گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد

تعداد صفحات: 167 فرمت فایل: word کد فایل: 3152
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی نساجی
قیمت قدیم:۲۵,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱۹,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد

  تاریخچه شرکت تولیدی رضا نخ مشهد (سهامی خاص )

   

  این کارخانه در سال 1360 توسط برخی از افراد صنف تریکو کشباف مشهد تاسیس گردیده است.

  ودرتاریخ 2/12/1360دراداره ثبت شرکتهای مشهد به شماره 2438 ثبت گردیده است .

  پس از مطالعات وبررسی های کارشناسی وموافقت وزارت صنایع و معادن استان موفق به اخذ پروانه بهره برداری به شماره 354672به تاریخ 8/9/1361گردیده است.ماشین آلات این کارخانه از معتبرترین کمپانی های اروپائی خریداری ودر سال 1368نصب و راه اندازی گردیده ودر3شیفت کاری تا به اکنون به فعالیت ادامه می دهد .

   مشخصات کلی کارخانه :

  سرمایه ثبت شده : 5904000000 ریال

   سهامداران: سهامداران وسرمایه گذاران این واحد تولیدی حدود 1200 نفر میباشد که عمدتااز اعضاء صنف تولیدکنندگان استان خراسان بوده ومصرف کننده تولیدات این واحد میباشند که به منظور تامین مواد اولیه مصرفی و مورد نیاز در سال 1360 اقدام به احداث این شرکت نموده اند.

   این شرکت در حال حاضر دارای واحدهای تولیدی :

  1)تاپس کنی (تولید تو به تاپس ) به ظرفیت 2400 تن درسال 

  2)ریسندگی به ظرفیت 2600 تن در سال

  3) رنگرزی نخ اکریلیک به ظرفیت 190 تن در سال

   نمای فیزیکی کارخانه:

   مساحت زمین کارخانه: 46000 متر مربع

   زیر بنای قسمت تولید کارخانه:5200 متر مربع

   زیر بنای سطح کارخانه: 19000 متر مربع

   ماشین الات تولیدی وغیر تولیدی :63 دستگاه

  مواد اولیه مورد نیاز: تاپس اکریلیک هایبالک

   منابع تهیه مواد اولیه: الف)شرکت پلی اکریل ایران ب)واردات از کشورهای ترکیه ،ایتالیا،اسپانیا ،مکزیک ،آفریقای جنوبی محصولات تولیدی: انواع نخ های اکریلیک هایبالک(پفکی)که جهت بافت انواع تریکو مورد استفاده قرار میگیرد .

  نحوه توزیع محصولات : تولیدات شرکت طبق اساس نامه بین کلیه سهامداران که خود تولید کننده انواع تریکو میباشند توزیع میگردد.

     طرح توسعه : افزایش ظرفیت  تولید به 2400 تن در سال

   زمان بهره برداری طرح توسعه: نیمه دوم سال 1376

  تعداد کارکنان شاغل: 219 نفر

   

  فرآیند تولید محصولات : تولید نخ 24/2 هایبالک

   

  شرح عملیات : مواداکریلیک به شکل توtowتوسط ماشین های توبریکروری بریکر تبدیل به فیتیله یا تاپس گردیده که پس از طی پاسا ژهای اول،دوم و سوم و اعمال کشش های مورد نیاز و تبدیل الیاف به الیافی هم محور و موازی و نهایتا با عبور از ماشین فینیشر با تقلیل وزن خطی این الیاف به نیمچه نخ تبدیل میگردد که این فرآورده به ماشینهای رینگ هدایت ونخ با نمره نخ مورد نظر روی ماسوره ها قرارمیگیرد سپس توسط ماشین اتوکنر به شکل دوک وتوسط ماشین های لاکنی (  Assembly winder)  به نخ چند لا تبدیل گشته وبا اعمال تاب توسط ماشین های (Two four one )نخ از نظر ریسندگی به مرحله پایانی خود میرسد که با اعمال فرایند هایبالک وسپس رنگرزی توسط ماشین ها یبالک مداوم (Esprovolfile)  کلاف کنی و رنگرزی گردیده و با کنترل نهایی محصول و اطمینان از کیفیت عالی محصولات تولیدی جهت مصرف وارد بازار میگردد.

  نمای کلی دستگاه های کارخانه رضا نخ :

   

  یک عدد دستگاه توبریکر : کار اصلی آن کشش وبرش فیلا منتهای ممتد(الیاف با طول نا محدود) که الیافی که نهایتا کوتاه می شوند به صورت دسته ای متشکل از تعداد زیادی الیاف با طول بلند بوده اند که به آن Tow گفته میشود مهمترین کار دستگاه برش الیاف بلند توسط  کشش  آن می باشد در واقع تبدیل TowبهTaps است دستگاه توبریکر محصول کمپانی  cognetexکشورایتالیا سال سا خت  1997می باشد توان موتور دستگاه توبریکر Rpm1475می باشد 

   

   یک عدد دستگا ه ری بریکر یا پاسا ژجدید (برش مجدد):فتیله خروجی دستگاه تو بریکو پشت دستگاه پاساژ جدید قرارمی گیرد وظایف آن مخلوط کردن.موازی کردن و تقلیل وزن خطی الیاف می باشد وهمچنین تولید تا پس والیافی که هنوز طول آنها برش نخورده واز حد معمول دارای طول بیشتری باشند در این دستگاه برش می خورند و کوتاهتر می شوند (حدودآ 2% الیاف این شرایط را دارند و کوتاهتر می شوند)

  دو سری دستگا ه پا سا ژ 1و2و3: کار این قسمت موازی کردن.مخلوط کردن و تقلیل وزن خطی و یکنواخت نمودن الیاف و تولید فتیله می باشد. این دستگاهها محصول کشور ایتالیا سال ساخت 1977 می باشد. بروی پاسا ژها عمل روغن کاری و شانه زدن الیاف نیز برای تولید فتیله یکنواخت نیز انجام می گیرد.

   

   دو عدد دستگاه  Finisherفینیشر: تبدیل فتیله تولیدی پاساژ 3. به فتیله ای نازکتر به نام نیمچه نخ را بر عهده دارد این دستگاه علاوه بر این کار با نازک کردن فتیله تحت کشش و مالش تولید نیمچه نخ می نماید تا با این کار نیمچه نخ تولیدی استقا مت کافی را در قسمت رینگ داشته باشد .در هر دستگاه finisher16 هد وجود دارد که هر هد دو نیمچه نخ تولید می کند در نتیجه 32 رشته نخ تولید می شود در این ماشین فتیله پس از باز شدن از روی بانکه از روی کریل ها جهت هدایت فتیله عبور کرده بروی دستگاه قرار میگیرد.پس از تولید نیمچه نخ بسته های نیمچه نخ در پشت ماشین قرار می گیرد.این دستگاه محصول کمپانی سانت اندرا سال ساخت 1984می باشد.

  19 عدد دستگاه ماشین رینگ:

  کار اصلی آن تبدیل نیمچه نخ به نخ می باشد از طریق ایجاد کشش.تاب وپیچش که بروی نیمچه نخ اعمال می شود.در این ماشین محل قرار گرفتن ماسوره اپسیند ل نا م دارد که ماسوره بروی آن قار می گیرد .بسته های نیمچه نخ در بالای این ماشین قرار دارد که پس از بازشدن و عبور از کریلها و پس از وارد شدن به منطقه کشش که از نوع تفنگی سه به سه می باشد اپرون و دم خوکی و شیطانک گذشته بروی ماسوره پیچیده میشود تعداد چشمه ها در رینگ ها با عینکی کوچک 456 عددو در رینگ ها باعینکی بزرگ 348 است.این دستگاهها محصول کمپانی zinser آلمان می باشد که سال ساخت 15 عدد از آنها 1984و4 عدد از آنها در سال 1997 ساخته شده است .

   

  اتوکنر :بعدازماشین رینگ ماسوره ها بروی جاماسوره ای در ماشین اتوکنر قرارمی گیرد که این ماشین وظیفه دارد تا بسته نخ بزرگتر را تولید کند یعنی انتقال نخ را از ماسوره به دوک بعهده دارد که در این بین بوسیله دستگاه اوستر ایرادات نخ نیز گرفته می شود.دو نوع اتوکنر جدیدو قدیم وجود دارد که یک دستگاه جدیدو4 دستگاه قدیم می باشند که تعداد چشمه های هر اتوکنر یک عدد دستگاه238 می باشدو4دستگاه 138 می باشد اوستر پس از دریافت نا یکنواختی نخ آن را قطع می کند با رفع مشکل آن ادامه کار دنبال می شود در هر جا ماسوره ای 6 عدد ماسوره قرار می گیرد این ماشین اتو کنر از نوع 238 محصول کمپانی schlafhorst کشور آلمان سال ساخت 1997 می باشد و نوع قدیمی آن 138 محصول همان کمپانی در سال 1984 می باشد.

   

   دولاکنی :دوک ها پس از این مرحله وارد ماشین دولاکنی می شوند وظیفه آن دولا نمودن نخ یک لا را بر عهده دارد وتعداد آن 4دستگاه قدیم و 1 دستگاه جدید می باشد که4 دستگاه قدیم محصول کمپانی mettler کشور سوئیس سال ساخت 1983 می باشد یک دستگاه محصول کمپانی ssm محصول کشور سوئیس می باشد سال ساخت 1997 می باشد.

   

   دولا تاب: پس از دستگاه دولاکنی دستگاه دولاتاب قرار دارد که تعدادش 9 عدد می باشد جهت ایجاد استحکام و همچنین یکنواختی در نخ نهایی نخ دولا شده به هم تابیده می شود. این ماشین محصول کمپانیAllma کشور المان سال ساخت 1984 می باشد. این ماشین در هر ردیف 64 دوک عمل دولا تابی بروی آن انجام می شود.

   

   کلافکنی :نخ دولاتاب شده دور دوک در قسمت کلافکنی به کلاف تبدیل می شود .این ماشین محصول کمپانی croonlucke سال ساخت 1984 می باشد که تعدادش 6 عدد است. پس از آنکه الیاف بصورت کلاف در آمدند دو دسته تقسیم می شوند یا وارد قسمت رنگرزی شده ودر دیگهای رنگرزی عمل رنگرزی بروی آن انجام می گیرد. این عمل توسط دیگهای محصول کمپانی thies ساخت کشور آلمان سال ساخت 1985 انجام می گیرد. این دیگها دارای حجم 12650 لیتر می باشد. پس از عمل رنگرزی در خشک کن قرار می گیرد وبه قسمت خشکن انتقال یافته ودر اتاقهای خشک کن قرار می گیرند و سپس ماشین دوک پیچی metter ساخت کشور سوئیس سال ساخت 1984 کلافها را مجداد پس از رنگرزی بصورت دوک در می آورد ویا الیافی که بصورت کلاف در آمده اند وارد اتاقهای بخار شده ودر آنجا عمل هایبالک کردن انجام می شود درصد جمع شد گی افزایش می یابد وسپس آن کلافها نیز پس بخاردهی توسط دستگاه دوک پیچی مجددا بصورت دوک در می آیند.

   

   دستگاه خشک کن: الیاف پس از رنگرزی در دیگهاو پاتیل های رنگرزی وارد دستگاهو اتاقهای خشک کن شده و خشک می شود این دستگاه محصول کمپانی mohs  آلمان سال ساخت 1991 می باشد سپس الیاف خشک شده مجددآ توسط دستگاه دوک پیچی همانطور که گفته شد کلافها را بصورت دوک در می آورد.

   در صفحه بعد لی اوت (layout )ماشین آلات و خط تولید(شرکت تولیدی رضا نخ) را مشاهده

   می کنیم :

  (تصاویر و نمودار ها در فایل اصلی قابل مشاهده است )

  شرح علمی برخی مفاهیم :

   

  (( نخ های ها یبالک ))

  ضریب پوشانندگی و قدرت عایق بندی گرمائی منسوجات به میزان زیادی تابع حجم آنها می باشد. مهمترین عوامل تعیین کننده حجم یک نخ. فرم و طرز قرار گرفتن الیاف تشکیل دهنده آن است. در تولید نخ های هایبالک از خاصیت جمع شدگی متفاوت اجزا تشکیل دهنده یک نخ مخلوط در استراحت (بخار آب-گرمای خشک) استفاده می شود به این ترتیب که ابتدا نخ مخلوطی از حداقل دو جزء با قدرت جمع شدگی متفاوت معمولا در سیستم نیمه فاستونی ریسیده شده وازدیاد حجم در استراحت نخ که بعد از ریسندگی انجام می شود صورت می گیرد.

  معمولترین و مهمترین الیاف برای تولید نخ های هایبالک آکریلیک است. دو جزء مخلوط بصورت تاپس( فتیله ضخیم ) معمولاً توسط ماشین های گیل باکس سیستم ریسندگی نیمه فاستونی مخلوط گردیدهو بعد از ریسندگی و دولا تابی (در صورت لزوم ) استراحت داده می شود .قدرت جمع شدگی این الیاف توسط میزان کشش و دمای تثبیت آنها مشخص می گردد و یکنواخت بودن مخلوط از اهمیت زیادی برخوردار است. 

  یک جزء نخ که در استراحت منقبض می گردد. جزء جمع شونده و جزء دیگر که منقبض نمی گرددو یا اینکه درصد انقباض بسیار پائینی را دارد جزء  غیر جمع شونده نام دارد . در استراحت نخ که توسط گرما صورت می گیرد جزء جمع شونده بر اثر انقباض به طرف مرکز نخ حرکت کرده و مغزی نخ را تشکیل می دهد.

   در اثر حرکت الیاف جمع شونده به طرف مرکز نخ ، جزء غیر جمع شونده به طرف سطح خارجی نخ رانده شده و در عین حال ، فرم حلقه و پیچ به خود می گیرد که باعث ازدیاد حجم نخ می گردد ،

  شکل (1) نحوه تشکیل فرم و افزایش حجم را برای نخ های هایبالک نشان می دهد.

  (نمودار ها و تصاویر در فایل اصلی قابل مشاهده است )

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد

  فهرست:

  تاریخچه .............................................................................................................. 4

  فرآیند تولید محصولات ..................................................................................... 5

  نمای شماتیک ماشین آلات ................................................................................ 8

  مواد اولیه............................................................................................................ 9

  مفاهیم علمی (1) نخ های هایبالک................................................................... 13

  تبدیل تو به تاپس به روش برش ...................................................................... 14

  دستگاه توبریکر ................................................................................................. 21

  کاتالوگ ماشین توبریکر ..................................................................................23

  مفاهیم علمی (2) (کشش) .................................................................................26

  حد ریسندگی ....................................................................................................29

  تمرینات ............................................................................................................31

  محاسبات ماشین توبریکر ..................................................................................31

  دستگاه ری بریکر (برش مجدد) ......................................................................38

  چراغها و کلیدهای ری بریکر .........................................................................39 

  تمرینات ........................................................................................................... 40

  کاتالوگ دستگاه ری بریکر .............................................................................41 

  محاسبات ماشین ری بریکر...............................................................................41

  مفاهیم علمی 3 .................................................................................................43

  ماشین پاساژ (گیل باکس) ................................................................................47

  پوشش شانه های گیل باکس ...........................................................................49

  سیستمهای اتولولر.............................................................................................54

  محاسبات پاساژها .............................................................................................56

  دستگاه فینیشرfinisher ....................................................................................59

  روشهای کشش در فینیشر..................................................................................61

  کیفیت نیمچه نخ .............................................................................................64

  کاتالوگ ماشین فینیشر....................................................................................66

  تمرینات ...........................................................................................................68

  جداول مربوط به ریسندگی ..........................................................................71

   

  ماشین رینگ .......................................................................................................75

  روشهای کشش در ماشین رینگ ........................................................................79

  کشش منطقه ای و کشش کل ............................................................................83

  تاب نخ ...............................................................................................................86

  قسمتهای تشکیل دهنده مکانیزم تاب نخ در ماشین رینگ..................................88

  آنالیز مکانیکی تاب دادن و پیچیدن نخ در ماشین رینگ...................................96

  ساختمان بوبین نخ .............................................................................................102

  تنظیم کننده سرعت رینگ ................................................................................109

  کار بادامک ها در رینگ ...................................................................................112

  مراحل تولید ریسندگی فا ستونی .....................................................................115

  محاسبات ماشین رینگ ...................................................................................... 118

  تمرینات .............................................................................................................119

  روش ریسندگی و تابیدن ..................................................................................121

  کیفیت نخ، درجه بندی آن و ضایعات ریسندگی .............................................128

  نتیجه گیری ، انتقادات و پیشنهادات .................................................................132

  .

  منبع:

  ندارد.

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد, گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد, پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد, دانلود کارورزی گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد, گزارش کارورزی گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد, پروژه کارورزی گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد, کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد, کارورزی در مورد گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد, نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد, گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی رضا نخ مشهد
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت