گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی

تعداد صفحات: 27 فرمت فایل: word کد فایل: 3415
سال: 1388 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی برق
قیمت قدیم:۱۲,۶۰۰ تومان
قیمت: ۷,۴۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی

  آشنایی کلی با مکان کار آموزی

  شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی در سال 1386 توسط جناب آقای عیسی مجیدنیا  تاسیس گردید.

  این شرکت واقع در شهرستان شیروان-خ سلمان فارسی-نبش خ تفتازانی می باشد.

   

  فعالیت این شرکت در زمینه های :

   

  عقد قرار داد با شرکت انتقال و توزیع مهندسی و مخابرات نیروی شرق (مهام شرق) در راستای راه اندازی پست 132kv سیمان بجنورد در زمینه ی برق فشار قوی

  راه اندازی کارخانه زرتاب شیمی در زمینه ی برق صنعتی

  راه اندازی کارخانه قند موعود شیروان در زمینه ی برق صنعتی

  راه اندازی کارخانه کاغذ سهیل در زمینه ی برق صنعتی

  راه اندازی کارخانه هیو پلاس در زمینه ی برق صنعتی

  راه اندازی پارک کوثر شیروان در زمینه ی روشنایی

  راه اندازی سالن ورزشی بانوان شیروان در زمینه ی روشنایی

  راه اندازی سالن ورزشی دانشکده علوم پزشکی بجنورد در زمینه ی روشنایی                                                                                                                                                                                             

  نحوه کار و اجرا در قرار داد با شرکت مهام شرق:

   

  قرار داد منعقد شده با شرکت مهام شرق در 3 فاز به انجام رسید.

   

  فاز اول مربوط به مونتاژ سازه های فلزی و سینی کاری و نصب تجهیزات که از کارهای پایه یک پست برق می باشد بوده و سازه ها نیز مربوط به برق گیرها ،CT ها ،بریکرها،سکسیونرها می باشد.

  سینی کاری در 3 ردیف انجام گرفت که طبقه اول مربوط به کابل های جریانی،طبقه دوم مربوط به کابل های DC و طبقه سوم مربوط به کابل های کنترلی (کابل های ارتباطی تابلوی محوطه پست به تابلوی فرمان) می باشد.

   

  فاز دوم قرارداد مربوط به نصب ترانسهای 315KVو132KV می باشد که ترانس 315KV جهت روشنایی محوطه پست و بیرون آن تعبیه شده است و 2 عدد ترانس 132KV هم برای پارالل کردن با ترانسهای قدیم استفاده شده است که در مجموع 4 ترانس برای تأمین برق روشنایی و صنعتی کارخانه سیمان به کار گرفته شده است.

  ترانس هاس 132KV از نوع کاهنده با قدرت 30000MW بوده و ولتاژ ورودی 132000 را به 6300 کاهش میدهد و این ولتاژ از طریق کابل های فشار قوی 300 به4 پست ثابت احداث شده  در محوطه کارخانه در فاز 2  انتقال میافت.

   

  فاز سوم قرارداد مربوط به نصب تابلوی فرمان و کابل کشی و سر بندی و روشنایی داخل و بیرون پست می باشد.

  کابل های جریانی و فرمان از طریق سینی های مربوطه از پست جدید به اتاق فرمان و تابلو فرمانها انتقال میافت ،در زیر تابلو فرمان تک تک کابلها گلند فلزی سه تکه به زیر تابلو متصل می گردد

   

  نحوه کار ترانس ها،برقگیرها،CTها،بریکرهاوسکسیونرها:

   

  ترانس:

  ترانس های موجود پست 132KV 2 عدد می باشد که از طریق پست قدیم که در آن هم 2 عدد ترانس 132KV زیر بار می باشد پارالل گردیده است و برق از خط اصلی به پست قدیم و از پست قدیم به پست جدید داده شده است.

  ترانسها از نوع کاهنده با قدرت 30000MW می باشندو نحوه اتصال آن به صورت ستاره است.

  ترانس دیگر ترانس 315KW است که برای تأمین برق خود پست استفاده میگردد و یک کلید جریان 630 آمپری سر راه قطع و وصل آن قرار دارد.

  وسایل حفاظتی جهت محافظت از ترانس و در دو خط موجود که در نقشه ی ارائه شده نیز قابل مشاهده میباشد .

  برای هر ترانس 132KV یک ست برقگیر،یک ست CT، یک ست بریکر و یک ست سکسیونر نصب گردیده که نحوه کار هر یک به اختصار بیان می شود:

  برقگیر:

  برق گیر همان طور که از اسمش مشخص است در مواقع ای که رعد و برق ایجاد مشود ولتاژ بالایی تولید می گردد که آن ولتاژ بالا توسط برق گیر به زمین منتقل می شود.

  ترانس جریان CT:

  برای راه اندازه گیری جریان ترانس ها به کار میرود که با یک نسبتی  آن را به اتاق فرمان انتقال می دهد و کابل های اتصالی به آن هم 1.5*7 می باشد.

   

   

  بریکر:

  بریکر یا کلید قطع و وصل زیر بار که با نیروی فنر کار می کند و فنر داخل آن نیز با گاز قابل شارژ شدن است.هر ست بریکر دارای یک تابلوی برق می باشد این تابلودارای یک گیج فشار برای کنترل فشار گاز داخل لوله های متصل به بریکر می باشد.

  تابلوی بریکر این قابلیت را برای اپراتور قائل شده است که از دو نقطه هم از پای کار و هم از اتاق فرمان کنترل است.

  سکسیونر:

  سکسیونر یا کلید قطع بدون بار  به صورت های مختلف ساخته می شود.

  اما نوع کار شده در پست سیمان بجنورد به صورت بازویی می باشد که دارا ی یک تابلوی برق می باشد که درون این تابلوی برق یک موتور DC قرار دارد که به وسیله آن بازوها که  به عدد3 می رسد را قطع یا وصل می کند.

  این تابلو این قابلیت را برای اپراتور قائل شده است که به 3 صورت اقدام به قطع و وصل مجدد نماید:

       اولین راه از طریق شاستی و استارت است.

  دومین راه از طریق اتاق فرمان است.

  سومین راه از طریق اهرمی است که به شافت موتور متصل می گردد.

   

  مقره های اتکایی:

  همانطور که از اسم آن بر می آید جهت اتکا کابل های اتصالی ترانس است که دچار خمیدگی نگردد.

   

   

  اتاق MV ROOM:        

  اتاق MV برای ولتاژ پایین است که در این اتاق تعدادی تابلو بریکر نصب گردیده است و هر تابلو بریکر مربوط به یکی از چندین پست توزیع کارخانه می باشد،برق ورودی این تابلو بریکر از ترانسهای 132KV آمده و به تابلو ها متصل می گردد و از طرف دیگر هم به پستهای چهار گانه سیمان راه پیدا می کنند.

   

  اتاق کنترل:

  در اتاق کنترل 3  اپراتور به صورت 12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت مشغول به فعالیت هستند.

  تمام تجهیزات پست از جمله HV وMV از طریق کابل های مرتبط به اتاق کنترل آمده است و به تابلو های مربوط به خود متصل می شوند.در تابلو ها آلارم های مشخصی وجود دارد که هر کدام از جمله فشار روغن ترانسها،جریان خروجی وجریان ورودی و انواع دیگر موجود و ممکن را برای ترانس را برای اپراتور نشان می دهد و اپراتور وظیفه دارد در پایان ساعت کاری گزارش 12 ساعت کار را به صورت مکتوب در دفتر گزارش ثبت نماید.

  روشنایی HV:

  روشنایی HV  شامل 60 عدد مهتابی 40*2 خازن دار و 3 عدد  پروژکتور 400W می باشد.

   

  روشنایی MV :

  روشنایی MV فقط محدود به 20 عدد مهتابی 40*2 خازن دار است.

   

  روشنایی محوطه پست شامل 8 عدد  کله چراغ 400W قورباغه ای است که توسط پایه 1 متری به دیوارها رول بولت گردیده است.

  کارخانه هیو پلاس:

  کارخانه هیو پلاس در زمینه تولید جعبه های پلاستیکی در سایزهای kg7 و10kg فعالیت می نماید.

  کارخانه دو دستگاه تزریق پلاستیک که یکی از آنها تولید شرکت آرارات برای تولید جعبه های 7kg و دیگر دستگاه تزریق پلاستیک را  از کشور چین وارد نموده اند که جعبه های 10kg  را تولید می نماید.

  در کارخانه فوق یک دستگاه آسیاب جهت خرد کردن مواد پلاستیکی ضایعاتی نیز موجود و مورد استفاده قرار می گیرد.

   

  مشخصات فنی دستگاه تزریق پلاستیک:

  دستگاه تزریق پلاستیک تشکیل شده است از یک قیف که جهت ریختن مواد به داخل مارلون به کار می رود،مارلون خود نیز ازالمنت های حرارتی با تولید حرارت بالا تشکیل شده است که از تریق ترموکوپل که در نقاط مختلف مارلون نصب گردیده درجه حرارت مارلون را به صفحه نمایشگر منتقل میکند.

   

  مواد ریخته شده داخل مارلون بعد از ذوب شدن از طریق جک های هیدرولیکی مارلون به سمت جلو رانده میشوند و بعد از آن مواد را به سمت قالب تزریق مینماید،بعد از اتمام کار مارلون به سمت عقب حرکت نموده و سپس درب دستگاه را باز نموده و جعبه تولیدی را بیرون می آورند.

  برای تولید جعبه های رنگی از مواد مستر پیج استفاده می کنند.

  برای فرمان دادن مارلون که به جلو و عقب  حرکت کند از شیرهای برقی و هیدرولیکی استفاده میشود.

  مشخصات دستگاه آسیاب:

  دستگاه آسیاب از یک موتور سه فاز و یک تابلو برق تشکیل شده است.تابلوی برق به صورت ستاره مثلث می باشد که برای راه اندازی موتور 1805kw به کار می رود.

  دستگاه آسیاب از پره های تیغه ای تشکیل شده است،پره های تیغهای جهت خرد کردن مواد ضایعاتی استفاده می گردد.

  هر دستگاه شامل یک تابلو برق DC می باشد.در تابلو بجای کنتاکتور برای قطع و وصل کردن مدار از SSR برای قدرت در قطع و وصل زیاد استفاده می شودکه شامل یک کلید اتومات اصلی می باشد،کارخانه شامل 5 عدد تابلو برق می باشد:

   

  تابلوی برق اصلی:

  در تابلوی برق اصلی یک کلید کل طراحی گردیده به ظرفیت 400 آمپر که قابلیت تنظیم تا 0.8 را دارا می باشد،در ضمن این کلیدها هم سیستم حرارتی دارند و هم سیستم آمپر.کلید دارای یک دکمه ریست می باشد ،برای تابلو اصلی از شمش مسی 10*30 برای باس بار استفاده گردیده است.

  تابلو اصلی تشکیل شده است از 13 عدد کلید اتومات در رنج های 250 آمپر برای خازن،160 آمپر برای دستگاه تزریق پلاستیک 10 kg ،100 آمپر برای دستگاه تزریق پلاستیک 7kg ،40 آمپر برای دستگاه آسیاب، برای روشنایی یک کلید 40 آمپری و 7 کلید برای طرح توسعه تعبیه شده است

  تابلو خازن:

  این تابلو شامل یک عدد رگلاتور (پارس مَد) شش پله می باشد.یک عدد کلید اصلی 250 آمپر و 5 عدد کنتاکتور D50 که هر کنتاکتور برای یک خازن 30kvar به کار میرود.از طریق 3 فیوز تیغه ای 63 آمپر برق به کنتاکتور و از کنتاکتور به خازن می رسد.

  توضیح رگولاتور:

  رگولاتور یک وسیله ای است جهت اتومات کردن تابلو هاب خازن بدین شرح که از طریق حس کردن جریان که توسط یک عدد CT که قبل تمام مصرف کننده ها بایستی قرار گیرد (اگر CT قبل از تمام مصرف کننده ها نصب نگردد جریانی در رگولاتور حس نمی شود،بنابراین رگولاتور پیغامی می دهد به معنای کم بودن خازن لذا CT بایستی حتما قبل از تمام مصرف کننده ها قرار گیرد.)

  رگولاتور دارای دو حالت می باشد:

   

  1)دستی:

  در حالت دستی خازن ها را توسط کلید های گردان بایستی تک به تک توسط اپراتور وارد مدار کرد.

  2)اتومات:

  در حالت اتومات رگولاتور خود به طریقی عمل می کند که با توجه به جریان مصرفی مدار خازن ها را از کیلو وار پایین وارد مدار می کند و بعد از کم شدن مصرف کننده ها دوباره رگولاتور خازن ها را از مدار خارج می کند.

  در رگولاتور پارس مد نسبت تبدیل وجود دارد،این نسبت تبدیل از طرف کارخانه برای رگولاتور تعریف شده است و بایستی بر اساس آن خازن در مدار طراحی شود و نسبت

  تبدیل های معمول آن( 1-1-1-1) یا( 4-3-2-1) یا ...

   

   

   

   

  معرفی رگولاتور 6 پله(PF6):

  برنامه ریزی یا تنظیم دستگاه در حالت man (دستی) انجام می پذیرد،در صورت قطع برق رگولاتور کلیه برنامه ریزیهای انجام شده حفظ و پس از وصل مجدد برق رگولاتور در وضعیت Auto(اتوماتیک) قرار گرفته و به کار خود ادامه می دهد.

   

  شناسایی دکمه های رگولاتور:

  - دگمه اتوماتیک/دستیman/Auto  

  با فشار دادن دگمه برای چند لحظه از حالت Auto(اتوماتیک) به man(دستی) و بر عکس رفته،و رگولاتور تغییر حالت می دهد در حالت man ،لامپ LED مربوط به man روشن می شود ولی در حالت Auto خاموش می باشد.

  - دگمه up وdown

  با فشار دادن این دکمه ها می توان در حالت man بر نامه ریزی دستگاه را تغییر داد.

  - دگمه cap

  با فشار دادن دگمه cap و نگه داشتن این دگمه و همزمان با فشار دادن شاسی های up و یاdown خازن پله اول یعنی کوچکترین پله خازنی اتوماتیک که در مدار طرح شده نمایان گشته و برنامه ریزی رگولاتور بر مبنای آن انجام می پذیرد.

   

  - دگمه stage

  با فشار دادن دگمه stage و نگه داشتن این دگمه و همزمان با فشار دادن دگمه های up و down می توان قدرت خازن پله های بعدی را نسبت به پله اول بصورت       (1:1:1:1 یا 1:2:2:2 یا 1:1:2:2 ...) انتخاب نمود.

  - دگمه relay

  با فشار دادن دگمه relay و نگه داشتن این دگمه و همزمان با فشار دادن دگمه های up و یا down می توان تعداد پله های خازن موجود را برنامه ریزی کرد.

  - دگمه   ct

  با فشار دادن دگمه ct و نگه داشتن این دگمه و همزمان با فشار دادن دگمه های up ویا down می توان مقدار نسبت ترانس جریان را برنامه ریزی نمود.

  - دگمه    pf

  با فشار دادن دگمه pf و نگه داشتن این دگمه و همزمان با فشار دادن شاسی های up ویاdown می توان ضریب قدرت cosQ دلخواه را برنامه ریزی نمود.

  برنامه های دیگر رگولاتور که با فشار دادن دو دگمه به صورت همزمان قابل اجرا میباشند:

  نشان دهنده نسخه برنامه دستگاه  ct   relay

  از آنجا که دستگاه ها به مرور زمان برنامه هایشان تغییر یافته و کاملتر می شوند هر برنامه بوسیله نسخه مشخص میگردد با فشار دادن این دو دگمه همزمان می توان شماره نسخه برنامه دستگاه pf6 را روی صفحه نمایشگر مشاهده نمود.

   

  فاصله زمانی وصل پله به پله  relay   stage

  بعد از روشن کردن رگولاتور و گذشت 50 ثانیه در صورت نیاز اولین پله وارد مدار می گردد.فاصله زمانی بین وصل پله به پله را می توان با فشار این دگمه مشاهده کرد.

   

  فاصله زمانی قطع پله به پله   pf        ct

  با فشار دادن این دو دگمه فاصله زمانی بین قطع پله به پله را می توان مشاهده کرد.

   

  با فشار دادن همزمان دو دگمه cap       pf   در حالت اتوماتیک می توان درصد ولتاژ هارمونیک های مدار را بر روی صفحه نمایشگر مشاهده نمود.

   

  با فشار دادن همزمان دو دگمه    pf     stage    می توان مقدار کیلووار مورد نیاز مدار جهت رسیدن به ضریب قدرت cosQ تنظیم شده را مشاهده کرد.

   

  روش اجرا:

  دگمه های   man/auto    و up   را همزمان فشار دهید. علامت  CH1   برای مدت یک ثانیه نمایان شده و پاک می گردد.حال رگولاتور جهت کار صحیح حاضر می باشد.

  برای امتحان کردن رگولاتور دگمه های  cap  stage    را همزمان فشار دهید .

  برای باز گرداندن رگولاتور به حالت اولیه کافی است دو دگمه  man /auto    و  up   

  همزمان فشار داده شوند.

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی

  فهرست:

   

  مقدمه..........................................................................................................................1

  آشنایی با مکان کارآموزی............................................................................................1

  نحوه کار و اجرا در قرار داد با شرکت مهام شرق...........................................................2

  نحوه کار ترانس ها،برقگیرها،CTها،بریکرهاوسکسیونرها....................................................3

  ترانس...........................................................................................................3

  برقگیر...........................................................................................................4

  ترانس جریان CT........................................................................................5

  بریکر............................................................................................................5

  سکسیونر.......................................................................................................6

  مقره های اتکایی.........................................................................................6

  اتاق MV ROOM....................................................................................6

  اتاق کنترل................................................................................................7

  روشنایی HV...............................................................................................8

  روشنایی MV .............................................................................................8

  کارخانه هیو پلاس........................................................................................................8

  مشخصات فنی دستگاه تزریق پلاستیک........................................................9

  مشخصات دستگاه آسیاب..........................................................................10

  تابلوی برق اصلی.......................................................................................10

  تابلوی خازن..............................................................................................11

  توضیح رگولاتور.......................................................................................12

  معرفی رگولاتور 6 پله(PF6)....................................................................13

  شناسایی دکمه های رگولاتور.....................................................................13

   

   

   

  3.تابلوی روشنایی سوله تولید......................................................................15

  4. تابلوی روشنایی انبار..............................................................................15

  5.تابلوی روشنایی محوطه...........................................................................15

  کارگاه تولید دفتر.......................................................................................................16

  تابلوی برق.................................................................................................16

  معرفی یک نمونه کنترل فاز(کنترل فاز شیوا)...........................................17

  ویژگی های کنترل فاز شیوا.........................................................................17

  طریقه نصب کنترل فاز...............................................................................18

  کارخانه قند موعود شیروان..........................................................................................18

  تاسیسات برقی.............................................................................................19

  تابلوی روشنایی.......................................................................................19

  پارک کوثر شیروان...................................................................................................22

  راه اندازی سالن های ورزشی بانوان شیروان و دانشکده علوم پزشکی بجنورد...............23

   

   

  منبع:

  ندارد

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی, گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی, پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی, دانلود کارورزی گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی, گزارش کارورزی گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی, پروژه کارورزی گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی, کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی, کارورزی در مورد گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی, نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی, گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی شرکت پارس شرق صنعت خراسان شمالی
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت