گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس

تعداد صفحات: 56 فرمت فایل: word کد فایل: 3934
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی مواد و متالورژی
قیمت قدیم:۱۸,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱۲,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس

  چکیده

  شرکت ناظرین جوش پارس، با در خدمت گرفتن مهندسینی مجرب و کاردان و با داشتن وسایل ایمنی و حفاظت فردی مناسب، با گرفتن پروژه های عظیم جهت جوشکاری و نظارت در تهران و اطراف مشغول به کار است. حقیر جهت کارآموزی به این شرکت مراجعه کرده و مدتی را با این عزیزان سپری نمودم.

  از آنجا که شرکت با قبول پروژه به محل های ساخت و ساز عزیمت می کند، فلذا بنده هم مجبور به همراهی آنها در پروژه های مختلف از جمله ساختمان در دست ساخت وزارت مسکن و شهر سازی بودم که در حال احداث در بلوار آفریقا، خیابان ارمغان شرقی است.

  حقیر در این مدت مسائل زیادی از آنها آموختم و فکر می کنم که اکنون به یک جوشکار مجرب تبدیل شده ام. سرپرست ما جناب آقای مهندس مجتبی ابوالقاسمی بجز کارهای عملی از حقیر بسیار کارهای دیگر که مروبط به ایمنی هم هست سپردند که آنها را در گزارش کارورزی آورده ام.

  کار جوشکاری در این شرکت اغلب در ارتفاعات است، به همین خاطر رعایت نکات ایمنی در کار بسیار مؤثر و حیاتی است.

  استفاده از تجهیزات ایمنی از جمله کلاه و عینک مخصوص و دستکش و پیش بند و غیره از نکاتی بود که بنده  همواره توصیه گر آن به کارمندان و جوشکاران بودم.

  سرپرستان با ایجاد فضایی مناسب کار و برادرانه و با معرفی من به دوستان به عنوان کارشناس ایمنی شرایط خوبی برای رشد و نمو کارکنان و کار ایجاد کرده بودند.

  البته لازم است چند نکته را در این گزارش بیان کنم:

  از ابتدای تأسیس شرکت تابحال، هنوز حادثه مورد اعتنایی در این شرکت در طول کار رخ نداده و اگر هم حادثه ای بوده در حد سرپایی بوده و قابل اعتنا نیست.

  از آنجا که کارکنان شرکت زیاد نیستند، شرکت کارشناس ایمنی نداشت و در طول این مدت من با سرپرست آنها کار می کردم.

  جناب ابوالقاسمی در طول کار، مرا به آوردن مقالات و ترجمه ها و مطالب در خصوص ایمنی مجاب کردند که همه را جزو گزارش کارورزی آورده ام.

  یکی از مسائل مهم در جوشکاری، بازرسی و نظارت بر آن است که این کار را بنده بعنوان کار عملی انتخاب و گزارش آنرا به عنوان کارورزی آورده ام. قطعا بازرسی، اثر بسیار بالایی در تحویل و انجام کار ایمن دارد و رابطه ای با ایمنی و رعایت آن دارد.

  فصل اول :

  ضرورت بازرسی

  انواع سیستم های بازرسی

   

   

  ضرورت بازرسی

  مهندسان با تعیین خواص مواد به وسیله انجام آزمونهای استاندارد بر روی قطعات آزمون کاملا آشنایند. بیشتر دانستنی‌های ارزشمند، از قبیل داده‌های مرتبط به خواص کششی، فشاری، برشی و ضربه‌ای ماده به کمک این آزمونها به دست می‌آید، اما این گونه آزمونها ماهیتی ویرانگر دارند. وانگهی خواص ماده که به کمک آزمون استاندارد ویرانگر تعیین می‌شود، لزوما رهنمون روشنی به سوی مشخصه‌های کاربردی قطعه پیچیده‌ای که بخشی از مجموعه مهندسی بزرگتری است، ارائه نمی کند. در ماده یا قطعه در حین ساخت، انواع نقصها به اندازه‌های مختلف ممکن است بوجود آید و ماهیت اندازه دقیق نقص بر کارکرد آتی آن قطعه نیز تاثیر می‌گذارد. نقصهای دیگری مانند ترکهای ناشی از خستگی یا خوردگی، در حین کار با ماده نیز ممکن است بوجود آید. منشاء انواع نقص در مواد و قطعات در شکل 1 دیده می‌شود. بنابراین برای آشکار سازی نقصها در مرحله ساخت، و همچنین برای آشکار سازی و مشاهده آهنگ رشد آنها در حین عمر کاری هر قطعه یا مجموعه، باید وسایل قابل اطمینانی در اختیار داشت.

  مراحل بازرسی و آزمایش جوش:

  الف) بازرسی قبل از جوشکاری

  شامل کنترل نقشه کشی در اجرای جوش، انتخاب فرایند جوشکاری، آزمایش کیفیت مواد مصرفی وسایل و تجهیزات جوشکاری، برشکاری و ......

  ب) بازرسی ضمن جوشکاری

  شامل پخ سازی مناسب _ تمیزی محل جوشکاری _ مونتاژ قطعات، وضعیت جوشکاری و .....

  ج) بازرسی بعد از جوشکاری

  ارزیابی مناسب بودن سازه جوش داده شده برای هدف تعیین شده و انجام آزمایشات و بازرسی های اتصال جوش که شامل مخرب (DT) و آزمایش‌های غیر مخرب (NDT) می‌باشد

  معمولا نخستین مرحله در بررسی هر قطعه، بازرسی چشمی است. با چشم غیر مسلح تنها نقصهای نسبتا بزرگ که باعث شکستگی پیوسته شده‌اند، آشکار می‌شود. کارآیی بازرسی چشمی را با استفاده از میکروسکوپ می‌توان افزایش داد. میکروسکوپ دو چشمی مناسبترین وسیله برای بررسی چشمی سطح کار است. به بزرگنماییهای بالا نیاز نیست و گستره بزرگنمائی بیشتر میکروسکوپهای موجود برای این نوع بازرسی شامل X5 تا X75 است.  بازرسی چشمی لزوما به سطوح خارجی محدود نمی‌شود پروبهای بازرسی نوری در نوع صلب و انعطاف پذیر، برای بازرسی سطوح درونی به کار می‌روند و آنها را می‌توان درون سوراخها و مجارها قرارداد.

  با استفاده از اصول محرز فیزیکی، شماری از سیستمهای بازرسی غیر چشمی ساخته شده که بدون تغییر یا تخریب قطعات و مجموعه‌های مورد آزمون، دانسته‌های مربوط به کیفیت ماده یا قطعه را به دست می‌دهند و اصول پایه و جنبه ‌های اصلی سیستم‌های عمده آزمون غیر مخرب (NTD) در جدول 1 آمده است.

  (نمودار و جداول و تصاویر در فایل اصلی موجود است)

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس

  فهرست:

  چکیده

  الف

   

   

  فصل اول:

  1

  1- ضرورت بازرسی

  2

  2- انواع سیستم‌های بازرسی

  6

  3- چگونگی بازرسی

  6

  فصل دوم:

  1-2- ایمنی در جوشکاری

  8

  9

  2-2- بازرسی در جوشکاری

  14

  1-2-2- بازرسی با مواد نفوذ کننده PT

  14

  مقدمه

  14

  اصول بازرسی با مواد نفوذ کننده

  14

  آماده سازی و تمیز کاری سطح

  16

  کاربرد مواد نفوذ کننده

  17

  ظهور

  18

  برتریها و محدودیت‌ها

  18

  گستره کاربرد

  18

  2-2-2- آزمون فراصوتی UT

  22

  مقدمه

  22

  ماهیت صوت

  22

  سیستم‌های نمایش

  22

  روش‌های بازرسی

  23

  تشخیص نقصها

  25

  شرایط سطح

  25

  پاره‌ای از کاربرد‌های آزمون فراصوتی

  26

  3-2-2- شرح وظایف

  28

   عملکرد

  28

  مراحل کار در کارگاه

  29

  فصل سوم :  نتیجه گیری

  31

   

   

   

  منبع:

  ندارد.

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس, گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس, پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس, دانلود کارورزی گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس, گزارش کارورزی گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس, پروژه کارورزی گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس, کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس, کارورزی در مورد گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس, نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس, گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی شرکت ناظرین جوش پارس
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت