گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله

تعداد صفحات: 32 فرمت فایل: word کد فایل: 3495
سال: 1387 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی کشاورزی زراعت
قیمت قدیم:۱۳,۸۰۰ تومان
قیمت: ۸,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله

   

  مقدمه :

   سویا که آن را به انگلیسی soybean می‌نامند گیاهی است که اکثرا" بخاطر دانه اش در دنیا کشت می‌شود از دانه ی این نبات روغن استخراج می‌گردد که در تهیه ی روغن نباتی وتغذیه ی انسان به کار می‌رود از کنجاله ی سویا نیز که دارای مقدار زیادی پروتیین مرغوب می‌باشد در دامپروری و مخصوصا" مرغداری استفاده می‌شود همچنین در بعضی از نقاط دنیا این نبات را به عنوان علوفه کشت می‌کنند

  تا دو سال پیش در ایران زراعت سویا از لحاظ سطح کشت و مقدار محصول در مقام بعد از آفتابگردان قرار داشت ولی توجه دولت مخصوصا" وزارت کشاورزی ومنابع طبیعی به توسعه ی این زراعت موجب گردید که در سال 1345 سطح زراعت ویا به پای سطح آفتابگردان برسد امروزه زراعت این نبات در خیلی از نقاط دنیا یکی از مهمترین زراعت‌های منطقه می‌با شد. 

  فصل اول :

  آشنایی کلی با مکان کارآموزی:

  سال تاسیس: 1337

  مساحت ایستگاه: 37 هکتار

  میزان بارندگی سالیانه : 400 – 450 میلیمتر

  ارتفاع از سطح دریا : 5/5 متر

  موقعیت جغرافیایی : 45 درجه و 25 دقیقه شرقی

  عرض : 36درجه و 45 دقیقه شمالی 

   

  فصل دوم :

  ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته علمی کارآموز:

  سویا   و    ذرت

  گیاهشناسی سویا:

  نام علمی سویا GLYCIN MAXL ازخانواده ی لگومینوز و حساس به شوری واز نباتات روز کوتا است.

  نکته: اگر شوری خاک بیشتر از 7میلی موز بر سانتی متر باشد گره بندی در ریشه متوقف میشود.

  ریشه:هر ریشه سویا از ریشه اصلی و ریشه‌های فرعی تشکیل شده، ریشه اصلی میتواند تا عمق 5/1متر پایین برود ولی ریشههای در اعماق فرو میرود، قسمت عمده ریشه در 60سانتی متری اولیه خاک قرار دارد، رشد ریشه ها تا موقع گل دادن نبات ادامه دارد وبعد ازآن متوقف میشود.

  برگ: به غیر از دو برگ اولیه، سویا مرکب است از 3 برگچه نسبتا" بیضی شکل و پهن و کرکدار تشکیل شده است.

  ساقه: ساقه ی اصلی سویه عمودی بوده و از آن ساقه‌های کوچکتر فرعی منشعب میشوند

  گل: گلهای سویا خود گشن و به رنگ سفید یا بنفش کمرنگ است، گل آذین آن ازنوع خوشه ای است که عوامل محیطی مانند رطوبت،

  حرارت، و. . .  در موقع گل دادن روی آنها تاثیر عمده می‌گذارد.

  میوه: میوه سویا از نوع نیام که با دو شکاف طولی با زمینگردد و عموما" 2 تا 3 دانه در درون آن قرار دارد.

  نکته: صفر بیولو‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‌ژیک سویا حدود 10 درجه سانتیگراد است و شروع رشد آن زمانی است که درجه حرارت خاک در این محدوده باشد.

  شرایط آب و هوایی:

  به طور کلی سویا نباتی است که در طول رشد خود احتیاج به بارندگی دارد ولی موقع رسیدن بهتر است که هوا آفتابی باشد بعلاوه سویا شرایط آب وهوایی مرطوب را دوست دارد و در این شرایط کمتر دچار آفت می‌شود

  حرارت کمتر از 10 درجه برای سویا مناسب نیست و حرارت بیش از 38 درجه نیز ممکن است به سویا صدمه بزند در مورد درجه حرارت‌های بالا نوع رقم سویا موثر است برخی از ارقام با بالا رفتن درجه حرارت دانه ی آنها چروکیده شده و از ارزش آنها کاسته می‌شود.

  تهیه ی زمین:

  تهیه ی زمین مهمترین مسۀله در زراعت سویا است . تهیه ی زمین از زمان برداشت محصول قبلی شروع می‌شود که باید بلافاصله بعد از برداشت زراعت قبلی زمین را شخم نیمه عمیق زد تا بقایای زراعت قبل در خاک مدفون گردد و در جریان پاییز وزمستان پوسیده وتبدیل به هوموس گردد و در طول پاییز وزمستان هر زمان که میسر شود باید زمین را چنگک زد تا هم علف‌های هرز را از میان برداشته وهم با شکستن عروق شعریه از تبخیر و هدر رفتن ذخیره ی آب زمین جلوگیری گردد.

  ضمنا" در در اراضی جنگلی بخوصوص در زمین‌های تازه آباد شده حتما" باید قبل از کاشت زمین را هرس بزنند تا بقایای در ختان وگیاهان جنگلی نپوسیده و نیم پوسیده از خاک خارج شود.

  مراحل آماده سازی زمین:

  عملیات شخم: بهتر است در پاییز اقدام به شخم زدن کنیم و تا عمق 30 سانتی متری زمین را شخم بزنیم و قبل از شخم باید 150تا200 کیلو گرم کود فسفات آمونیوم داد.

  برای از بین بردن کلوخه ها از دیسک استفاده می‌کنیم که در بهار این کار انجام میشود و برای آماده شدن و ایجاد یک بستر مناسب برای کاشت از دو دیسک عمود بر هم استفاده میکنیم و سپس زمین را ماله می‌کنیم.

  عملیات کاشت:

  عمق کاشت بر طول زمان خروج گیاه از خاک اثر می‌گذارد نونهالانی که در عمق زیاد کشت شده اند باید مسافت بیشتری را تا سطح خاک طی کنند. به علاوه، حرارت در عمق پایین تر، سرد تر بوده و رشد نونهال کند تر خواحد بود. سویا را هرگز عمیق تر از 5/3 سانتی متر کشت ننماید. بهترین عمق بین 2تا3 سانتی متر میباشد. علف‌های هرز برای جذب رطوبت و المنت ها رقابت شدیدی با سویا خواهند داشت، انجام یک کلتیواتور سطحی قبل از کشت کمک بزرگی به کنترل علف هرز خواهد کرد، وقتی که گیاه سویا در زمین محکم شد کنتر علف هرز به وسیله ی کلتیواتور بهترین اقدام خواهد بود.

  اقداماتی که هنگام کاشت معمولا" رعایت می‌شود:

  1). آغشته کردن بذر به باکتری: مقدار کمی آب به همراه آغشته کردن بذرها به باکتری و قرار دادن آن در جای خشک و خنک و دور از نور آفتاب صورت می‌گیرد و اینکه اطمینان پیدا کنیم تمام قسمت‌های بذر به باکتری آغشته شده باشد و سریعا" بعد از این عملیات بذور را کاشته و آبیاری را انجام می‌دهیم.

  2). بذر را با ماشین‌ های بذر پاش به صورت خطی کاشت می‌کنند ، فاصله ی کاشت در ارقام زود رس 40 تا 50 cm و در ارقام دیر رس و متوست رس بین 75 تا 60 cm است فاصله ی کشت روی خط 3 تا 8 cm می‌با شد عمق کاشت در خاک‌های رسی تا 3 cm است واگر خاک خشک تر با شد عمق کاشت را بیشتر می‌کنیم. برای کاشت سویا با ید ابتدا زمین را آبیاری کرد زیرا کشت سویا به صورت خشک باعث می‌شود که بعد از آبیاری زمین سله ببندد، که از عیب‌های مهم می‌باشد.

  3).  مقدار مصر ف بذر حدود 120-60 کیلو در هکتار است که بستگی به نوع رقم، وزن هزار دانه، قوه ی نامیه  و نوع کشت دارد.

  4).  تاریخ کاشت: در ایران سویا را در دو فصل کشت می‌کنند:الف در بهار- که بیشتر مربوط به مناطق مازندران و گرگان ولرستان است که از نیمه ی فروردین تا آخر اردیبهشت ماه صورت می‌گیرد. ب در تابستان - که بیشتر مربوط به مناطقی از گرگان است که در زمین برداشت گندم صورت گرفته باشد که از اواسط خرداد تا اواسط تیر انجام می‌شود.

  طرز کاشت:

  سویا را حتما" بایستی خطی کشت نمود و مخصوصا" برای کاشت آن از ماشین‌های بذر افشان استفاده نمود در این طرز کاشت عملیات وجین، سله شکن، و دفع آفات بهتر امکان پذیر بوده و مقدار بذر در این طریقه کمتر از دست پاش است ولی مهمترین دلیل کشت خطی این است که می‌توان بذر را در عمق مناسبی در مجاورت رطوبت کافی قرار داد و بدین ترتیب سبز شدن آن را تسهیل نمود بعلاوه در کاشت دست پاش چون مقدار زیادی بذر در اعماق مختلف می‌افتد لذا خوب سبز نمی شود. بذر سویا را با ماشین‌های بذر پاش خطی کشت می‌نمایند و برای این کار می‌توان از بذر پاش پنبه یا چغندر قند استفاده کرد ولی بایستی صفحه ی توزیع کننده ی بذر را تعویض کرد.

  عمق کاشت مخصوصا" در کشت ردیفی با ماشین یکی از مهمترین علل موفقیت در کاشت سویا می‌باشد زیرا اگر بعد از کاشت به دانه ی سویا رطوبت کافی نرسد سبز نمی شود و اگر در سبز شدن سویا تاخیر گردد هم از تاثیر باکتری ها کاسته می‌شود و هم ممکن است خود دانه در خاک مورد حمله ی قارچ ها و آفات دیگر قرار گرته از بین برود و لذا لازم است که دانه در زمین در مجاورت رطوبت کافی قرار بگیرد و در این مورد بهتر است قبل از کاشت عمقی را که دارای رطوبت کافی است تعیین نموده وسپس عمق بذر پاش را با توجه به این عمق تنظیم نمود.

  عملیات داشت:

  ( وجین ): اگرزمین در پاییز شخم خورده باشد دو دیسکی که در بهار عمود بر هم زده می‌شود در کنتر علف‌های هرز بسیار موثر است. استفاده از سموم علف کش قبل از کاشت این مبارزه را کامل می‌کند چنانچه با سبز شدن بوته‌های سویا علف‌های هرز نیز سبز شوند لازم است که این علف ها را از بین ببریم برای این کار در زراعت‌های کوچک و غیر ردیفی از فوکا ودر زراعت‌های بزرگ وردیفی از کولتیواتور استفاده می‌کنیم. 

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله

  فهرست:

  تشکر و قدردانی                                                                                               2

  مقدمه                                                                                                               3

  فصل اول    

  آشنایی کلی با مکان کارآموزی                                                                       6

  فصل دوم

  ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته علمی کارآموز                                                 7

  گیاهشناسی سویا                                                                                               9

  شرایط آب و هوایی                                                                                          10

  تهیه ی زمین                                                                                                     10

  مراحل آماده سازی زمین                                                                           10      

  عملیات کاشت                                                                                          13

  طرز کاشت                                                                                               12     

  عملیات داشت                                                                                          13

  وجین                                                                                                        14

  زمان برداشت محصول                                                                              18

  کشت ذرت                                                                                        

  مقدمه                                                                                                                           20

  تولید کننده ها                                                                                                               21

  تاریخچه                                                                                                                       22

  انواع ذرت                                                                                                                    22

  شرایط لازم برای رشد گیاه                                                                                           25

  دما                                                                                                                      25

  آب                                                                                                                     25
  خاک                                                                                                                 26

  زمان کاشت ذرت                                                                                                        26

  کود                                                                                                                             26

  آفات و بیماری های ذرت                                                                                             28

  برداشت محصول                                                                                                          28

   

  منبع:

  ندارد.

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله, گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله, پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله, دانلود کارورزی گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله, گزارش کارورزی گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله, پروژه کارورزی گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله, کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله, کارورزی در مورد گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله, نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله, گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت ) در ایستگاه عراقی محله
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت