پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق

تعداد صفحات: 17 فرمت فایل: word کد فایل: 4088
سال: 1387 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی صنایع
قیمت: ۶,۵۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق

   

  مقدمه

  تعریف سیمان:

  سیمان مجموعه ای از مواد شیمیایی است که در انواع سازه های مختلف برای پیوند اجزای ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد و هدف به هم چسباندن اجزای ساختمان وایجاد یکپارچکی و افزایش استحکام و مقاومت آن در مقابل فشارهای گوناگون است.

  سیمان برحسب مشخصات ونوع ترکیبات مواد آن دارای انواع متفاوتی میباشد که چندین نمونه از آن در کارخانه سیمان مشهد ساخته میشود ومورد استفاده قرارمیگیرد که سیمان های نوع 2 و5 وپوزولانی از آن جمله میباشند که هرکدام برحسب خواصی که دارند دارای کاربرد خاصی میباشند که از آن برای سدسازی وپل سازی وسایر کارهای عمرانی مورد استفاده قرار میگیرد.

  تاریخچه

  ورود سیمان به ایران توسط بیگانگان برای ساختن بناهایی نظیر سفارتخانه وتاسیسات بندری صورت گرفته است ایجاد کارخانه های سیمان در ایران وانجام بررسی های

  لازم روی مواد اولیه مناسب سیمان از سال 1307 آغاز شد ونهایتا در سال 1310 بین دولت ایران و کمپانی اف ال اسمیت دانمارکی قرارداد احداث یک کارخانه به ظرفیت 100 تن در روز بسته شد واین کارخانه در هفت کیلومتری تهران در ری احداث گردید.

  کارخانه سیمان مشهد در سال 1332 تاسیس ودر سال 1334 اولین خط تولید که به نام کوره های قائم یا عمودی معروف بود راه اندازی گردیدو نهایتا در سال 1362 متوقف گردید .واحد 300 تنی در سال 1346 راه اندازی گردید ودر سال 1354 واحد 1250 تنی راه اندازی شد ودر سال 1370 عملیات ساخت واحد 3000 تنی آغاز گردید وبه توفیق الهی در سال بهمن ماه سال 1377 این واحد عظیم هم به بهره برداری رسید هم اکنون مطالعات در زمینه احداث یک واحد 3000 تنی جدید به پایان رسیده است وعملیات ساخت بزودی آغاز میشود وباساخت این واحد جدید تولید سیمان در این کارخانه به حدود 10000 تن در روز خواهد رسید و به توفیق الهی و مدد مدیران وپرسنل سخت کوش این کارخانه یکی از موفق ترین سازمانها در ایران میباشد.

   

   

   

   

   

   

  آتش باری

  ابتدا دل کوه را به وسیله مته هایی به قطر 10 سانتی متر به عمق 4.5 متر حفاری کرده که این مته ها بصورت کوپل به یکدیگر متصل میشوند ونیروی این پیکور به وسیله کمپرسور تامین میشود هر مته دارای طول 1 متر میباشد که برای هر سوراخ 40 الی 50 مته استفاده میشود بعد از اتمام حفاری این سوراخها توسط آتشبار که از دینامیت و نیترات تشکیل میشود پر شده  وبا میله های چوبی نخهای فتیله ای را به همدیگر متصل شده بعد از اتصال از فاصله دور با سیمهای تلفن با جرقه های باطری منفجر میشود وبعد از انفجار سنگ معدن که سنگ مارل میباشد آماده حمل به سنگ شکن میباشد.

   

   

  سنگ شکن

  سنگ مارل از معدن توسط کامیون به محل سنگ شکن حمل میشود ودرون قیف سنگ شکن ریخته میشود و بار توسط نوار زنجیر فلزی وارد چکشی میشود این نوار زنجیر به نوار زبره کش معروف میباشد که توسط موتورDC   دور متغیر که دارای کلاچ برقی میباشد به حرکت در می آید بار داخل چکشی نرم میشود این چکشی دارای چکشهایی به وزن 50 کیلوگرم میباشد که این چکشی ها روی یک محور سوار هستند که با دوران این محور توسط موتور چکشها به حرکت در آمده وسنگ را خرد میکنند.

  موتوری که این محور را به حرکت در میآورد دارای مشخصات زیر میباشد.

  SIMENSE

  2FA80 DIN 46062

  TYPE 3PA1074

  KLASS A

  450 KW

  COS Ф 0.7

  750 V

  RPM 1025

  400 A

  MADE IN GERMANY

   

   

  این نرمه ها روی نوار نقاله میریزد واز آنجا به الواتور وارد میشود . الواتور که نوعی بالابر است بار را بالا برده و روی نوار بلند ریخته و از آنجا به داخل سیلو می ریزد.

  الواتور تشکیل شده از کاسه هایی به هم متصل شده که بار را به بالا منتقل میکند و محرک  ان هم موتور گیربکس میباشد.

  لازم به ذکر است که سیستم سنگ شکن نیز مانند سیستم های دیگر دارای فیلتر و سیستم هواکشی میباشد و گردوخاک حاصل از نرم شدن سنگ با استفاده از فن به داخل بگ فیلتر کشیده میشود.

  بگ فیلتر تشکیل شده از کیسه هایی که گردوخاک به داخل آن آمده و گردوغبار آن گرفته میشود .

  گردوغبار که همان پودر سنگ مارل است دوباره برروی نوار نقاله ریخته میشود ودر انتها به داخل سیلو میریزد.

  سنگ آهن و آهک توسط کامیون از معادن دیگر به محل سیلوها حمل میشود وبار توسط ویبراتور روی نوار نقاله میریزد واز آنجا به سیلوهای سر آسیاب موادخام وارد میشود.

  سیلوهای سر آسیاب سه عدد میباشد

  سیلوی سنگ مارل

  سیلوی سنگ آهن وبوکسید

  سیلوی سنگ آهک

  از زیر سیلوها توسط سه عدد شنک از هرکدام از سنگ ها به اندازه درصد مورد نیاز بر روی نوار نقاله میریزد و از آنجا داخل آسیاب مواد خام میشود وسنگ ها خورد میشوند و از آسیاب توسط  یک عدد شوت وارد بالابر میشود مشخصات موتور چکشی آسیاب مواد به شرح زیر میباشد.

    

  QU280S4AGE

  TYPE

  50 HZ

  380∆ / 660é

  COS Ф 0.88

  75 KW

  R.P.M 1475

  IP 44

   

  شوت لوله ای است که بار را بوسیله شیبی که داراست منتقل کرده و از آنجا بارتوسط بالابر بالا رفته و از آنجا توسط دو عدد شوت داخل سپراتورها میشود.

  سپراتور:

  سپراتور وسیله ای است که بار را الک میکند یعنی باری که داخل میشود را از هم جدا میکند یعنی نرمه و زبره بار از هم جدا میشود .

  سپراتور از دو جداره تشکیل شده که داخل جداره اول فنی تعبیه شده است که نرمه بار را جدا میکند و به وسیله مکش که دارد بار را به سیلوهای مواد خام هدایت میکند و زبره آن به جداره دوم برخورد کرده و دوباره وارد آسیاب مواد خام میشود و مجددا وارد سپراتور میشود وزبره آن دوباره به آسیاب برمیگردد و این مرحله ادامه دارد تا بار کاملا نرم شده وبه صورت پودر درمی آید آسیاب مواد خام دارای سیستم بسته میباشد .

  لازم به ذکر است که هوای داغ داخل کوره که بعدا در مورد آن توضیح داده میشود توسط فن به داخل سپراتور دمیده می شود که برای از بین بردن رطوبت مواد خام استفاده میشود.

  مشخصات آسیاب مواد خام 1250 تنی به شرح ذیل میباشد.

  سازنده کمپانی آن هیشمن HICSHMANN   میباشد و ظرفیت آن 100 تن در ساعت و قطر آن 3.5 متر میباشد .

  مشخصات موتور آسیاب مواد به شرح ذیل میباشد.

   

  BBC

  G0 20010

  TYPE SP630 H6

  170 A

  é6000 V

  COS Ф 0.88

  1500 KW

  50 HZ

  991 / MIN

  680 A

  ROTOR é 1350V

  P = 33r

  JHS CLASS F

  MADE IN GERMANY

   

  سیلوهای مواد خام :

   

  بار که از سیستم آسیاب مواد خام می آید وارد سیلوهای مواد خام میشود.

  این بار توسط دو عدد بولوور که خود یک مجموعه کمپرسور را تشکیل میدهد داخل سرسره یا ایراسلاید میشود به این ترتیب که داخل آسیاب چند عدد فلت تعبیه شده است که هوا داخل فلت ها میشود وبار را به لرزه در می آورد و این بار از دریچه سیلو وارد ایراسلاید میشود و از آنجا داخل ایرلیفت میشود در انجا دو عدد بلوور برزگ وظیفه انتقال بار را به سیکلون بر عهده دارند به این ترتیب که هوا با فشار زیاد داخل ایرلیفت میشود و از سر دیگر ایرلیفت بار خارج شده و به پیشگرمکن وارد میشود.

  پیشگرمکن یا همان سیکلون ها مجموعه ای از محفظه هایی است که بصورت عمودی پشت سر یکدیگر قرار گرفته اند به طوری که بار از بالا وارد سیکلون ها میشود به وسیله حرارتی که داخل این سیکلونها موجود میباشد بار نیم پخت میشود. این بار نیم پخت از ته سیکلون ها وارد کوره میشود و کوره بار را به طور کامل میپزد.

  کوره:

  کوره استوانه ای است که بصورت افقی  روی یاتاقان ها سوار است داخل کوره به وسیله آجر نسوز آجرچینی  شده است علت این آجرچینی اینست که دمای کوره خیلی بالاست و اگر این آجرها نباشد کوره سرخ شده و بدنه آن ذوب میشود.

  مشخصات کوره هزارتنی به شرح ذیل میباشد.

  طول کوره : 76 متر                        قطر کوره : 4 متر

  دارای 9 عدد ساتولایت                    خروجی کوره : 60 تن بر ساعت

  شیب کوره : 4 درصد                      مصرف گاز : 4000 متر مکعب در ساعت

  مشخصات موتور کوره 1000 تنی به شرح زیر میباشد.

  GML 122644L

  TYPE

  IP 44

  570 V

  745 A

  400 KW

  R.P.M 1480

  CLASS A

  موتور کوره یک موتور  DC میباشد که ساختمان آن به شرح زیر میباشد.

  استاتور این موتور 4 قطب دارد که بوبین روی کفشک این استاتور سوار شده است روی این قطب ها قطب های کمکی تعبیه شده است و روتور این موتور سیم پیچی شده است که دارای کلکتور میباشد جاروبکها روی کلکتور واقع شده است که تعداد آنها 15 عدد میباشد.

  ساتولایت:

  ساتولایت استوانه هایی هستند که در بغل کوره تعبیه شده اند که کلینکر پس از پخت وارد ساتولایت میشود و خنک میشود ساتولایت دارای جام هایی هستند که بار را متلاطم میکند و فن ها هم به آن میدمند  وبار سرد میشود.

  بار پس از خروج از از ساتولایت توسط یک نوار بالابر که دارای کاسه هایی است وارد انبار کلینگر میشود.

   

  انبار کلینکر:

  انبار کلینکر از سالن سربسته ای تشکیل شده است که کلینکر پس از خروج از کوره در آن انبار میشود. ظرفیت انبار کلینکر واحد 1000 تنی 27000 الی 30000 مترمکعب است که 24000 تن ظرفیت دارد

  آسیاب سیمان:

  باری که داخل انبار کلینکر ذخیره شده است از زیر انبار کلینکر توسط ویبراتورهایی که در آنجا موجود است روی نوار ریخته میشود  و از آنجا توسط الواتور بالا میرود و داخل آسیاب سیمان میشود از خروجی آسیاب سیمان کلینکر وارد سپراتورها

  میشود و الک شده و بار نرمه آن به داخل سیلوهای سیمان میرود وزبره آن دوباره وارد آسیاب میشود این چرخش ادامه دارد تا کلینکر نرم شده و به صورت پودر سیمان درآید لازم به ذکر است که در داخل آسیاب گچ نیز به کلینکر اضافه میشود.

 • فهرست و منابع پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق

  فهرست:

  - مقدمه

  2- تاریخچه

  3- آتش باری

  4- سنگ شکن

  5-سپراتور

  6- آسیاب مواد خام

  7- کوره

  8- آسیاب سیمان

  9-الکتروفیلترها وبگ فیلترها

  10- واحد بارگیری

   

  منبع:

  ندارد.

دانلود کارآموزی پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق, گزارش کارآموزی پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق, پروژه کارآموزی پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق, دانلود کارورزی پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق, گزارش کارورزی پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق, پروژه کارورزی پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق, کارآموزی در مورد پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق, کارورزی در مورد پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق, نمونه گزارش کارآموزی درباره پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق, گزارش کار در مورد پروژه کارآموزی فرآیند تولید سیمان در مجتمع کارخانجات سیمان شرق
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت