گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد

تعداد صفحات: 75 فرمت فایل: word کد فایل: 3959
سال: 1386 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: کارخانجات و شرکت ها
قیمت قدیم:۲۱,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱۵,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد

  1. تاریخچه کلی کارخانه

  شرکت مهر باف یزد درسال 1368 به مساحت 20000 متر مربع در بخش خصوصی افتتاح  ودر سال 1371 موردبهره برداری قرارگرفت ودر 30 کیلومتری  مرکز استان و درشهرک صنعتی شهیدچمران مهریز  قرارگرفته است.

   

  2. مشخصات کلی وموقعیت  کارخانه

  کارخانه دارای دو سالن بافندگی  می باشد که به صورت سه شیفت  کار می کنند .همچنین  دارای 2 سالن انبار  ویک قسمت  برای کنترل  کیفیت و یک قسمت  برای تأسیسات ویک قسمت برای تهیه هوای مطبوع  وقسمتی برای سرویس دستگاه  ها درنظر گرفته شده است.

  از 20000 متر مساحت آن 8000 متر آن سالن و 1000 متر آن  ساختمان اداری وبقیه آن محوطه حیاط ودرختکاری  می باشد ودارای چاه آب ودو استخر می باشد.

   

  2. تأسیسات کارخانه

  دارای دوسالن  که در یکی از آنها دیگ بخار ودستگاه  آهار که دیگ بخار آن حدود 10 تن ظرفیت دارد ودستگاه  آهار آن نیز از نوع (وولما ) می باشد  سه نوع  چله کشی داریم که نوع اول آن چله کشی مستقیم جهت دستگاه  های آهار (تکستیما ) وچه کشی کشی بخشی به نام (هاکوبا ) مدل 91.

   

  نوع تولید کارخانه

  نوع تولید  پارچه های  کتون  و LEE می باشد  که در نوع  بافت سنگین  بافت ظرفیت کارخانه به 1 میلیون در سال می رسد .  وبازار محصول آن فقط در داخل کشور می باشد.

   

  وضعیت پرسنل و انواع  انبارها

  دارای  48 کارگر و 7 تا 8 پرسنل   اداری می باشد. 2 انبار مواد اولیه  که مساحت هر  کدام 200  متر و یکی انبار محصولات که 1200 متر می باشد.

   

   

  ظرفیت چله کشی بخشی 420 تایی است که عرض آن حدود CM 60/2 و موتور چله از نوع  INVENTOR و بردگردان  موتور DC وگیربکس PIV سرعت برگردان حدود 200 متر بردقیقه  و سرعت  چله کشی 600 متر بر ثانیه می باشد  وجلوی  چله کشی مخزن پارافین که به وسیله سیلندر به موتور INVENTOR متصل است .که پارافین آغشته  می شود خود چله کشی 4 دنده  دارد  و شیب خود چله کشی تا 30 قابل باز شدن می باشد شانه جلوی  دستگاه 2 دری می باشد.

  سیستم ترمز دستگاه  پنوماتیکی قسمت  کشش نخ  نخ ها  در قفسه به حالت فوری می باشد تعداد بند  مورد نیاز نسبت به سرنخ  چله وعرض آن محاسبه می شود. که براساس آن عرضه تعداد  نخ داخل شانه و عرض  هر باند محاسبه  می شود. چله کشی مستقیم که قفسه آن 588 ظرفیت دارد قفسه  رزودار می باشد و تعداد  سرنخ ها  روی  هر غلتک چله بستگی به تعداد غلتک و سرنخ  چله روی دستگاه  آهار دارد .

  دستگاه آهار  نیز وولما می باشد شامل 11 غلتک و 7 سیلندر خشک کن  2 مخزن پخت مواد آهاری نیز دارای  روغن وپلی ونیل الکل  مقداری  آب مصرفی  جهت پخت استفاده  می شود.

   

   

  تولید  بافندگی

   

  تراکم پارچه ها 25- 24   23 کالیته های بافته شده 35 نوع  می باشد  که بر روی  72 دستگاه 66 اسمیت و 6 دور نیر بافته  می شود.

  320= RPM

  تولید هر دستگاه  = متر در ماه  323481= 72× 4493

  - مقدمه

  بافندگی

  بافندگی یکی از قدیمی ترین صنایع  دستی به شمار می رود  امروزه شواهدی در دست است که نشان  می دهد بشر نه از هزار سال پیش از پارچه استفاده  می کرده  قرن های متمادی صنعت بافندگی یکی از مهمترین  صنعت های بشر به کار می رفت این صنعت  نه تنها  از نظر تولیدی – اقتصادی بلکه از نظر اجتماعی نیز اهمیت  فراوانی داشت .

  نخ های تولیدی در زمان  های قدیم  بسیار نایکنواخت وضخیم  بود به همین  دلیل پارچه های تولیدی  کاملا  ضخیم  بودند  وهمچنین استحکام  وکیفیت  کمی برخودار بودند .

  اولین  طریقه  تولید پارچه توسط بشر عبارت بود از آویختن  نخ های  تار از یک سر چوب افقی و آویزان کردن وزنه های در انتهای  نخ  ها به منظور کشش و سپس نخ به صورت یک بسته  از لابه لای نخ های تار عبور  داده  می شد  تا بافت پارچه تشکیل شد طریقه ای که بعدها  اختراع  شد نخ های تار در داخل چارچوبی افقی به صورت  کاملا  کشیده قرار می گرفت ونخ های  پود  از لابه لای نخهای  تار عبور  داده می شد  که به علت طول  محدود  چارچوب  و نخ های  تار پارچه  بافته شده  نیز دارای طول  محدودی  بود در قرون بعدی نخ های  تار بر روی غلتک نخ تار پیچیده  می شد  و د ر داخل دستگاه بافندگی دستی قرار داده می شد  ونخ های  تار بعد از باز شدن  به صورت افقی در می آید و در این حالت بافته  می شد و سپس پارچه تولیدی  بر روی غلتک پارچه پیچیده می شد.

  اولین تحول  در راه  تکنیکی شدن دستگاه  های بافندگی  در سال 1733 میلادی توسط شخصی به نام جان کی  ایجاد شد ولی با اختراع  ماکو سبب سریعتر شدن بافندگی شد گرچه  این اختراع  دستگاههای  بافندگی  را به مقدار  کمی افزایش داد ولی باعث گردید تا راه جدیدی برای اختراعات  بعدی گشوده  شود در سال 1785 میلادی ادمونت کاوت رایت موفق به اختراع  یک دستگاه مکانیکی  بافندگی شد.

  در اوایل سال 1800 میلادی شار ل ماری ژاکارد موفق به اختراع  دستگاه  تشکیل دهنده  گردید در ماشین  های بافندگی  عملیاتی مانند  دفتین زدن و پود گذاری  وتشکیل دهنده وغیر مکانیکی  بود ولی تعویض  ماسوره  دستی بود ویا به  محض پاره شدن نخ تارکارهای دستگاه  باید دستگاه  را متوقف می کرد که این مساله  باعث پایین  آوردن  راندمان  و همچنین پایین  آمدن  کیفیت  پارچه  می گردد  این مساله  سبب شد  تا ماشین های بافندگی  به مکانیزه  هایی  مجهز شوند که عملیات فوق را به صورت  اتوماتیک انجام دهند.

  در زمان تبدیل ماشینهای  بافندگی  اتوماتیک  راههای دیگری  نیز برای  بالا بردن  تولید ماشین  بافندگی  وارد بازار  شد به طوری  که مهمترین  عامل  محدود  کننده سرعت  ماشین بافندگی  وجود ماسوره نخ بود و داخل جسم پود گذار (ماکو) و  درنتیجه زیاد بودن جرم جسم پرتاب شونده بود به دلیل روشهای از اوایل قرن بیستم برای طریقه پود گذاری جدید پیشنهاد شد.

  در سال 1866 باکسون وشرمن ایده ال را به ثبت رساندند  که براساس آن یک گره موزی به د اخل دهنده  می رفت و نخ پود از سمت دیگر به داخل دهنده  می کشید.

  در سال 1871 شخصی به نام ویلیام جی در امریکا  سیستمی  را به ثبت  رساند که براساس آن دو گیره  سوزنی عمل پودگذاری را انجام می داد  یک سوزن  پود را وارد دهنده می کرد  وسوزن دیگر نخ پود را گرفته و از دهانه  خارج  می گردد.

  در سال 1905 دانیل مونسون استون سیستمی را عرضه کرد که در آن عمل پود گذاری توسط ماکو انجام می گرفت که در دو سر آن گیره وجود داشت ومتناوب با نخ پود را از طرفین وارد دستگاه  می کرد.

  در سال 1911 کارل پاستور در آلمان امتیاز یک سیستم  ماکو گیره ای  به دست آورد .

  در سال 1914 جی – سیبروکز  اولین  روش پایه گذاری به وسیله  هوا به ثبت رسانید در سال 1922 برای اولین باتر کاروانتین  و یوهان کابر در آلمان موفق شدند  که ایده یک روش جدید  بافندگی به  وسیله  ساختن  یک ماشین گیره ای جامع عمل بپوشانند .

  در سال 1924 مهندسی به نام رودلف روسمن شروع به طرح یک روش پود گذاری کرد که ماشین بافندگی سولرز امروزی نتیجه  کار آن است .

  در سال 1939 ریموند  واسدر فرانسه موفق به نسبت  یک روش  پودگذاری بر روی ماشینهای بافندگی شد.

  در سال 1949 اولین ماشین بافندگی با جت آب توسط ولادمیر اسواتی در چک اسواکی ساخته  شد.

  در سال 1955 ایده دیگری در زمینه ساخت ماشین بافدگی در یک زمان بتواند چندین پود را در چندین دهنده به طور همزمان قرار بدهد  ارائه  گردید که براساس  آن تعدادی ماشین بافندگی  ساخته  شد وبالاخره  اینکه  جدیدترین  ایده ای  که براساس تشکیل دهنه موجی  ارائه  شد از رودلف روسمن این است  که درماشنیهای جدید توربو تی –  و – آر – کار خانه رقی به کار رفته است  . اما نکته  قابل توجه در تمام  این ماشین ها این است که تمام  آنها از قدیمی  ترین دستگاه  یعنی کی چوب افقی تا دستگاه های پیشرفته باید 5 عمل اصلی صورت گیرند که عبارتند از : 1- باز شدن نخ تار ، 2- تشکیل دهنه ، 3- قرار دادن نخ پود در داخل دهنه ، 4- دفتین زدن ، 5- پیچیدن پارچه های تولیدی است .

  به طور کلی امروزه عامل محدود کننده  سرعت ماشین های بافندگی چگونگی پود گذاری است وتمام تلاش دانشمندان  ومهندسین  اختراع  روشی است که بتواند  سرعت  پود گذاری را افزایش داد بنابراین امروزه  ماشین های بافندگی را می توان براساس روش پود گذاری تقسیم بندی  کرد:

  1-ماشین های بافندگی  با سیستم  پود گذاری معمولی که خود به دو دسته ماشینهای بافندگی معمول و اتوماتیک تقسیم می شوند .

  2- ماشین های بافندگی با سیستم پودگذاری غیر معمولی :

  این ماشینها  خود به چند دسته  تقسیم می شوند :

  1- ماشینهای بافنندگی  که در آنها عمل پود گذاری  توسط یک جسم پرتاب شونده انجام می شود.

  2- ماشینهای  بافندگی  که در آنها عمل  پود گذاری به طور مثبت انجام می گیرد .

  3- ماشین های  بافندگی بدون ماکو  دارای  مزایای زیر هستند .

  کم شدن جرم جسم پرتاب شونده به علت کوچک بودن  آن که همچنین سبب کم شدن ارتفاع دهنه  شده که این عمل باعث زیاد شدن  سرعت عمل دستگاه  می شود.

  2- انرژ ی موردنیاز جهت به حرکت در آوردن ماشین بافندگی با توجه به توان پودگذاری مساوی کمتر می شود.

  3- اصطکاک اجزا ء ماشین مثل مضراب ماکو  وماسوره  وجود ندارد دیگر نیازی به ماسوره پیچی وماسوره  تمیز کنی نیست ماشین های  بافندگی  بدون  ماکو که پودگذاری در آنها  به وسیله  دو گیره انجام می شود  رد این روش  دو گیره  برای پود گذاری همزمان  عمل می کنند درهر سمت  ماشین  یک میله  گیره  با یک تسمه  گیره  وجود دارد که طول هر یک  کمی بزرگتر  از نصف شانه  بافندگی ماشین است یکی از گیره  آورنده  ودیگری  گیره  برنده  است وهر دو  همزمان  به داخل  دهنه  وارد می شوند  و در وسط دهنه به یکدیگر  می رسند  در این نوع  ماشینها  انتقال  نخ پود  به دخل دهنه به دو روش انجام می شود یک دوواس وروش کاربر دیموند دوواس طی یک کار تحقیقاتی 9 ساله اختراع شد و در سال 1993 حدود بیست ماشین به عرض شانه نود سانتیمتر شروع به کار کرد.

  روش پود گذاری در این ماشین ها به این طریق است که :

  1-گیره آورنده در وسط بویین قرار دارد وابتدای نخ پود  را می گیرد و وارد  دهنه می شود.

  2- همزمان با آن گیره برنده نیز وارد دهنه می شود.

  3- هر دو گیره به وسط دهنه رسیده و ابتدای نخ پود  توسط گیرنده برنده  گرفته می شود.

  4- هر دو گیره به سمت خارج از پارچه حرکت می کند هر دو گیره از دهنه خارج شده و دفتین به لب پارچه کوبیده  می شود  از خصوصیات این روش این است چون سرعت باز شدن نخ کمتر از روش کار بر است می توان برای بافندگی از نخ های فیلامنت و ابریشم طبیعی استفاده کرد وهمچنین مکانیزم مراقبت نخ پود در خارج دهنه است به همین دلیل بهتر است در دسترس قرار  گیرد.

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد

  فهرست:

  مشخصات کارخانه ..................................................................................................... 1

  2- مقدمه ................................................................................................................... 6

  3- چله پیچی ............................................................................................................. 12

  4- چله کشی بخشی ................................................................................................... 24

  5- آهار ..................................................................................................................... 28

  6- آماده ساختن مخلوط آهار .................................................................................... 29

  7- نخ کشی ............................................................................................................... 33

  8- مقایسه ماشین های بافندگی با ماکوو بی ماکو ........................................................ 40

  9- ویژگی های ماشین های  بی ماکو .......................................................................... 44

  10- ماشین بافندگی اسمیت ....................................................................................... 49

  11- اجزاء وساختمان ماشین های بافندگی ................................................................. 52

  12- روش کار ماشین اسمیت .................................................................................... 56

  13- تشکیل حاشیه کناره پارچه .................................................................................. 59

  14- کناره گیر (تمپل)................................................................................................. 62

  15- مکانیزم تشکیل دهنده دهنه ................................................................................. 63

  الف

   

  16- مکانیزم نخ پود ................................................................................................... 65

  17- تعمیر ونگهداری ................................................................................................ 68

  18- تهویه  سالن ........................................................................................................ 69

  19- پیشنهادات .......................................................................................................... 70

   

  منبع:

  ندارد.

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد , گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد , پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد , دانلود کارورزی گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد , گزارش کارورزی گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد , پروژه کارورزی گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد , کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد , کارورزی در مورد گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد , نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد , گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی کارخانه مهر باف یزد
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت