گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات

تعداد صفحات: 54 فرمت فایل: word کد فایل: 4198
سال: 1386 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی الکترونیک
قیمت: ۱۲,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات

  فیوز ترانس یا فیوز لینگ تشکیل شده از یک پایه و یک قیچی می باشد که برای ترانس های برق قدرت مورد استفاده قرار می گیرد.

  امور برق شهرستان شامل پیوست می باشد.

  توضیح مختصر:

  1) اداره خدمات مشترکین : واگذاری انشعابات – خدمات پس از فروش شامل قطع و وصل مجدد تعویض کنتور- تعویض تخته- تعویض سیم کشی و خدمات کلی پس از فروش انشعاب.

  2) اداره عملیات : شامل حفظ و نگهداری شبکه و خدمات پس از کارهای عملیات.

  3) اداره مهندسی : احداث شبکه طراحی و نظارت توسعه شبکه و غیره .

  4) اداره حسابداری : مربوط به قسمت درآمدی و پرداخت حقوق پرسنل.

  نکته :

  کلیه قبوض به شماره حساب خزانه با همان بانک مرکزی ارجاع می شود. قرائت کنتور برای دریافت هزینه یا همان هزینه ی مصرف که بر اساس کیلو وات ساعت تعریف شده است برای شرکت.

  5) امور اداری : کنترل پرسنل- خرید مورد نیازه اداره

  توضیح :

  اتاق کامپیوتر که کار آن صدور تسویه حساب های برق و صدور قبوض و دیگر خدمات.

  اتاق قطع و وصل که کار آن قطع و وصل کردن به علت بدهی می باشد.

  نکته :

  قسمت خدمات مشترکین : کار این قسمت در اداره برق واگذاری انشعابات برق چه تک فاز و چه سه فاز و خدمات پس از فروش می باشد که خدمات پس از فروش این واحد شامل قطع و وصل مجدد در صورتیکه برق مشترک به نوعی قطع شده باشد.

  تعویض کنتور و در صورتیکه کنتور خراب باشد و عدد را درست قرائت نکنند و یا اینکه کنتور تک فاز A15 باشد و مشترک خود بخواهد آن را به تک فاز A32 تبدیل کند البته امور مشترکین باید محل را دیده که می توان این کار را انجام داد چون باید وضعیت برق منطقه مورد بررسی قرار گیرد. تعویض تخته کنتور که باید حتماً امور مشترکین این کار را انجام دهد و در غیر این صورت پیگرد قانونی دارد. تعویض سیم کشی دیگر خدمات پس از فروش.

  بعد از این قسمت به سراغ قسمت عملیات می رویم تا با این بخش نیز آشنا شویم. قسمت عملیات شامل حفظ و نگهداری شبکه می باشد که حفظ و نگهداری شبکه شامل اینکه در صورت پارگی سیمی یا شکسته شدن مقر یا شکسته شدن پایه ها و یا خرابی ترانس های موجود در سطح شهر که گاهی به دلیل بار زیادی که بر ترانس اعمال می شود باعث سوختگی فیوزهای ترانس می شود که به نام فیوزهای معروف می باشند و وظیفه تعویض و تعمیر این مسائل به عهده قسمت عملیات می باشد.

  قسمت بعدی که می خواهیم در مورد آن توضیح دهیم قسمت مهندسی می باشد که کار این بخش احداث و طراحی شبکه می باشد که می بایست برق به آنها داده شود را دیده و نقاط مورد نظر برای نصب پایه ها و دیگر موارد نظر گرفته تا بعد از نصب و توزیع برق مشکلی پیشش نیاید که موارد قید شده که موارد قید شده مربوط به قسم مهندسی می باشد.

  در اداره برق قسمتی به نام حسابداری وجود دارد که کار آن پرداخت حقوق کارکنان و درآمدی های آن اداره و دیگر موارد می باشد. توضیح اینکه کلیه قبوض برقی که واریز می شوند به حساب خزانه با همان بانک ملی مرکزی ارجاع داده می شود.

  توضیح : حساب هزینه برق مصرفی به صورت کیلو وات ساعت محاسبه می شود که کنتور A 15 تک فاز هر 375 دور یک کیلو وات ساعت محاسبه می شود.

  و اما امور اداری : کار این قسمت کنترل پرسنل در ورود و خروج و خرید مورد نیاز اداره که حالا شامل سیم برق، ترانس های فشار قوی، ترانس های کاهنده و افزاینده و دیگر وسایل مورد نیاز اداره می باشد.

  توضیح اینکه مبلغ برق شهرستان ایذه از طریق ایستگاه مارون تغذیه می شود .یعنی از تاریخ 10/3/85 به بعد سد مسجدسلیمان تأمین برق می شود.

  توضیح: برق سد کارون 3 که در 25 کیلومتری ایذه واقع شده و دارای 8 واحد می باشد که در حال حاضر 4 واحد آن به بهره برداری رسیده که هر واحد 250 مگابایت تولید برق به شبکه سراسری متصل می باشد.

  اتاق کامپیوتر : که کار این واحد صدور تسویه حساب برای مشترکین صدور قبوض و عدم نظارت بر پرداخت قبوض توسط مشترکین چون زمان واریز قبض نسخه ای که در نزد بانک می ماند جمع آوری و به قسمت کامپیوتر سازمان برق که این قسمت باشد ارجاع داده می شود تا وضعیت پرداخت مشترکین برای اداره معلوم باشد.

  و در ضمن کلیه تغییرات از قبل تغییر نام مشترئک نیز به عهده این قسمت می باشد.

  توضیح : اتاق قطع و وصل مجدد که کار آن از اسم قسمت مذکور استنباط می شود که در صورت پرداخت نکردن قبض مشترک بعد از اخطاریه برق مشترک قطع می شود که هزینه قطع و وصل از مشترک مطالبه می شود.

  در اداره برق قسمت عملیات این چند قسمت یا واحد مشغول فعالیت می باشند.

  در این اداره با شیوه نامه نگاری نیز آشنا شدیم که نامه نگاری این اداره به شکل زیر می باشد.

  در اداره برق واحد عملیات کاربرد مخابرات در این واحد یکی استفاده از تلفن های معمولی و دیگری استفاده از سیم هایی که برای کار مورد استفاده قرار می گرفت که این سیم ها شامل گوشیها و یک دستگاه در قسمت رادیویی اداره مستقر می باشد کنترل می شود که برد آنها حدوداً 15 کیلومتر می باشد ولی مشابه همین به سیم های ساخت آمریکا می باشد که چیزی حول و حوش 300 کیلومتر برد مفید داشت که به علت عمر زیاد فرسوده شده و از بین رفته و سیم های ساخت ایران می باشد که در حال حاضر در اداره موجود می باشد.

  نکته : آشنایی دیگر با انواع کنتورها بود که آنها را دیده و مشخصات ظاهری آن را توضیح می دهیم.

  1) کنتور تک فاز 15 آمپر که برای این کنتورها کابل 6×2 استفاده می شود.

  2) کنتور تک فاز 32 آمپر می باشد که برای آن کابل 10×2 مورد استفاده قرار می گیرد.

  3) کنتور سه فاز 15 آمپر کابل 6×4

  4) کنتور سه فاز 25 آمپر کابل 10×4 می باشد.

  نکته : در شبکه 5 سیم وجود دارد که یکی مربوط به شهرداری یا روشنایی یکی نول و سه خط دیگر فاز می باشند.

  نکته : دستگاهی به نام تست کنتور در اتاق موجود بود که تست کردن کنتور را انجام می داد.

  نکته : در قسمت عملیات تنها بخش استفاده از سیمهای مخابراتی یکی استفاده از تلفن و دیگر مجهز بودن به سیم که در قسمتی به نام رادیو وجود دارد و کنترل می شود.

  بسیاری از وسایل پیرامون ما برای کارکردن به انرژی برق نیاز دارند و بخش عمده ای از زندگی ما به برق متکی است برخی از وسایل مانند تلویزیون ها ، رادیوها ، لامپ ها،گرم کننده های برقی و... همگی به انرژی برق نیازدارند .حال تصور کنید در طول یک روز برق خانه شما قطع شود چراغ ها،تلویزیون و رادیو کار نمی کنند.

  مراکز مطالعاتی انرژی جهان بر اساس نتایج حاصل از مطالعات جامعی که در زمینه گرایش های انرژیتیک جهانی در آینده به عمل آورده اند چنین اعلام می دارند که در آینده جمعیت ، بهره وری و سهم برق از کل انرژی مصرفی افزایش می یابد در حالیکه شدت مصرف انرژی رو به کاهش خواهد گذاشت همچنین روند واقعی رشد ظرفیت تولید انرژی الکتریکی در دنیا به توسعه فن آوریهای دیگر در آینده نیز وابسته خواهد بود به عنوان مثال حمل و نقل برقی می تواند مصرف برق را تا حدود 15 درصد در 50 سال آینده افزایش دهد که این امر خود به کاهش استفاده از فرآورده های نفتی منجر خواهد شد اما لزوما" به این معنی نیست که ظرفیت تولید برق به روش سنتی افزایش یابد ( با توجه به پیش بینی به عمل آمده تولید برق از طریق پیل سوختی و توسعه فن آوری ذخیره سازی برق محقق خواهد شد ) .

   

   

   

  فصل دوم

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  عنوان دستورالعمل :

  برآورد و اعلام خسارات وارده به شبکه

  1- هدف :

  هدف از تهیه این دستورالعمل تدوین روش مشخص به منظور برآورد و اعلام خسارات وارده ه شبکه می باشد.

  2- محدوده کاربرد :

  این دستورالعمل در واحدهای عملیات- مهندسی- مشترکین- دفتر حقوقی و حسابداری کاربرد دارد.

  3- تعاریف، مفاهیم ، اختصارات :

  ندارد.

  4- مسئولیتها :

  مسئولیت حسن اجرای این دستورالعمل به عهده طراح شبکه و رئیس مهندسی می باشد.

  5- شرح عملیات :

  ابتدا واحد عملیات ناحیه خسارات فیزیکی وارده به شبکه را طی فرمهای اعلام برآورد خسارات فیزیکی وارده به شبکه و گزارش اتاق رادیو از طریق مدیریت ناحیه به واحد مهندسیاعلام می نماید. واحد مهندسی مطابق فهرست بهای خسارات وارده به شبکه ( مصوبه هیأت مدیره )بر آورد ریالی خسارات مذکور را انجام می دهد و طی فرم اعلام هزینه خسارات وارد شده به شبکه محاسبه به دفتر حقوقی ناحیه اعلام می گردد و رونوشت آن به واحد حسابداری و واحد عملیات ارسال می گردد. واحد حسابداری پس از اخذ هزینه، یک نسخه از اصل فیش پرداختی را به واحد عملیات و یک نسخه از تصویر فیش به واحد مهندسی و یک نسخه به دفتر حقوقی ارسال می شود.

  6- مراجع و مستندات :

  6-1- فهرست بهای خسارات

  7- نگهداری سوابق :

  کلیه سوابق ناشی از این دستورالعمل در بایگانی واحد مهندسی به مدت 3 سال نگهداری و سپس به بایگانی راکد منتقل می شود.

  8- پیوستها :

  8-1- فرم اعلام خسارات فیزیکی وارده به شبکه به شماره                    KDF-31-294

  8-2- فرم گزارش اتاق رادیو به شماره                                             KDF-31-045

  8-3- فرم اعلام زهینه خسارات وارد شده به شبکه به شماره                  KDF-31-295

   

   

  عنوان دستورالعمل :

  گزارش اتفاقات خاموشیها و فیوزسوزی ماتورهای شبکه توزیع

  1- هدف :

  هدف از تدوین این دستورالعمل بررسی موارد اتفاقات و حوادث شبکه و خاموشیها و فیوزسوزی ترانس های شبکه توزیع جهت حصول به پایداری شبکه و تأمین برق مطمئن به مشترکین.

  2- محدوده کاربرد :

  این دستورالعمل در کنترل بار و مهندسی شهرستان و ستاد شرکت و بهره برداری شهرستانها و شرکت کاربرد دارد.

  3- تعاریف، مفاهیم ، اختصارات :

  در رویه کنترل بار ذکر گردیده است.

  4- مسئولیتها :

  مسئولیت این دستورالعمل به عهده طراح شبکه و رئیس مهندسی می باشد.

  5- شرح عملیات :

  5-1 گزارش اتفاقات :

  5-1-1- کلیه اتفاقات و حوادث شبکه در طول شبانه روز توسط دفتر اتفاقات ثبت و در فرم مخصوص گزارش می گردد که یک نسخه آن جهت بررسی به مهندسی شهرستان و سپس به کنترل بار ارجاع می گردد.

  5-1-2- اداره کنترل بار بر اساس حوادث وارده به شبکه طبق گزارش اتفاقات در صورت نیاز به محل مراجعه و اقدامات لازم را انجام می دهد.

  5-1-3- یکی اقدامات انجام شده توسط اداره کنترل با محاسبه اجناس مصرفی در شبکه و ارسال آن به رئیس مهندسی جهت صدور سند کالا( فرم هفتاد) توسط اداره طراحی و تحویل آن به عملیات شهرستان جهت ارائه به انبار به تحویل جنس برای جایگزینی اجناس در شبکه

  5-1-4- اقدامات بعدی کنترل بار در صورت نیاز طرح مقدماتی اصلاح شبکه و ارائه به رئیس مهندسی جهت ارجاع به اداره طراحی برای صدور دستور کار می باشد.

  5-1-5- طرح اصلاحی توسط پیمانکار یا عملیات اجراء و نتیجه آن به مهندسی اطلاع داده می شود.

  5-1-6- کلیه سوابق تا حصول نتیجه جهت پیگیری و نگهداری در اداره کنترل بار اقدام می گردد.

  5-2- خاموشی ها :

  5-2-1- خاموشی ها وارده به شبکه یا به صورت دستی یا اتوماتیک می باشد.

  5-2-2- خاموشیهای دستی که با برنامه ریزی و مجوز از دیسپاچینگ ستاد شرکت جهت انجام کار روی شبکه اعمال می گردد.

  5-2-3- خاموشیهای اتوماتیک که بنا به دلایلی اشکالات شبکه خاموشی صورت می گیرد که طی فرمی عملیات با ذکر علتها به مهندسی گزارش می نماید.

  2-2-4- مهندسی جهت بررسی فرمها را به اداره کنترل بار ارجاع نماید.

  5-2-5- اداره کنترل بار خاموشی فیدرها را کنترل و بررسی در محل خطوطی را که توسط فیدر تغذیه می شوند بازرسی و اشکالات از قبیل شکستن مقره، نداشتن برق گیر و... را گزارش می نمائید.

  5-2-6- این گزارش توسط رئیس مهندسی به اداره طراحی جهت صدور دستور کار ارجاع می گردد.

  5-2-7- این دستور کار جهت اجراء به عملیات و یا پیمانکار ارسال می گردد.

  5-2-8- پس از اجراء از نتیجه اقدامات مهندسی را مطلع می نماید.

  5-2-9- کلیه سوابق تا حصول نتیجه نهایی جهت پیگیری های مستمر در اداره کنترل بار نگهداری می گردد.

  5-3- فیوزسوزی های ترانسفورهای توزیع :

  5-3-1 فیوزسوزی کلیه ترانسهای توزیع از طریق عملیات به مهندسی گزارش می گردد و مهندسی جهت بررسی فرم فیوزسوزی را کنترل بار ارجاع می نماید.

  5-3-2-اداره کنترل بار بر اساس فیوزسوزی هر فاز ترانس به تعداد سوختن آنها و نتایجی از قبیل پربار بودن ترانسفورماتور و عدم تعادل بار فازهای ترانس و اشکالات در شبکه فشار ضعیف می رسد.

  5-3-3- در صورت عدم تعادل با متعادل نمودن بار فازهای ترانسفورماتور اشکال را برطرف می نماید.

  5-3-4- در صورتیکه اشکال در شبکه فشار ضعیف باشد طرح اصلاح پیشنهاد و به رئیس مهندسی جهت اقدامات بعدی تا حصول و نتیجه گزارش می شود.

  5-3-5- در صورتی که ترانسفورماتور پربار باشد طرح تقویت ترانسفورماتور و یا اضافه نمودن یک ترانسفورماتور به منطقه جهت رفع معضل به رئیس مهندسی جهت اجراء طرح پیشنهادی گزارش می شود.

  5-3-6- کلیه سوابق تا حصول نتیجه نهایی جهت پیگیری مستمر در کنترل بار نگهداری می گردد.

  6- مراجع و مستندات :

  کلیه استانداردهای وزارت نیرو و دستورالعمل های موجود در شرکت توزیع برق خوزستان و موارد مربوطه.

  7- نگهداری سوابق :

  نگهداری سوابق این دستورالعمل به مدت سه سال در اداره کنترل بار شبکه شهرستانها و نواحی می باشد.

  8- پیوستها :

  کلیه فرمهای مورد نیاز در این دستورالعمل پیوست می گردد.

  عنوان دستورالعمل :

  کنترل بار فیلدرهای خروجی ایستگاههای فوق توزیع

  1- هدف :

  کنترل بار و ولتاژ خطوط خروجی ایستگاههای فوق توزیع با توجه به ظرفیت پست

  2- محدوده کاربرد :

  اداره کنترل بار- قسمت مهندسی- بهره برداری نواحی و شهرستانها در شبکه های توزیع و پست های فوق توزیع

  3- تعاریف، مفاهیم ، اختصارات :

  کلیه تعاریف، مفاهیم و اختصارات در رویه کنترل بار ذکر گردیده است.

  4- مسئولیتها :

  4-1- بهره برداری نواحی و شهرستانها و دیسپاچینگ ستاد شرکت

  4-2-مهندسی نواحی و شهرستانها و معاونت مهندسی ستاد شرکت

  4-3- اداره کنترل بار نواحی و شهرستانها

  5- شرح عملیات :

  5-1- بار فیلدرهای ایستگاههای فوق توزیع سه بار در هفته و در زمستان یک بار در هفته در ساعات پیک بار توسط بهره برداری نواحی و شهرستانها قرائت و به دیسپاچینگ ستاد ارسال و رونوشت آن به مهندسی نواحی و شهرستانها داده می شود و نهایتاً جهت بررسیهای لازم به کنترل بار ارجاع می گردد.

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات

  فهرست:

  تقدیر و تشکر                                                                                           4

  فصل اول

  تاریخچه                                                                                                6

  مقدمه                                                                                                   8

  توضیح                                                                                                   9

  فصل دوم

  عنوان دستورالعمل                                                                                    13

  شرح عملیات                                                                                           14

  هدف                                                                                                    15

  خاموشی ها                                                                                             16

  فیوز سوزی های ترانسفورماتور توزیع                                                                17

  فصل سوم

  پست چیست                                                                                           25

  معایب پستها با عایق گازی                                                                            26

  ترانس زمین                                                                                            27

  سویچگر                                                                                                28

  جبران کنندههای توان راکتیو                                                                        29

  باطری خانه                                                                                             30

  بهینه سازی ابعاد وزن دکلها                                                                          31 

  معیار انتخاب فازی                                                                                     32

  فواصل فازی                                                                                            34

  شبکه های توزیع                                                                                      39

  پستهای توزیع                                                                                          40

  لوازم اندازه گیری و کنترل                                                                           41

  انواع تلفات                                                                                             42

  خارج کردن کنتورها از مدار                                                                          52

  منابع                                                                                                    57

   

  منبع:

  -مهندس احمد منصوری

  2- مهندس رضا کوراوند

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات, گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات, پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات, دانلود کارورزی گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات, گزارش کارورزی گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات, پروژه کارورزی گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات, کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات, کارورزی در مورد گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات, نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات, گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی پست و شبکه های فشار قوی و متوسط در اداره برق واحد عملیات
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت