گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری

تعداد صفحات: 35 فرمت فایل: word کد فایل: 4188
سال: 1386 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: حسابداری
قیمت: ۸,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری

  چکیده:

  کارآموزی چیست: کار آموزی همانطور که از اسمش پیدا است یک درس 2 واحدی بوده که دانشجویان دوره کاردانی جهت یادگیری مطالب تئوری یاد گرفته در دانشگاه باید بصورت عملی در یکی از ادارات بگذرانند بنده نیز این درس را مانند همه ی دانشجویان باید بگذرانیم که در ترم تابستان داشته ایم. که پس از ثبت این درس در واحد آموزش جهت معرفی از طرف دانشگاه به محل کار آموزی (اتحادی شرکتهای تعاونی روستایی شهرستان ایذه) دفتر پژوهشی دانشگاه نامه ای به محل کار آموزی فرستاده و پس از ارائه نامه به اتحادی شرکتهای تعاونی روستایی شهرستان ایذه به طور عملی شروع به کار کردیم که در طی این دوره بنده هر هفته 3 جلسه از ساعت 8 صبح لغایت 12  به این محل رفته و یادگیری های لازم به بنده ارائه می شود

   

   

   

   

   

  مقدمه :

  تفکر و تفحص در راه پیشبرد دانش، خدمت است و هر گاه این خدمت راه گشایی معضلات و مشکلات جوامع بشر بخصوص جامعه اسلامی ایران قرار گیرد، در درگاه خداوند تبارک و تعالی عبادت محسوب می شود افزون بر آن آنگاه که حاصل تفکر و تفحص به صورتی گسترده در دسترس همگان واقع گردد، این خدمت و عبادت، در افکار و اعمال دیگران نیز تاثیر می بخشد و در سطح وسیع به نتیجه می رسد.   مطالعات و تحقیقاتی که در زمینه حسابداری و حسابرسی بعمل می آید طبعاً تخصصی است و چون تخصص، با موشکافی، نازک بینی و ریشه یابی مسائل ملازمه پیدا می کند جا دارد یاد آوری و تاکید نماییم.

  که تخصص باید در پرتو ایمان اعمال شود تا نتیجه بخش باشد زیرا هر کس محدوده دید و بررسی خود را در حدود و ثغور جهان می پندارد و تنها نور ایمان است که عظمت عالم هستی را متجلی می سازد و بینش پژوهشگر را وسعت و گسترش می بخشد و تنها از این راه است که مغزها و اندیشه ها قدرت و قوت یافته در کشف حقایق توفیق می یابند و بیان حقایق با صداقت، صراحت، بی نظیری، بی باکی انجام می گیرد و این بداهت دارد که کار حسابداری بدون وجود این صفات ثمر بخش نخواهد شد.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  فصل اول

  تاریخچه شرکتهای تعاونی

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   تاریخچه شرکتهای تعاونی :

  ابتدا نگاهی به تاریخچه تشکیل تعاونی ها داشته باشیم. تا قبل از انقلاب اسلامی مصوبه ای توسط مجلس وقت به تصویب رسید که ساکنان نوار مرزی جنوب کشور به منظور تداوم رندگی در مرزها و عدم رو آوردن به شهرها می توانند با کشورهای همسایه مبادلات مرزی داشته باشند و چون اکثر ساکنین نوار مرزی از طریق دریا امرار معاش می نمودند با کشورهای همسایه داد و ستد داشتند لذا بر اساس این مصوبه هر یک از ملوانان و کارکنان لنج ها و کشتی ها برای تامین ارزاق خانواده خود می توانستند مقداری کالا از کشور خارج نموده، پس از فروش در کشورهای عربی، نسبت به خرید مایحتاج خود اقدام نمایند. در این راستا عده ای سود جو با علم به اینکه می دانستند همه مردم امکان استفاده از این قانون را ندارند لذا شناسنامه های مردم را خریداری و در قبال آن مبلغ ناچیزی به صاحب شناسنامه پرداخت می نمودند و خود از سودهای کلان بهره مند می شدند. لازم به ذکر است که این قانون در قبال ارائه شناسنامه خود افراد تحت تکفل آنان انجام می شد.

  پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، بخش تعاونی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران که مهلم از اصول 43 و 44 قانون اسلامی می باشد اساسنامه شرکتهای تعاونی مرزنشینان به عنوان یک میثاق و سند همکاری مورد توافق و تفاهم اعضاء به تصویب رسید. نکته ای که قابل ذکر است این است که در سالهای اولیه انقلاب جهت تشکیل شرکتهای تعاونی مرزنشینان به بعضی مناطق مراجعه می شد و در مورد تعاونی بحث و تبادل نظر صورت می گرفت. با استناد ماده 8 اساسنامه هر یک از اعضا بر تعاونی باید حداقل یک سوم مبلغ سهام خریداری نموده و در موقع تاسیس شرکت پرداخت نماید و وقتی به آنان گفته می شد که باید پول پرداخت نمایند و عضو شرکت شوند این در خواست مورد قبول مردم واقع نمی شد چرا؟ چون که قبلاً در قبال شناسنامه خود پول می گرفتند و با این طرز تفکر که تعاونی نیز همانند افراد سود جو می باشد حال می بایست هم شناسنامه بدهند و هم پول بدهند و حاضر به خرید سهام شرکت نبودند. بالاخره مراجعات مکرر، شرکت تعاونی مرزنشینان تشکیل و با قبول سهم در مشارکت اقتصادی آن را پذیرفته اند و تعهد می نمایند که آزادانه و با اختیار کامل و با رعایت حقوق مساوی اعضاء و همراه با کسب علم و آگاهی و بکارگیری مستمر دانش روز بر اساس آیه شریفه «تعاونوا علی البرو التقوی» و با  الهام از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی رسالت سنگین تحقیق عدالت اقتصادی، اجتماعی و پیشگیری از تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروههای خاص را تامین می کند.

   

  اهمیت و کاربرد حسابداری و جایگاه آن در شرکتها :

  حسابداری را می توان فرآیند شناسایی، اندازه گیری، طبقه بندی و گزارش اطلاعات مالی به منظور فراهم کردن امکان قضاوت آگاهانه و اتخاذ تصمیمات منطقی توسط استفاده کنندگان اطلاعات مالی تعریف کرد. بنابراین، حسابداری یک سیستم پردازش اطلاعات است که به منظور شناسایی، اندازه گیری و طبقه بندی رویدادهای مالی  موثر بر سازمان ها و واحد تجاری و گزارش اثرات این گونه رویدادها به تصمیم گیرندگان طرح ریزی شده است.

  از آنجا که محیط فعالیت تجاری متغیر است و تغییر در ساختارهای سیاسی اجتماعی و اقتصادی محیط باعث تغییر در نیازهای اطلاعاتی استفاده کنندگان اطلاعات مالی می شود حسابداری نیز در واکنش به این تغییرات جهت تامین نیازهای مختلف استفاده کنندگان اطلاعات حسابداری ناگزیر از تغییر یکی از نمونه های بارز این تغییرات تبدیل سیستم حسابداری دستی به سیستم مکانیزه می باشد که گسترش سریع کاربردهای تجاری کامپیوتر شاید بیشتر از هر واقعه دیگری در تاریخ حرفه ی حسابداری مستقل بر این حرفه اثر گذاشته است. امروزه حسابداری فعالیت های کامپیوتری دیگر به چند ساعت کار بزرگ محدود نمی شود با عرضه ی کامپیوتر های کوچک و ارزان قیمت حتی کوچکترین صاحب کاران نیز احتمالاً برای رسیدن به بسیاری از  کارهای حسابداری خود از کامپیوتر استفاده خواهند کرد. هر چند کامپیوتر مشکلات زیادی را برای حسابداران حرفه ای ایجاد کرده است اما علاوه بر گسترش حوزه فعالیت آنها دامنه و ارزش خدمات آنها را افزایش داده است.

  کامپیوتر بیش از ابزاری است که وظایف روزمره حسابداری را با دقت و سرعتی بی سابقه انجام می دهد. امروزه کامپیوتر تهیه اطلاعات را ممکن ساخته که فراهم کردن آن در گذشته به دلیل زمان لازم و هزینه ی آن امکان پذیر نبوده است. و فراتر از آن زمانی که صاحب کار مدارک حسابداری خود را توسط یک سیستم پیچیده ی کامپیوتری تهیه و نگهداری می کند.

  حسابرسان اغلب استفاده از کامپیوتر را برای اجرای بسیاری از روشهای رسیدگی خود مفید و بلکه لازم می بینند.

  در ادامه مختصراً به مهمترین مزایای یک سیستم حسابداری مکانیزه و مهمترین اهداف شرکت تعاونی خدمات حسابداری و حسابرسی دنا بختیاری  می پردازیم.

   شرکت تعاونی مذکور در تحت شماره 17120 در تاریخ 27/11/1381 در اداره ثبت و اسناد و املاک شهرستان ایذه به ثبت رسیده  است.

  موضوع شرکت:

   انجام خدمات حسابداری مکانیزه و انجام کلیه امور مربوط به حسابداری شرح ماده 3 اساسنامه می باشد مرکز اصلی شرکت شهرستان ایذه نورآباد  است.

  قرآن کریم همه مومنان را به همکاری و همدلی در امور و رعایت تقوی فراخوانده است با الهام از این اصل مقدس. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران سعی به تحقق این فراخوان الهی دارد. به این پایه اصول 43و44 قانون اساسی رسالت سنگین تحقق عدالت اقتصادی و پیشگیری از تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروههای خاص را تامین می کند و زمینه را برای جلوگیری از تبدیل دولت بر یک کارفرمای بزرگ مطلق آماده می سازد. حال به یک اعضا شرکتهای تعاونی است تا به همراهی و همدلی و حسن تعاونی و معاملات به گسترش این فکر و عمل به اندیشه همت گمارند.

   و اعضا شرکت تعاونی خدمات حسابداری دنا بختیاری  در آغاز این همکاری خجسته و مشارکت مبادرت که در آزادانه و با اختیار کامل و با قبول سهم در مشارکت اقتصادی آنرا پذیرفته اند تعهد می نمایند که ضمن انجام وظیفه در قبال مسئولیت خود با رعایت حقوقی مساوی اعضاء کوشش فردی و تلاش همگانی نشان را همراه با کسب علم و آگاهی و بکار گیری مستمر دانش روز برای موفقیت در همه اهداف ایم همیاری و مشارکت با تأکید بر خود گرایی و خود اتکایی بکار گیرنده باشد که در راستای تحقیق هدفها تعاونی و با عنایت به اصول عمومی همیاری و تعاون که در فرهنگ اسلامی و ایرانی ریشه ای پا بر جا  ثبقه ای دیرینه دارد شاهد گامهای استوار در دستان پر توان تک تک اعضا باشم.

  موسسین  شرکت تعاونی :

   همانطور که مستحضرید عضویت در تعاونی برای کلیه واحدین شرایط اعم از اشخاص حقیقی و یا حقوقی غیر دولتی که نیاز به خدمات تعاونی داشته با سند آزاد است.

   

   الف) شرایط عمومی

  تابعیت جمهوری اسلامی ایران

   عدم ممنوعیت قانون حجر

  عدم عضویت همزمان در تعاونی مشابه

   تعداد اعضا در تعاونی ها نباید از هفت نفر کمتر باشد یعنی حداقل در شرکتهای تعاونی 7 نفر است  و تعداد نفرات موسس شرکت حسابداری دنا بختیاری  7 نفره می باشد.

  سرمایه شرکت :

   سرمایه اولیه شرکت مذکور مبلغ 000/500/31 ریال است که به 7 سهم 000/500/4 ریالی تقسیم گردیده است و در ضمن هر یک از اعضاء تعاونی باید حداقل معادل یک سوم مبلغ اسمی سهام را که خریداری نموده در موقع تاسیس به تعاونی پرداخت کند. و اعضا دنا بختیاری  ظرف مدتی که مجمع عمومی عادی تعیین می کند و از 2 سال تجاوز نخواهد کرد مبلغ پرداخت شده سهام خود را تادیه نمایند.

  دارایی ثابت :

  شرکت تعاونی مذکور توسط دانش آموختگان دانشگاه های عالی کشور تاسیس شد و در زمان اولیه تاسیس شرکت و دارایی های ثابت  اثاثیه اداری بود (اعم از کامپیوتر -کولر – فایل میز از صندلی یخچال، مبل چرمی)

   

   

   

   

   

   

   

  فصل دوم

  تعریف حسابداری

   

   

   

   

   

   

   

  تعریف حسابداری :

  حسابداری یک سیستم اطلاعاتی است که هدف آن تهیه اطلاعات مالی مورد نیاز برای تصمیم گیری اقتصادی استفاده کنندگان می باشد .

  استفاده کنندگان عملیات حسابداری :

  الف) استفاده کنندگان داخلی، موثق مدیریت واحد اقتصادی

  ب) استفاده کنندگان خارجی، مثل دولت و

  البته کسانی استفاده کننده قرار می گیرند که عرفاً و قانوناً استفاده از اطلاعات را داشته باشند و در موسسه ذینفع باشند.

  سیستم حسابداری شرکت تعاونی حسابداری و حسابرسی دنا بختیاری :

  سیستم حسابداری که در شرکت تعاونی حسابداری دنا بختیاری  صورت می گیرد به صورت  مکانیزه می باشد. که در ادامه به توضیح سیستم مکانیزه حسابداری می پردازیم .

   سیستم حسابداری مکانیزه :

   چون  این شرکت ارائه دهنده انواع نرم افزار ها حسابداری و مالی می باشد خود شرکت تعاونی نیز از این نرم افزارها استفاده می نماید و عملیات حسابداری خود را بر روی این نرم افزار ها پیاده می نماید زیرا مشتریان که خواهان خرید این نرم افزار های مالی می باشند       می خواهند به نوعی کار و یا گزارش و نتیجه نهایی نرم افزار ها مطلع گردند و شرکت حسابداری و گردش نهایی اصلاحات مالی خود را به مشتریانی ارائه می دهد.

   

  مراحل انعقاد قرارداد و شرایط آنها :

   مرحله: 1)

  پس از مراجعه مدیر عامل شرکت و تقاضا مبنی بر اجرای عملیات حسابداری شرکت اقدام به بستن قرار داد اولیه اقدام می نماید .

  مرحله :2)

  در مرحله دوم نماینده  شرکت تعاونی حسابداری برای جمع آوری  اسناد و مدارک و فاکتورهای حسابداری و یا اسناد و مدارک حسابداری سالها گذشته شرکت  به محل کار آنها  مراجعه می نماید.

   مرحله: 3)

   در این مرحله اعضاء هیئت مدیره همراه با مدیر عامل شرکت تعاونی حسابداری با توجه به حجم کار و مدت زمان و سختی انجام کار تصمیم به چگونگی انجام کار را می نمایند .

  مرحله:4)

  شرکت حسابداری دنا ریز فعالیتها و خدماتی را که باید صورت گیرد را  همراه با قیمت پیشنهادی به کارفرمایان تقدیم می نماید

  مرحله:5)

    بعد از بررسی و مطالعه کارفرمایان و استعلام گرفتن از شرکتهای حسابداری دیگر و اگر فعالیتهای که می خواهد برای این شرکت انجام گردد و هم چنین قیمت مناسب بود منجر به بستن قرار داد می شود.

   

  در آمدها شرکت  :

    منابع تامین در آمد شرکت تعاونی حسابداری دنا بختیاری  عبارتند از:

   ارائه کلیه خدمات حسابداری مکانیزه به مشتریان در قالب صورتها مالی اساسی

  کمک به سازماندهی و اداره امور شرکتهای و موسسات از طریق مشاوره مالی

  ایجاد و طراحی سیستم مکانیزه حسابداری (نرم افزار حسابداری) برای شرکتها و موسسات

  کمک به شرکتها و موسساتی که توانایی مالی جهت استخدام یک حسابدار به صورت تمام وقت را ندارند.

  بسط فرهنگ استفاده از حسابداری و تهیه صورتهای مالی با هزینه مناسب

  آموزش حسابداری به شرکتها و موسسات خصوصی و دولتی 

  بستن دفاتر کل، روزنامه، تهیه تراز آزمایشی و غیره.

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری

  فهرست:

  چکیده

  مقدمه 

  فصل اول - تاریخچه شرکت های تعاونی

  تاریخچه شرکت های تعاونی                                                                                            2

  اهمیت و کاربرد حسابداری و جایگاه آن در شرکتها                                                                        3

  موضوع شرکت                                                                                                               4

  موسسین شرکت تعاونی                                                                                                   5

  سرمایه شرکت                                                                                                                6

  دارایی ثابت                                                                                                                   6

   فصل دوم – تعریف حسابداری

  تعریف حسابداری                                                                                                           8

  سیستم حسابداری مکانیزه                                                                                                 8

  مراحل انعقاد قرار داد و شرایط آن                                                                                     9

  درآمدهای شرکت                                                                                                          10

  تهیه و تنظیم اظهار نامه مالی و مالیاتی                                                                                10

  انبار گردانی                                                                                                                   10

  هزینه های شرکت تعاونی                                                                                                             11

  مزایای سیستم حسابداری مکانیزه                                                                                       11

  اهداف حسابداری دنا بختیاری                                                                                          11

  اهمیت حسابداری در ارزیابی عملکرد مدیران شرکت تعاونی ها                                            12

  پای عملیات حسابداری مستقل توسط شرکت تعاونی خدمات حسابداری دنا بختیاری              13

  شناخت و کسب آگاهی از عملکرد مدیر و شرکت                                                              16

  ارزیابی عملکرد مالی                                                                                                       16

  ارزیابی عملکرد عملیاتی                                                                                                  16

  فصل سوم- حسابداری شرکت آیدین سیستم خوزستان

  حسابداری شرکت آیدین سیستم خوزستان                                                                         24-19

  فصل چهارم – نتیجه گیری

  نتیجه گیری                                                                                                                    26

  ضمائم                                                                                                                          27

   

   

   

  منبع:

  ندارد.

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری , گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری , پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری , دانلود کارورزی گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری , گزارش کارورزی گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری , پروژه کارورزی گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری , کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری , کارورزی در مورد گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری , نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری , گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی بررسی سیستم حسابداری شرکت های تعاونی در موسسه حسابداری دنا بختیاری
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت