گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها

تعداد صفحات: 20 فرمت فایل: word کد فایل: 3894
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی برق
قیمت قدیم:۱۸,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱۰,۸۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها

  آشنایی کلی با مکان کارآموزی

   

  تاریخچه سازمان

  این سازمان یا بعنوان دیگر شرکت از سال 1376 آغاز بکار کرده است. با نام شرکت نیرو ترانس سپاهان و هدف از تشکیل این شرکت تولید و تعمیرات انواع ترانسفورماتورها است.

  این شرکت دارای گواهی نامه فعالیت صنعتی از سازمان صنایع در زمینه ترانسفورماتور های فشار قوی دارد. با مدیریت یک کارشناس رشته برق در زمنه قدرت.

  هم اکنون این سازمان در اصفهان در حال انجام فعالیت صنعتی است و از انواع دانشجویان رشته های برق و جوشکاری کارآموز می پذیرد.

   

  نوع محصولات تولیدی خدماتی واحد صنعتی

  با توجه به نیاز مبرک مملکت و جامعه ما به سوی خودکفایی و صنعت مستقل ملی این واحد صنعتی با نام شرکت نیرو ترانس سپاهان اقدام به تولید و تعمیر انواع ترانس های کوچک و بزرگ کرده است.

  امروزه کمتر مرکزی وجود دارد که یکی از انواع ترانسفورماتورهای کوچک و بزرگ در آن مورد استفاده قرار نگیرد. گسترش کاربرد این دستگاه ساده ایجاب می­کند که اطلاعات فنی و دقیقی در اختیار تولید کنندگان ، دست اندرکاران و علاقه مندان گذاشته شود تا بتوانند برای ساختن ترانسفورماتور، مانند هر دستگاه الکتریکی دیگر ابتدا طراحی و محاسبه نمایند، سپس به امر تولید اقدام نمایند.

  ساخت ترانسفورماتورها وقتی می تواند با موفقیت همراه باشد که دستگاه ساخته شده از کیفیت قابل قبولی برخوردار بوده و هزینه ساخت آن برای عرضه به بازار مناسب باشد. برای این منظور، سازنده باید به تمام نکات فنی و ظرایف کار واقف باشد و تئوریهای کاربردی لازم را بداند حتی کسانی که می­خواهند مشابه سازی کنند. قبلاً باید اطلاعات کافی در مورد کاری که انجام می­دهند بدست آورند.

  ایمد است که به این ترتیب کمک بیشتری به صنعت نوپای ترانسفورماتور سازی ایران که بیشتر جنبه تقلیدی داشته، شده باشد.

   

  موقعیت کارآموز در واحد صنعتی

                                 در مورد ترانسها اطلاعات بدست می آورد.

  موقعیت کارآموز:

                                 هم کار می کند هم کار یاد می گیرد و کار کشته می شود.

   

  در این کارخانه کارآموز رسماً در یک قسمت شروع بکار می کند ولی می تواند در همه امور و قسمتهای عملی کمک و کار یاد بگیرد. و اطلاعات بیشتری در مورد ترانس بدست آورد.

   

  امور جاری و امور آینده در دست اقدام

  امور جاری بروجن دو عدد ترانس kv 63 به kv 20 که برای مونتاژ کردن ترانسها و نیز کوله و تصفیه روغن در حال بهره برداری است.

   

  آینده:

  تعمیر ترانس kvA1250 ، ترانس kvA 200 کاشان، دو عدد ترانس kvA 200 زابل، تعمیر ترانسkvA 500 فرودگاه اصفهان تعمیر ترانس kvA 800 – مونتاژ کردن 2 عدد ترانس kvA400.

  نوع قطعاتی که جوشکاری یا مورد مصرف هستند

  قطعات مورد استفاده بیتر ورق هستند با ورقهای نمره 2 و 5/1، نبشی 5 و بیشتر مخازن در ترانس جوشکاری می شوند.

  ورق هستله دینا موبلش است، که ورقه ورقه شده است.

  ورق، تانکهایش ورق آهن است.

  ورق سفید و ورق نبشی.

   

  WPSها

  استانداردهای JDE                 آلمان 532/54 .

                                             آلمان 532.IEC 76

  استانداردهای الکتریکی هستند.

   

  شرح مختصری از فرایند تولید یا خدمات

  با توجه نوع عمل این شرکت، فعالیت بیشتر بصورت مونتاژ کردن یک ترانس است یعنی به برطرف کردن مشکلات یک ترانسفورماتور که می تواند انواع داشته باشد می پردازند. و ترانس را تعمیر می کنند. که فرایند عمل کرد تعمیر یک ترانس به این صورت است که ابتدا درب ترانس را باید باز کنیم. که این کار با شروع کردن پیچهای درب ترانس آغاز می شود. لازم به ذکر است در هنگام باز کردن و بلند کردن درب ترانس بوسیله چرخ بالابر نباید لاستیک درب آن از بدنه جدا شود.

  بعد از جدا کردن درب باید بدنه را از قسمت درونی جدا کنیم و بیشتر مشکلات یک ترانس در هسته و سیم پیچ آن است و خیلی کم پیچ پیش می آید قسمتهای دیگر ترانس مانند سری و پره و کفی مشکل داشته باشد.

  بعد از جدا کردن قسمت داخلی شروع به انجام فعالیت و مونتاژ می کنیم (تخریب) که این فعالیت تخریب بوسیله تکنسین جوشکار یا جوشکار تجربی انجام می شود که نوع استفاده از فرایند جوشکاری از نوع اکسی استیلن است.

  بعد از عملیات تخریب با توجه به نگاهی که به سیستم می کنند متوجه مشکل آن می شوند که بطور معمول مشکل در سیم پیچ  است.

   

  سیم پیچها بر حسب نوع ترانس تعداد آنها مختلف است که بعد در مورد چگونگی سیم پیچی در این کارگاه توضیح می دهم. هسته ها معمول این است که سالم هستند در غیر این صورت هسته هایی که در کارگاه تهیه شده بعد از تمیزکردن آنها بوسیله کارگر بوسیله تکنسین برق و با توجه به قدرت ترانس که می خواهیم استفاده کنیم هسته ها را می بندیم، یوقه نگهدارنده هسته است. سیم پیچهایی که در سه ردیف استوانه ای با توجه به نوع ترانس هر ردیف 3 تا یا 4 تا

  می گذاریم دورشان را عایق می­گیریم و بعد روی آن هسته ها را می­گذاریم.

   

   

  سیمهای که از سر سیم پیچ ها جدا شده اند یا بیرونی را به تاب وصل می کنیم تاب همان کلید تنظیم ولتاژ است. کلیدهای سیم هم به مقعرهای فشار قوی می رود مقعره همان قسمت سفالی مانند است که در سر ترانس وجود دارد که همان سیمی است که برق اولیه ولتاژ فشار قوی را تنظیم

  می کند. باید دور سیم هایی که تاب می رود با ورقهای عایق بپوشانیم و برای وصل کردن هر سیم به قسمت دیگر یعنی سیمی که از سیم پیچ  می آید و سیمی که از تاب باید این دو باید بوسیله جوشکاری گاز بهم متصل شوند و همچنین وقتی که می خواهیم سرفازها را به هم وصل کنیم جوشکاری کنیم و از نوع جوشکاری های دیگر که قابل استفاده است چوش نقره جوش است.

   

   

  از دیگر اقداماتی که در این شرکت در زمان تعمیر یک ترانس انجام می شود این است که باید بدنه ترانس باید کاملاً برای دوباره استفاده کردن آماده شود که این کار بوسیله کارگر انجام

  می شود که ابتدا باید بدنه ترانس را با آب کاملاً شست و داخل آن را از زدگی پاک کرد یا سمباده زنی شود و بعد از خشک کردن آن باید سوراخها و پوسیدگی آن کاملاً مشخص شود و بعد بوسیله یک جوشکار ماهر تمام سوراخها و پوسیدگیها جوشکاری شوند و برای اطمینان از سوراخ نبودن آن درون ترانس را از روغن پر می­­کنند اگر دیگر ترانس نشر نکرد پس ترانس آماده کار است و می توانیم ترانس را داخل آن بگذاریم و لازم به ذکر است به این علت جلوگیری

  می­کنند از سوراخ و پوسیدگی چون داخل ترانس ها از روغن پر است، تا روغن بیرون نریزد.

   

  روغن مورد استفاده برای این شرکت از شرکت زنگان وابسته به کارخانه ایران ترانسفور – روغن شیمی تهیه می شود.

   

  خلاصه:

  ترانس ها برق از لحاظ قدرت و ولتاژ ورودی و خروجی با هم فرق دارند.

  ترانس kvA 200      kv 20  ولتاژ ورودی و kv 400 ولتاژ خروجی

  ترانس kvA 100      kv 20  ولتاژ ورودی و kv 400 ولتاژ خروجی

  ترانس kvA 50         kv 20  ولتاژ ورودی و kv 400 ولتاژ خروجی

  ترانسkvA  25         kv 20  ولتاژ ورودی و kv 400 ولتاژ خروجی

  بعضی ترانس ها ترانس خاص می باشند. مثلاً ولتاژی به ترانس داده می شود. و از طرف ولتاژ خروجی آن، ولتاژ کم ولی آمپر زیادی از آن می گیرند. مثلاً کارخانه ذوب آهن به ترانس ها ولتاژ kv 20 اعمال می شود و از طرف دیگر آن ولتاژ کم ولی آمپری معادل A 1000 می گیرند.

   

  مشخصات افراد و سوابق کاری و تحصیلات و آموزش آنها

  رئیس کارخانه کارشناس رشته مهندسی برق قدرت با سابقه 20 ساله کارکنان این شرکت تکنسینهای برق هر کدام با سابقه 20 ساله در مورد مونتاژ و صنعت هستند و چندین کارگر و یک جوشکار عملی (تجربه) کارگاهی با تجربه جوش Co2 – برق .

   

  مشخصات دستگاههای جوش

  این شرکت دارای 2 دستگاه جوش برق که داخل آنها پر از روغن است برای خنک کردن دستگاه Electro HONAR .

  همچنین دارای یک دستگاه جوش اکسی استیلن هستند و نیز دارای یک دستگاه جوش MIG (صنایع جوش GAAM electro) دارند که از این دستگاه برای ترانسهای مخصوص که می­خواهند بدنه را به پره یا سری را به پره وصل کنند استفاده می شود و در دنیای امروز بیشتر جوشکاریهای ترانسها از جوش MIG استفاده می شود.

   

  مشخصات مواد مصرفی

  ورقهای مورد استفاده شده را در ابعاد 2×2 برش می زنند و بر اساس خمی که می خواهند خم می زنند.

  اتصال تمام شمشهای مسی جوشکاری می شوند. مس ها را با نقره جوش، جوش می دهند.

  الکترود مورد استفاده از خود کارخانه تهیه می کنند.

  الکترود چین              T-12E6013

  الکترود یزد                MT-12E 6013

  کلفتر                        YE- 6013 2P

  بلندتر                        YE – 6013

                                 MT – 12 E6013

  از نقره جوش                         AWS E 6013

  دستگاه جوش MIG (صنایع جوش برش GAAM)

   

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها , گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها , پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها , دانلود کارورزی گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها , گزارش کارورزی گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها , پروژه کارورزی گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها , کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها , کارورزی در مورد گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها , نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها , گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی در شرکت نیرو ترانس سپاهان تولید کننده و تعمیرات انواع ترانسفورماتور ها
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت