گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی

تعداد صفحات: 36 فرمت فایل: word کد فایل: 3955
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: کارخانجات و شرکت ها
قیمت قدیم:۱۴,۷۰۰ تومان
قیمت: ۷,۵۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی

  چکیده:

  ضایعات انسانی و مادی فراوان حوادث ناشی از کار که آمارها مبین وسعت کثرت آنها هستند، اقدامات لازم را برای پیشگیری از آنها وظیفه ای بس خطیر و ضروری بلکه اجتناب ناپذیر می سازد.

  همه ساله میلیونها حادثه ناشی از کار در دنیا اتفاقم یافتد. بعضی از این حوادث باعث مرگ و برخی دیگر موجب از کار افتادگی کلی یا جزئی می شود که ممکن است پیامدهای طولانی داشته باشد. همه حوادث برای قربانیان خود موجب درد و رنج می شود. پاره ای از آنها موجب اضطراب و ناراختی شدید خانواده قربانی خود می شوند .ممکن است در زندگی خانوادگی فرد و نیز برای اجتماع اثرات وخیم، نامطلوب و فلاکت باری داشته باشد.

  به طور کلی همه حوادث موجب اتلاف وقت و پول و کاهش تولید می شود.در اثر حوادث ناشی از کار ( برون در نظر گرفتن شدت وخامت مورد) بیشتر از تلفات مربوط به عملیات یک جنگ بزرگ بوده است.

  رنجها، ناراحتیها تلفات و ضایعاتی که از این حوادث نصیب بشر می شود، ارقام وحشت آوری را نشان می هند. به این جهت است که جلوگیری از آنها برای مصالح و منافع عمومی انسانها یک وظیفه اساسی، فوری و اجتناب ناپذیر است.

  اصولاً ایمنی، حفاظت فنی و بهداشت صنعتی شاخه وسیع و گسترده ای است که تحت عنوان « حفاظت صنعتی» به مجموعه تدابیر، اصول و مقرراتی گفته می شود که با به کار گرفتن آنها بتوان نیروی انسانی و سرمایه را در مقابل خطرات مختلف و در محیط های صنعتی به نحو مؤثری حفظ و حراست کرد و یک محیط کاری بی خطر و سالم جهت افزایش کارایی کارکنان به وجود آورد.

  بنابراین می بایست از فرصت به دست آمده برای طی دوره کارورزی در شرکت تولیدی صنعتی اخشان نهایت استفاده را برده و در زمینه ایمنی و حفاظت فنی به تحقیق و تخصص می پردازیم. تصمیم داشتم حوادث شرکت را بررسی کرده و در هر چه کمتر شدن تعداد و شدت حوادث تلاش کنم. در آخر نیز به این نکته پی بردم که استفاده از وسیله حفاظت انفرادی دستکش ایمنی می تواند کمک مؤثری به کارگران کند. همچنین حریق و خطر آتش سوزی شرکت را بررسی کرده و پیشنهاداتی را ارائه دادم. عوامل فیزیکی زیان آور محیط کار در شرکت نیز جای بحث دارد. این مسئله نیز بررسی شد.

  امید است نتیجه تلاش های این حقیر در کمک به علاقه مندان نیز واقع شود و موجب رضایتمندی اساتید محترم مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی واحد یزد را فراهم آورد.

   

  فصل اول:

  معرفی شرکت تولیدی صنعتی اخشان و اهداف گزارش

  1-1- معرفی شرکت :

  شرکت وتولیدی – صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی در سال 1352 تاسیس گردیده است.

  تا چند سال پیش این شرکت تنها تولید کننده کمربند ایمنی در ایران بوده است در حال حاضر با داشتن الگوی  استاندارد ISO/TS 16949  بهترین تولید کننده کمربند در ایران می باشد.

  این شرکت در شیراز – عادل آباد – بیست متری همایون واقع شده است. ساختمان شرکت شامل سه قسمت اصلی اداری و تولید و اتولیو است . دو بخش تولید و اداری در  دو طرف به موازات هم واقع شده اند در بین این دو بخش حیاط و محل رفت و آمد می باشد در اتنهای حیاط به طور کلی بخش اتولیو قرار گرفته است.

  بخش تولید شامل دو سالن مجزا ی باشد سالن یک یا مونتاژ که در آن مونتاژ جمع کن کمربند و یا قفل صورت می گیرد آقایان در این بخش فعالیت میکنند در سالن دو عمدتاً کارهای زیر مونتاژ توسط خانمها و بسته بندی توسط آقایان انجام می شود.

  بخش اداری شامل دفتر اطلاعات – دفتر فنی مهندسی – دفتر صنایع – آموزش سیستم کیفیت – خدمات فنی – ایمنی و  غیره می باشد که به صورت اتاقهای جدا ساخته است که در هر بخش نیروهای متعددی فعالیت می کنند حدود یکسال از تاسیس اتولیو می گذرد و هنوز به تولید انبوه نرسیده است این بخش تحت لیسانس سوئد بنا شده و هدف عمده آن تولید کمربند های صادراتی می باشد.

  بخش تولید این شرکت به صورت شبانه روزی فعال بوده و شیفتهای کاری آن به صورت زیر می باشد:

  سه شیفت 12 ساعته : شیفت A از ساعت 7 صبح تا 7 بعد الظهر – شیفت B از ساعت 7 بعدالظهر تا 7 صبح شیفت C استراحت در هر بخش نیروی انسانی در طول این شیفتها به گونه ای الست که  دو روز آن شیفت A دو روز بعد در شیفت B و دو روز دیگر در شیفت C . تعد اد پرسنل مشغول شرکت به قرار زیر است:

  مونتاژ 97 نفر – خیاطی : 26 نفر – کنترل تولید : 3 نفر – حمل و نقل داخل خط:6 نفر- مهندسی صنایع : 4 نفر – کارگزینی : 4 نفر – ایمنی : 1 نفر – فروش : 3 مفر – تدارکات : 5 نفر بهداشت : 2 نفر – تاسیسات و تعمیرات : 10 مفر -  انبار پایه کار : 2 نفر – سیستم کیفیت : 7 نفر – دفتر طراحی : 5 نفر – آزمایشگاه : 4 نفر – نگهبانی : 9 نفر- اطلاعات : 2 نفر دفتر فنی : 7 نفر – خدمات : 7 نفر – ورود کالا : 2 نفر – آشپزخانه : 5 نفر

  مشتریان شرکت عبارتند از :

  1- مشتریان اختصاصی شرکت: شرکت زامیاد – شرکت سایپادیزل – شرکت مرتب – که عموم سفارشات آنان توسط اخشان تامین می گردد.

  2- مشتران شرکت اخشان و سایر سازندگان : ایران خودرو (ساپکو) – سایپا (سازه گستر)- پارس خودرو (دسکو) که در سایپا و سازه گستر ادغام گردیده است.

  مشتریان قبلی که فعلاً غیر فعال می باشند: الف) شرکت کیش خودرو

  ب) شرکت ایران خودرو دیزل

  پ) شرکت دسکو (سابق) و حذف سفارش رنوئی طی چند سال اخیر که عمدتاً به علت قیمت بالاتر اخشان بوده است.

  ت) شرکت شهاب خودرو (به علت قیمت بالاتر اخشان)

  ث) شرکت بهمن (به علت قیمت بالاتر اخشان)

  اضافه می نماید که با توجه به قراردادهای فعال و منعقد و توافقات فیمابین سهم اخشان در ایران خودرو قریب به 60% می باشد و سازه گستر سهم اخشان بین 30 تا 50% در سال بوده است که تلاش می شود در 50 % استقرار یابد.

  بررسی بازار: در این شرکت زمانی که موجودی انبار به نقطه سفارش میرسد درخواستی مبتنی بر نیازقطعی تهیه می گردد. این درخواست به مدیر خرید داده می شود و مدیر خرید برخرید موظف است در فرصت طول سفارش از یکی از تامین کنندگان خرید قطعه را انجام بدهد.

   

   

  مقدار سفارش : در این شرکت به اندازه حداقل سفارش که در برابر نقطه سفارش می باشد سفارش داده
  می شود.

   

  نحوه محاسبه نفطه سفارش در این شرکت

  نقطه سفارش برای یک قطعه= (مقدار سفارش کمربند در مدت طول سفازش * ضریب مصرف قطعه مربوط در هر واحد کمربند) + 10% + 8%

  در رابطه فوق طبق گفته کسانی که چنین فرمولی را برای  شرکت تشخیص داده اند منظور از 10% - 2% مقدار بدست آمده در آیتم قبلی یعنی نیاز قطعه در مدت طول سفارش می باشد و منظور از 8% - - 8% این آیتم است. به عبارت دقیق تر در این شرکت نقطه سفارش را مقدار قطعی مورد نیاز در مدت طول سفارش (lead time) به اضافه 10% این مقدار برای موجودی اطمینان در نظر می گیرند.

  طول سفارش (lead time) : در این شرکت طبق توافقهای قبلی طول  سفارش را برای قطعاتی که از سپیدان و تهرات تامین می کنند وبیست روز در نظر می گیرند هفت روز برای تاخیرات احتمالی در نظر می گیرند و به طور کلی طول سفارش برای این قطعات یک ماه در نظر گرفته می شود. برای قطعات خارجی  طول سفارش به تفصیل بیشتری تعیین می شود. چرا که طبیعتاً تهیه اینگونه قطعات مراحل بیشتری  را طی می کند.

  با توجه به توضیحاتی که در صفحه قبل داده شد برنامه ریزی برای مواد به گونه ای تعیین می شود که به اندازه نیاز طول مدت سفارش موجودی قطعات درانبار داشته باشند.

  نمودار روبرو نحوه سفارش دهی در شرکت می باشد.

  Op یا order point : نقطه سفارش

  زمانی که موجودی انبار به این مقدار می رسد سفارش داده می شود.

  Q یا quantity : مقداری که سفارش داده می شود این مقداربرابر نقطه سفارش در نظر گرفته می شود.

  L.T (lead time) : مدت زمانی که طول می کشد سفارش داده شده را دریافت کنند. که همان مدت طول سفارش می باشد.

  طراحی فرایند: در بند اول مربوط به صحت طراحی فرایند به مشخصات فنی محصولات می پردازیم – با توجه به اینکه در این شرکت محصولات متنوعی تولید می شود در اینجا ما به نمونه ای از آن محصول اشاره می کنیم که آن «جمع کن پژو 405» می باشد.

  جنس آنها از پلاستیکهای فشرده و یک قطعه آهنی در وسط آن است که کمربند در آن پلاستیک یک فنر برگرداننده جمع می شود روش ساخت آنرا دقیقاً اطلاعی ندارم چون خود این قطعات در واقع جزء زیر مونتاژهای شرکت محسوب می شود و از خارج وارد خط تولید می شود.

  بسیاری از اجزاء محصول را خود شرکت از خارج از محیط خود بعضی از شرکت های دیگر تهیه می کند ولی بعضی از وسایل جانبی جهت کار را خود شرکت تولید می کند.

  خط  تولیدی را که جدیداً شرکت به کمک مهندسین آن طراحی کرده اند دارای یازده ایستگاه کاری است که هر اپراتور را به یک ایستگاه کار اختصاص داده اند که جزئیات جدید خط مونتاژ را در صفحه بعد خواهیم داشت – در ضمن مساحت کاری هر ماشین و فضای مورد نیاز اپراتور بیشتر تابع فضائی است که میزهای کاری اشغال کرده اند که این میزها طوری طراحی شده اند که فاصله اپراتور که به صورت استاندارد نشسته است و حالت کار کردن را می گیرد حدود 50 سانتیمتر می باشند.

  ماشینها کاملاً اتوماتیک نیستند بعضی از ماشینهایی که عملیات پرچ کردن را روی جمعکنها انجام می دهند به صورت اتوماتیک هستند که خود دارای هزینه بالا هستند.

  فاصله راهروهایی که در آنها پالتها قادر به حرکت هستند 2/1 متر می باشند – فاصله دیوارها تا میز کار که جهت عبور و مرور و تعمیر اتخاذ شده اند m 9/0 می باشند.

  طراحی بخشهای تولیدی: برای طراحی بخشهای تولیدی ما ابتدا باید تصمیم بگیریم که آیا بخشهای مونتاژ محصول و ساخت محصول چه وضعیتی باید داشته باشد در این کارخانه که بخش ساخت محصول که بخش مونتاژ را کاملاً از یکدیگر جدا کرده اند که بخش ساخت آن در جاده سپیدان – شیراز واقع است و بخش مونتاژ آن در شهر شیراز واقع شده است.

  در این کارخانه سعی در آن شده که در فریند تولید ایستگاه کاری که ثابت باشد و خودمواد هستند که در این ایستگاههای کاری جاری هستند لذا در این کارخانه با یک حالت استقرار و دپارتمان محصولی روبرو هستیم که کارها  به ترتیب خاصی انجام می شوند.

  ایستگاههای کاری در این خط که یک خط جدید و مستقیم است یازده تا بوده است که اکثراً به صورت دستی هستند در اینجا برای بالانس نمودن خط به هر ایستگاه یک اپراتور تخصیص داده اند که با توجه به اینکه کار ایستگاه اول نسبت به بقیه سنگین تر است کندتر صورت نمی گیرد زمان سیکل را به خود اختصاص داده است.

   

  معرفی محصولات :

  انواع محصولاتی را که در این شرکت تولید می شوند می توان به قرار زیر نام برد.

  1- کمربند ایمنی استاتیک با سه نقطه اتکا

  2- کمربند ایمنی پژو 405 و RD

  3- کمربند ایمنی پراید و سرنشینان عقب

  4-کمربند ایمنی پیکان

  5- کمربند ایمنی استاتیک و دو نقطه اتکا

  6- کمربند ایمنی پراید و سرنشینان جلو مجهز به میکروسوئیچ

  7- تسمه بالابر

  8- کمربند ایمنی سیمبانی برای حفاظت فردی در ارتفاعات

  کمربندهایی که در بالا نام برده شد جهت استفاده در انواع مختلف خودرو می باشند که در کنار چنین تولیداتی – تولیداتی نظیر تسمه و بکسل را نیز دارد که جهت استفاده در آتش نشانی ها و خودروها استفاده می شود.

  طراحی بخشهای کمک تولیدی :

  بخشهای کمک تولیدی که در این کارخانه می توان مشاهده کرد شامل بخشهای زیر است:

  1- کارگاه تولید نیروهای کار

  2- انبار مواد خام

  3- انبار مواد در جریان ساخت

  4- بخش مربوط به ابزار و وسایل کارگاهها

  5- بخش تاسیسات و امور بازرسی فنی کارخانه

  کارگاه تولید نیروهای کار در این کارخانه خود از دو بخش 4*9 متر تشکیل شده است که در این کارگاه همان طور که گفتیم میزها ساخته می شوند و از آن قسمت مستقیماً وارد خط مونتاژ می شوند میزهایی که در این کارگاه تهیه می شوند به صورت شیب دار هستند که زاویه آنها قابل تنظیم است در ضمن بر روی این میزها سبدهایی قرار دارد که به دو رنگ قرمز و آبی هستند که سبد قرمز برای قطعات خراب است و آبی برای قطاعاتی که سالم است استفاده می شود.

  در بخش انبار مواد خام و فعالیتهایی که مجود دارند عبارت است از کنترل ورود و خروج افراد برای مواظبت از مواد – کنترل میزان ورود و خروج مواد و صدور گواهی – خروج مواد با توجه به میزانی که قبلاً برای تولید تشخیص داده شده است.

  بخش دیگر – بخش مربوط به ابزار و وسائل کارگاهها است ابزاری نظیر الکترود – موتور جوش – چکش و وسائل دیگر که لازمه کار ساختن میزها هستند در صفحه بعد طرح چیدمان بخش کارگاه را با توجه به شرایط فعلی آن خواهیم داشت.

  در بخشهای کمک تولیدی این کارخانه می توان تعداد افراد مشغول در این بخشها را به قرار زیر نام برد:

  1-  تاسیسات و تعیمرات : 10 نفر

  2- آزمایشگاه: 4 نفر

  3- انبار : 2 نفر

  4- ورود کالا به انبار و کنترل آن 2 نفر

  5- بخش کارگاه : 2 نفر

  طراحی بخش اداری :

  لیستی که می توان از بخش اداری این کارخانه ارائه داد به قرار زیر است:

  1- بخش کارگزینی

  2- بخش تلفخانه

  3- بخش خانه بهداشت

  4- دفتر فروش

  5- فروشگاه مواد غذائی در کل می توان سازمان این کارخانه را در بخشهای زیر تعریف کرد.

  1- آزمایشگاه  2- نمازخانه            3- رختکن             4- آشپزخانه                         5 - سالن تولیدات 6- انبار                   7- سرویس بهداشتی                  8- فروشگاه                           9- کارگاه تاسیسات              10- خانه بهداشت 11- دفتر فروش    12- کارگزینی        13- دفتر مهندسی صنایع               14- دفتر مدیر عامل             15- تلفخانه           16-آبدار خانه         17- نگهبانی

  این شرکت از دو واحد تشکیل شده است:

  1- واحد قطعه سازی (API)

  2- واحد مونتاژ نکمیل (ASB)

  API : کلیه  قطعات فلزی – پلاستیکی و مواد منسوجی (نخی) در این واحد تولید می شود شامل کارگاههای:

  1- پرس           2- اتومات (تراشکاری)        3- عملیات حرارتی               4- تزریق پلاستیک 5- آبکاری           6- رنگ الکترواستاتیک                7- تعمیرات قالب 8- نساجی (شامل بافت – وارپینگ – رنگرزی و فیکشچر)               9- واحدهای فنی مهندسی    10- مهندسی کیفیت    11- انبار و واحدهای اداری شامل می شود.

  ASB : دراین واحد کلیه قطعات تولید شده  در واحد API به انضمام قطعات تولید شده توسط پیمانکاران فرعی و قنطعات خریداری شده مونتاژ و تبدیل به کمربند ایمنی خودرو می شود در این واحد بخش تولیدی (مونتاژ) 6% مجموعه را تشکیل می دهد واحدهای دیگر از جمله :

  1- فنی مهندسی               2- برنامه ریزی ولجستیک    3- مهندسی کیفیت               4- آزمایشگاه کنترل کیفی   5- تعمیرات و نگهداری                 6- تاسیسات           7- اداری و بازرگانی (کارگزینی – ترابری – خرید- فروش و انبارها شامل می شود)

  بازرگانی شامل سه زیر مجموعه می باشد:

  1- فروش و قراردادها     2- خرید 3- انبار

  امور فروش و قراردادها:

  فروش قراردادی : با توجه به اینکه محصول تولید شده (کمربند ایمنی خودرو) صرفاً جهت شرکتهای خودرو سازی تولید می گردد بنابراین فروش آنها بر اساس قراردادهای کوتاه مدت – میان مدت و بلند مدت با خودرو سازان یا تامین کنندگان قطعات خودرو برای خودروسازان می باشد که این قراردادها کلیه شرایط کیفی – فرایندی – بسته بندی – نگهداری و چیدمان – تیراژ تولیدی – ظرفیت تولید ماهیانه و ارزش ریالی و شرایط مالی و غیره در آن درج شده است.

  قراردادها معمولاً کمتر از ده ماه نمی باشند و از 38 ماه تجاوز نمی کند.

  اکثر مشتریان قراردادی :

  1- شرکت ساپکو(شرکت طراحی و مهندسی و تامین کننده ایران خودرو)

  2- شرکت سازه گستر(شرکت مهندسی و طراحی و تامین کننده قطعات سایپا)

  3- شرکت سایپا دیزل (تولید کننده خودروهای بادسان – مینی بوس و کامیونت)

  4- شرکت مرتب (تولید کننده خودروهای لندرور - پاژن)

  5- شرکت پارس خودرو (تولید کننده خودروپاترول)

  6- شرکت زامیاد

  7- شرکت کیش خودرو

  2- فروش درخواستی :

  در این فروش بعضی از خودرو سازان به دلیل اینکه خود را درگیر مسائل قراردادی و مالی و غیره نکنند سفارشات خود را به صورت درخواست ماهیانه اعلام می نمایند که در این صورت شرکت خود را متعهد به تولید و ارسال و تامین درخواست مشتری می نماید.

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی , گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی , پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی , دانلود کارورزی گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی , گزارش کارورزی گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی , پروژه کارورزی گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی , کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی , کارورزی در مورد گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی , نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی , گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی شرکت و تولیدی صنعتی اخشان تولید کننده کمربند های ایمنی
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت