا پمپ گوجه خرد شده را به مخزن آب گوجه انتقال می دهد.

  پاستوریزاستور: همان طور که از اسمش مشخص است پاستوریزه کردن آب گوجه را با مقدار نمک افزودنی در درجه حرارت 90-85 درجه انجام می دهد.

  کانتی نیوس: دستگاه حالت دهنده به رب این دستگاه باعبور دادن آب گوجه از بین بخار آب باعث حالت دادن به آب گوجه و رساندن بخاز آب گوجه به نوعی فرموله سفت می باشد.

  زمان اجرا:

  در پروژه تحقیقی فوق مهمترین زمان در تمامی مراحل تولید فصل برداشت گوجه می باشد زیرا این زمان این امکان را فراهم می کند که با مواد اولیه در زمان برداشت و نحوه شستشوی گوجه خریداری شده و حمل مواد اولیه برخورد مستقیم داشته باشیم.

  بنابراین زمان اجرای مناسب از ماه اردیبهشت تا آخر فصل مرداد می باشد که به طور مداوم گوجه مورد نیاز کارخانه خریداری می شود چرا که در غیر اینصورت کارآموز قادر به مشاهده چگونگی کیفیت مواد اولیه کارخانه و چگونگی حمل و سایر مشخصات محصول نخواهد بود.

  مشکلات اجرا:

  1- به علت استقرار کارخانه در منطقه کشاورزی از آب چاه باید استفاده ‌شود.

  2- استقرار کارخانه در منطقه کشاورزی رفت و آمد مناسب را با مشکل روبرو می سازد.

  3- نبود مواد اولیه بسته بندی قوطی و کارتن در منطقه کشاورزی نحوه تهیه این اقلام را مشکل ساخته است.

  4- هزینه حمل فروشنده و خریدار کالا باعث بالارفتن بهای تمام شده محصول می‌باشد.

  فصل دوم

   

  کلیات : موضوع و صنایع بسته بندی

   

   
  مقدمه:

  رب گوجه فرنگی یکی از مهمترین محصول از محصولات مورد استفاده خانواده ها می باشد که علاوه بر دادن رنگ و طعم مناسب به غذا چاشنی استفاده در تمامی غذاهای مورد پخت می باشد که این موضوع باعث شده است که در نحوه فرایند محصول و بسته بندی و عرضه آن تحولات کلی صورت گیرد.

  وجود ویتامین C , A در محصول که برای انسان مفید می باشد استفاده از گوجه فرنگی را در خانواده ها خیلی حساس نموده است گوجه فرنگی و رب آن که در ابتدا توسط خانواده ها و بدون داشتن استاندارد صنعتی تولید و به مصرف می رسید باعث بوجود آمدن بیماری های مثل کپک زدن و فاسد شدن رب تهیه شده می شد که با بوجود آمدن تکنولوژی پیشرفته و ازدیاد جمعیت لزوم تولید بهداشتی و صنعتی آن دیده شد و با شروع کنسروسازی و صنایع بسته بندی که برای سالم ماندن مواد غذایی بود رب نیز از جمله مواد غذایی بود که به صورت کنسرو و بسته بندی شده ارائه شده این نوع تکنولوژی هم از حیث بسته بندی و هم از حیث حمل و نقل بسیار مؤثر است با این مزایا رب کنسرو شده در دسترس همه قرار گرفته و کمتر غذائی است که در آن از رب استفاده نشود.

  تعریف صنایع غذایی:

  در حالت کلی تولید و نگهداری بهداشتی مواد غذائی شامل پاستوریزاسیون استرپزاسیون، بسته بندی و تمامی پروسه های که در صنعت روی مواد غذائی برای تولید محصول مرغوب و نگهداری – بهداشتی آنها انجام می گیرد را می گویند.

  مبحث مهم کنسروسازی:

  کنسروسازی از واژه مهم Conserve در لغت به معنی محافظت کردن و نگهداشتن است.

  2 دیدگاه در این مورد وجود دارد که عبارتند از:

  الف : دیدگاه کل در کنسروسازی:

  این دیدگاه شامل آن دسته از مواد غذائی که بوسیله تکنیک هایی چون انجماد – فریزاسیون و خشک کردن، افزودن شیمیایی از فاسد شدن مواد غذایی برای رسیدن به ماندگاری بالا جلوگیری می کنیم.

  ب : دیدگاه جزئی در کنسروسازی

  این دیدگاه شامل آن دسته از مواد غذایی است که در داخل ظروف یا قوطی هایی که بصورت غیرقابل نفوذ که از ورود هوا به درون مواد غذایی جلوگیری می کند.

  تاریخچه کنسروسازی:

  این تاریخچه به سال 1895 میلادی برمی گردد که به دستور ناپلئون بناپارت انجام شد بدین صورت که تنها مشکلی که لشگر بناپارت داشت شکل نگهداری مواد غذایی بود چون موقعی که غذا بدست لشکریان می رسید فاسد شده بود در نهایت پس از چندین سال که غذا در سالهای اول به صورت انجماد شده به دست مصرف کننده می رسید شخصی به نام نیکلاس آیرت قناد اسپانیایی توانست صنعت کنسروسازی را ابداع کند.

  نظریه تجربی نیکلاس آیرت:

  اگر غذای حیوانی را در ظرف شیشه ای قرار دهیم و درب آن را محکم با چوب پنبه ببندیم که هوا وارد آن نشود و بسته به نوع مواد غذایی به اندازه کافی حرارت دهیم و اگر درب شیشه را به مدت معین باز نکنیم می توانیم آن را برای مدت طولانی نگهداری و سپس استفاده نمائیم.

  پس بنابراین نیکلاس آیرت پدر علم کنسروسازی است.

  نظریه سوم:

  فاسد شدن مواد غذائی اکثراً براساس نفوذ باکتری صورت می گیرد که برای غلبه بر اینها بایستی از واردات باکتری و حرارت های بالای نقطه جوش برای نگهداری استفاده شود.

   

  تاریخچه شرکت تعاونی گلچین مغان

  این کارخانه در 15 کیلومتری شهرستان پارس آباد مغان در مسیر جاده پارس آباد اردبیل قرار دارد.

  کارخانه رب گلچین در سال 1379 با سرمایه گذاری کارکنان فرمانداری شهرستان پارس آباد احداث شد در واقع کلیه کارکنان فرمانداری در آن سهام بوده اند و یک شرکت سهام عام محسوب می شده است اولین بهره برداری شرکت در سال 1381 انجام گرفت ولی به علت عدم توانائی مسئولان در اداره شرکت و عدم کفایت گروه مهندسی نتوانست به عنوان گروه تعاونی صنایع غذائی کار خود را ادامه دهد.

  بنابراین در سال 1382 دو نفر سرمایه گذار خصوصی کلیه سهام کارخانه را به قیمت 280 میلیون تومان خریداری کردند که مالکین کارخانه با سرمایه مجدد در کارخانه توانستند کارخانه را گسترش دهند و به کار تولید رب گوجه فرنگی بپردازند.

  این کارخانه در زمینی به مساحت تقریبی یک هکتار و دو هزارمتر یعنی 12000 متر مربع واقع شده است از خصوصیات کلی این شرکت وجود باسکول 60 تنی در نزدیکی درب ورودی شرکت می باشد سهامداران کارخانه توانستند با جذب نیروی انسانی مناسب و تولید بموقع اولین فروش خود را در سال 1382 به انجام برسانند.

  پیشرفت سریع و خدمات نیروی فعال باعث شد که کارخانه در سالهای اخیر نیز بتواند به عنوان یک شرکت تعاونی صنایع غذایی جوابگوی نیازهای منطقه و سطح کشور نیز باشد از آنجا که این کارخانه تولیدی رب گوجه فرنگی در منطقه کشاورزی مغان می باشد قابل پیش بینی است که به سبب کشت وسیع گوجه و حاصلخیزی خاک دشت مغان بتواند این شرکت را از فعالان مؤثر در صحنه صنایع غذایی در سطح کشور و فرامنطقه قرار دهد.

   

  نمودار

  در فایل نمودار است

   

  بررسی تحصلات کارکنان:

  مدیریت عامل: مدیریت عامل یا رئیس هیئت مدیره شرکت یکی از سهامداران می باشد که بنا به خصوصی بودن شرکت تمامی هدایت و کنترل را خود بر عهده دارد.

  سطح مدیران میانی که در چارت مشخص شده است:

  مدیرانی میانی شامل 2 نفر مدیر و کارشناس می باشد که در بدو تأسیس شرکت از طریق آزمون تئوری و فنی انتخاب شده اند و در حال حاضر نیز با ارتقاء تولید و گسترش سمت اداری مدیران نیز بنا به شایسته سالاری آنها متفاوت است در وضعیت فعلی مدیر فروش مسئول فروش محصولات تولیدی شرکت می باشد که مستقیماً در سفارشات دریافتی مدیر عامل مشورت می نماید.

  مدیر اداری: مدیر اداری شرکت تمامی نامه های اداری و پرداختی و حساب و کتاب داخل و نیازمندیهای دفتری و رفع مشکلات و تناقضهایی که بین ادرات ناظر بوجود می آید و همچنین وظیفه ارسال بیمه و نامه های‌ باربری و بیمه کارکنان و ارسال نامه های فروش و تحویل نامه های تقاضای محصول را به دفتر مدیر عامل ارائه می دهد این مدیر با در اختیار داشتن 1 نفر به عنوان مسئول ثبت نامه ها و دیگری مسئول بایگانی کلیه نامه های دریافتی و ارسالی را ثبت و بایگانی می نمایند تا هیچ نوع متن نامه نگاری و اطلاعات کارخانه به بیرون بروز ‌داده نشود.

 • فهرست و منابع پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان

  فهرست:

   

  ندارد.
   

  منبع:

  - فرایند تولید رب گوجه فرنگی کارخانه رب مغان اشارات مغان

  2- صنایع غذائی کاتولوک شرکت گلچین فغان

  3- بهداشت صنایع غذایی و اتوماسیون دستگاه (وزارت صنایع )

  4- مدیران صنایع غذایی و هدایت آن

  5- فروش بین الملل (انتشارات مدیریت دانشگاه تهران)

  6- مجله اقتصادی

  7- بخش نامه های ارسالی اداره بهداشت و سلامت محصولات غذایی

  8- نظرات و پیشنهادات مأمور بهداشت

  9- گوجه فرنگی و تأثیر آن  بر سلامت انسان (مجله صنایع غذایی خارجی)

  10- چگونگی موفقیت در محصولات صنایع غذایی (کتاب صنایع غذایی مهندسی شیمی)

  11- میکروب شناسی در صنایع غذایی شیمی آلی 2

  13- چگونگی کپک زدن رب گوجه و جلوگیری از آن (کتاب آزمایشگاه صنایع غذایی)

  14- بسته بندی و اتوماسیون آن از  (انتشارات صنایع وزارت بهداشت)

  15- بهترین بسته بندی برای ایجاد سلامت غذا و انسان (مجله بهداشت و سلامت)

دانلود کارآموزی پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان, گزارش کارآموزی پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان, پروژه کارآموزی پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان, دانلود کارورزی پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان, گزارش کارورزی پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان, پروژه کارورزی پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان, کارآموزی در مورد پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان, کارورزی در مورد پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان, نمونه گزارش کارآموزی درباره پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان, گزارش کار در مورد پروژه کارآموزی بررسی فرایند تولید کارخانه رب گلچین مغان
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت