گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان

تعداد صفحات: 114 فرمت فایل: word کد فایل: 4023
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: علوم دامی - دامپروری - دام و طیور
قیمت: ۱۸,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان

  فصل اول

  تاریخچه کلی کارخانه :

   

  کارخانه بافندگی تابان در سال 1353 هجری شمسی تأسیس شد سهام کارخانه ابتدا به صورت شخصی و خصوصی بود ولی در طی زمان به علت مشکلاتی که دامن گیر اکثر کارخانجات نساجی و به طور کلی منابع نساجی کشور شد . مقداری از سهام کارخانه واگذار شد . سهام واگذار شده اکثرا توسط سازمان های دولتی خریده شد . به همین جهت در حال حاضر 51% از سهام کل کارخانه توسط بنیاد شهید صدوق خریداری شده و بقیه سهام که حدودا 49 % می باشد شخصی است. یکی از افتخاراتی که سالیان سال است کارخانه بافندگی تابان یزد به آن می بالد این است که ، کارخانه بافندگی تابان اولین کارخانه ای می باشد که در سطح ایران پتو اکریلیکی را تولید کرده است . قابل توجه است که محصولات این کارخانه دارای نشانه استاندارد ایران می باشد .

  مشخصات کلی و موقعیت کارخانه:

  کارخانه تابان یزد در زمینی به مساحت 10000 متر مربع بنا گردیده که از لحاظ جغرافیایی در سمت جنوب شهر یزد و در 4 کیلومتری جاده کرمان جنب سازمان صدا و سیما ی مرکز یزد واقع شده است . فاصله کارخانه تا مرکز شهر حدود 12-10 کیلومتر می باشد . شماره تلفن های که می توان با این شرکت در ارتباط بود 8-8220901-0351 و شماره فاکس این شرکت 8220907 (0351 )می باشد.                                 

  یکی دیگر از راههای ارتباط مشتریان با این کارخانه از طریق آدرس پستی آنها می باشد. کارخانه بافندگی تابان : یزد – صندوق پستی 366/89195

  منابع تهیه مواد اولیه این کارخانه در داخل و خارج کشور می باشد . منبع تهیه مواد اولیه خارجی از کشور ژاپن می باشد که محصول صادر شده از این کشور به منظور استفاده در این کارخانه « الیاف اکریلیک و نل» می باشد . ولی منبع تهیه مواد اولیه داخل کشور شرکت پلی اکریلیک اصفهان می باشد که  محصولات این شرکت اصفهان به بیشتر نقاط ایران فرستاده تا در صنایع نساجی در کارخانجات مورد استفاده قرار گیرد . محصولات کارخانه در شهرهای کشور به خصوص تبریز ، تهران برای فروش فرستاده می شود ، اما بازار فروش خارجی کشور افغانشتان می باشد که لازم به ذکر است محصولات کارخانه به همین کشور صادر می شود.

   

   

   

   

  فصل دوم

  تشکیلات سازمانی کارخانه :

  تعداد کارکنان کارخانه در تمام قسمت ها100 نفر است که از این تعدادی رسمی و مابقی جزء کارکنان قراردادی می باشند.

  تعداد شیفتهای کاری در کارخانه تابان در هر 24 ساعت 2 مرتبه می باشد که در دو شیفت صبح و بعد از ظهر می باشد. تعداد افرادی که در هر شیفت کار می کنند در شیفت صبح تقریبا 95-90 نفر و در شیفت عصر تقریبا20 نفر می باشند .

  هر سالن یک سرپرست دارد که معمولا تحصیل کرده می باشد و از نظر علمی و عملی تجربه بالایی دارد .

  هر سالن یک سر شیفت دارد که به نوعی مکانیک سالن آن محسوب می شود و دارای سابقه کاری بالایی نسبت به دیگر کارکنان کارخانه دارد .

  هر دستگاه در پایان هر هفته توسط کارگران تمیز و اگر نیاز به تعمیر داشته باشد باز بینی و تعمیر می شود .

   

   

   

  فصل سوم

  مواد اولیه :

  مقدار مواد اولیه ای که این کارخانه نیاز دارد 100 تن در هر ماه می باشد که این مواد دارای مشخصات زیر است : لیاف تولیدی ازشرکت پلی اکریل اصفهان از نوع D,M می باشد.الیاف نوع M دارای مشخصات به خصوصی می باشد که با این مشخصات از لحاظ کیفی روی پتوهای تولیدی تأثیرات نامطلوبی به جای می گذارد.این الیاف دارای درهم رفتگی زیاد، خاصیت نمدی شدن بیش از اندازه ، نداشتن انعطاف پذیری بیش از اندازه ودر نتیجه باعث بوجود آمدن وضعیتی نامطلوب در شکل ظاهری پتو می گردد. پتوهای تولیدی از نوع الیاف M دارای زیر دستی بسیار نامناسب می باشد . از لحاظ شکل ظاهری پتو به صورت تو خالی و خار نخورده به نظر می رسد و حتی در صورت کشیدن دست در جهت خلاف خواب پرز الیاف در همان جهت باقی مانده و هیچگونه لطافت خاصی که لازمه آن پفکی بوده و انعطاف پرز بودن الیاف می باشد در پتو مشاهده نمی گرددالیاف نوعD(خشک ریسی)تولیدی توسط شرکت پلی اکریل اصفهان دارای خواص قابل قبولی جهت تولید پتوی میک اکریلیکی می باشد. از مزایای این الیاف داشتن ظاهری حجیم است که علت آن خاصیت انعطاف پذیری مناسب ، نادر هم رفتگی الیاف و خاصیت باز شدن بهتر الیاف از یکدیگر می باشد . خاصیت خار خوردگی این الیاف در پتو خوب بوده و پتو خاصیت نرمی و لطافت خوبی دارد. در صورت فشردگی این الیاف با دست دوباره به حجم اولیه خود بر می گردد.از معایب این نوع الیاف این است که الیاف نوع D عدل به عدل گاهی مواقع فرق می کند. با وجود اینکه بر حسب عدل نوع D می باشد ولی گاهی خاصیت آنها الیاف نوع M است که حتی توسط کارگر ساده رنگ ریزی نیز قابل تشخیص نمی باشد . وجود الیاف برش نخورده و طناب مانند در عدلها یکی دیگر از معضلات می باشد که کارخانه با آن مواجه است و مشکلات عدیده ای رابرای کارخانه بوجود آورده است.اما باید به این نکته توجه داشت که تنها الیاف 5Dta در تولید پود پتو کافی نمی باشد چرا که الیاف 3Dta به صورت مخلوط در نخ و پود لطافت و نرمی قابل ملاحظه و داشتن زیر دستی مناسب در پتو ایجاد می کند و به گفته عامیانه باعث تو پر شدن پتو می گردد و  حتی در ریسندگی باعث یکنواخت شدن نخ تولیدی می باشد .الیاف نمره3 لطافت ، نرمی ، زیبایی و انعطاف پذیری خاصی را سبب می شود. و عدم وجود الیاف نمره 3 باعث کمتر شدن خواص ذکر شده می گردد.

  محصولات :

  محصولات تولیدی کارخانه شامل پتو و  روفرشی است که محصول عمده پتو می باشد . که حدود 1200 تخته در روز تولیدی کارخانه است . ایجاد تنوع و تغییر در محصولات تولیدی بستگی به نیاز و نظر مشتری و نیاز بازار است و هیچ عامل دیگری نقش در تغییرات آن ندارد . بازار فروش داخلی این کارخانه شامل شهرهای تبریز ، شیراز ، تهران ، اصفهان ، می باشد . و بازار فروش خارجی کشور افغانستان می باشد که لازم به ذکر است که اکثر محصولات کارخانه به همین کشور صادر می شود.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  فصل چهارم

  تأسیسات

  بخار و آب:

  کار اصلی این قسمت تأمین کننده بخار و آب تصفیه شده و مورد نیاز قسمتهای مثل رنگرزی ،تکمیل ، کلفت ریسی و... می باشد . این قسمت دارای دو دیگ بخار بزرگ ، یک دیگازور ، دو منبع زمینی ، دو منبع هوایی و چهار منبع هوایی و ... می باشد .

  دیگ بخار :

  دیگ های بخار که تأمین کننده بخار می باشند شامل دو عدد می باشند که یکی از آنها دائم روشن بوده و در حال کار کردن ایت و یکی همیشه در حال خاموش و ذخیره است . عوامل اصلی برای روشن بودن دیگ بخار و کار کردن آن چهار چیز است :

  سوخت( گاز – نفت سیاه)، 2.آب  3. هوا  4. برق

  که این چند عامل باید به طور کافی و مناسب به دیگ بخار برسد.

   

   

   

  منبع دیگازور:

  کار اصلی منبع دیگ زود گرفتن اکسیژن آب است که تأمین کننده آب دیگ بخار است. باید توجه داشت که آب و بخار منبع دیگ زود همیشه باید به حد کافی باشد و اگر این طور نبود باید مشکل آن را بررسی کرد وآب و بخار آن را به حد کافی رساند.

  منبع زمینی :

  در این قسمت دو منبع زمینی وجود دارد که یکی از آن ها مربوط به آب نمک و دیگری مربوط به آب دیگ بخار است . منبع آب نمک فقط برای تصفیه آب استفاده می شود .

  منبع هوایی:

  منبع های هوایی مربوط به آب رنگرزی می باشد که یکی از آنها همیشه در مدار و دیگری در حال ذخیره است.

  چهار منبع استوانه ای در داخل سالن :

  یکی از این منبع های که اولین منبع از سمت راست است و آب چاه از آن باید عبور کند تا به منبع های دیگر برسد مخصوص شستشو یا بر گرداندن آب است . منبع دومی و چهارمی مخصوص آب رنگرزی می باشد که یکی از آنها همیشه در مدار و یکی در حال ذخیره است . ( تذکز : آب این دو منبع باید همیشه تصفیه باشد ، منبع سومی فقط مخصوص آب دیگ بخار است که این هم باید همیشه تصفیه باشد که تأمین کننده آب منبع زمینی است .

  سالن دیگازور و تهویه :

  در کنار منبع دیگازور یک منبع کوچکتری است که مخصوص آب تهویه ها و خنک کننده ها است که آب این قسمت هم باید تصفیه باشد .

  تصفیه آب :

  آبهای این قسمت دیگ بخار ، باید همیشه تصفیه باشد که مسئول این قسمت باید 2 ساعت یک بار از این آبها نمونه بگیرد و اگر تصفیه نبود آن را توسط آب نمک تصفیه کند. برای نمونه گیری آب باید آن را با مواد تصفیه کننده آزمایش گرفت.

  منابع سوخت و مصرفی:

  سوخت مورد نیاز و اصلی این قسمت نفت سیاه ، گاز و گازوئیل برای شستشو است . در این قسمت دو منبع بزرگ 24 هزار و 34 هزار لیتری وجود دارد که مخصوص نفت سیاه است . دو عدد کپسول بزرگ گاز و دو منبع کوچک گازوئیل وجود دارد.

  تخلیه و رسوب گیری دیگ بخار:

  برای سالم ماندن دیگ های بخار و جلوگیری از پوسیدگی موادی مایع و سیاه رنگ به نام «مواد تصفیه DM » به آنها تزریق کرده و رسوبهای داخل دیگ ته نشین شده و در ته دیگ مواد راخارج می کنیم.

  برق:

  برق ورودی کارخانه KV 20 برابر 20000 ولت می باشد . کارخانه دارای دو پست فشار قوی است که دربر گیرنده دو ترانسفورماتور کاهنده می باشد . کارخانه از دوپست توزیع که برق سالن های تولید را تأمین می کند استفاده می کند . یکی از پست های توزیع در سالن تکمیل واقع شده است که برق سالن تکمیل و بافندگی و خیاطی و پرز کشی و چاه آب شرکت را تأمین می کند. یک پست توزیع دیگر در سالن بافندگی قرار گرفته است که برق سالن های کلفت ریسی ، حلاجی ، رنگرزی محوطه و ساختمان های اداری را تأمین می کند. شرکت دارای موتور برق یا ژنراتور KVA 297 می باشد که هنگام قطع برق شهر روشن می گردد و برق بعضی از ماشین ها و روشنایی سالن ها و روشنایی محوطه را تأمین می کند .

   

   

   

   

  فصل پنجم

  کنترل کیفیت:

  کنترل و بررسی فرآیند تولید کالا در خطوط ریسندگی ، بافندگی ،تکمیل و خیاطی را کنترل کیفیت می گویند .

  از وقتی که مواد اولیه وارد سیستم گردش کار قرار گرفت تا زمان ورود کالا به انبار محصول در تمام مراحل تولید باید محصول از نظر کمی و کیفی مورد آزمایش قرار بگیرد .

  در قسمت رنگرزی خصوصیات روغن ها ، نرم کن ها که به الیاف زده می شود رنگهای به کار برده شده و آب مصرفی مورد آزمایش قرار می گیرد .

  در قسمت ریسندگی نمره نخ ، مقدار تاب ، مقدرا استحکام و کشیدن نخ مورد آزمایش قرار می گیرد .

  در قسمت بافندگی عیوبی که بر پتو وارد می شود را پیدا و آن را رفع و حل کرده است . در قسمت خیاطی کنترل نهایی صورت می گیرد که پتو را به صورت معیوب و درجه یک تقسیم می کنند وپتو را از لحاظ طول و ابعاد مورد بررسی قرار می دهند . واحد کنترل کیفیت کارخانه بافندگی تابان برای اینکه عیوب قابل مشاهده را به هر قسمت تذکر دهند عیوب را که مشاهده کرد به روی برگه ای نوشته و آن را به واحد مربوطه می دهد تا اقدامات مورد نظر صورت گیرد.

  وسایل و دستگاههای که در این واحد مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :

  استحکام سنج: میزان استحکام نخ را مورد محاسبه قرار می دهد .

  دستگاه نمره سنج: برای اندازه گیری نخ تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد .

  تاب سنج: میزان تاب نخ را مورد سنجش قرار می دهد .

  تخته سیاه : یکنواختی ظاهر نخ را مورد اندازه گیری قرار می دهد.

  گرد برد : وزن پتو و متر در گرم پتو مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد.

  نمونه گیر : برای به دست آوردن نمونه رنگ مناسب برای الیاف مورد استفاده قرار می گیرد .

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان

  فهرست:

  فهرست....................................................................................................................... 3

  مقدمه.......................................................................................................................... 9

  فصل اول

  تاریخچه کلی کارخانه ................................................................................................ 11

  مشخصات کلی و موقعیت کارخانه.............................................................................. 11

  فصل دوم

  تشکیلات سازمانی کارخانه.......................................................................................... 13

  فصل سوم

  مواد اولیه..................................................................................................................... 14

  محصولات.................................................................................................................. 15

  فصل چهارم

  تأسیسات...................................................................................................................... 17

  بخار و آب.................................................................................................................. 17

  دیگ بخار .................................................................................................................. 17

  منبع دیگازور............................................................................................................... 17

  منبع زمینی.................................................................................................................... 18

  منبع هوایی................................................................................................................... 18

  چهار منبع استوانه ای در داخل سالن ........................................................................... 18

  سالن دیگازور و تهویه.................................................................................................. 18

  تصفیه آب................................................................................................................... 19

  منابع سوخت و مصرفی................................................................................................ 19

  تخلیه و رسوب گیری دیگ بخار................................................................................. 19

  برق.............................................................................................................................. 19

  فصل پنجم

  کنترل کیفیت .............................................................................................................. 21

  فصل ششم

  گردش مواد اولیه تا محصول........................................................................................ 23

  انبار مواد اولیه.............................................................................................................. 23

  رنگرزی ...................................................................................................................... 23

  حلاجی....................................................................................................................... 23

  کاردینگ.................................................................................................................... 24

  رینگ.......................................................................................................................... 24

  بوبین پیچی ................................................................................................................. 24

  چله پیچی.................................................................................................................... 24

  بافندگی....................................................................................................................... 24

  تکمیل......................................................................................................................... 25

  خیاطی......................................................................................................................... 25

  فصل هفتم

  انبار............................................................................................................................. 26

  پرس و عدل بندی کردن.............................................................................................. 26

  الیاف اکریلیک............................................................................................................ 27

  الیاف ارلون.................................................................................................................. 28

  الیاف اکریلان ............................................................................................................. 29

  خواص فیزیکی و شیمیایی الیاف اکریلیک................................................................... 29

  فصل هشتم

  ماشین آلات................................................................................................................ 30

  فصل نهم

  رنگرزی ...................................................................................................................... 33

  کاربرد مواد مورد استفاده در سالن رنگرزِی................................................................. .34

  فصل دهم

  باز کردن و تمیز کردن الیاف (حلاجی کردن).............................................................. 35

  اهداف حلاجی............................................................................................................ 35

  روش حلاجی در کارخانه تابان.................................................................................... 36

  طرز کار ماشین باز کننده ولف..................................................................................... 37

  آب و روغن زدن الیاف ............................................................................................... 39

  اهداف آب و روغن زدن به الیاف ............................................................................... 39

  روشهای آب و روغن زدن به الیاف ............................................................................. 40

  فصل یازدهم

  کاردینگ.................................................................................................................... 41

  طرز کار ماشین کاردینگ............................................................................................ 41

  قسمت های اصلی ماشین کارد..................................................................................... 46

  دستگاه تغذیه............................................................................................................... 46

  کارد مقدماتی.............................................................................................................. 48

  کارد میانی (بریکو دوم)............................................................................................... 48

  کارد نهایی (کاردر)..................................................................................................... 49

  کندانسور..................................................................................................................... 49

  عملیات کارد............................................................................................................... 50

  پوشش کارد................................................................................................................ 50

  تنظیم فواصل بین قسمتهای کارد..............51

  نکات مهم در مورد تنظیم فاصله بین قسمتها................................................................. 52

  عیوب کلی در ماشین کارد........................................................................................... 53

  نتایج کلی در مورد عیوب ماشین های کارد.................................................................. 53

  فصل دوازدهم

  رینگ.......................................................................................................................... 55

  اهداف استفاده از ماشین رینگ.................................................................................... 55

  طرز کار ماشین رینگ.................................................................................................. 55

  قسمتهای اصلی تشکیل دهنده ماشین های رینگ........................................................... 56

  تاب نخ......................................................................................................................... 63

  فصل سیزدهم

  بوبین پیچی................................................................................................................... 64

  اهداف بوبین پیچی....................................................................................................... 64

  انواع ماشین های بوبین پیچی......................................................................................... 66

  غلطک محرک بوبین................................................................................................... 68

  به کار انداختن و متوقف کردن ماشین.......................................................................... 68

  کنترل بسته نخ و تنظیم آن............................................................................................. 70

  قرار دادن نخ روی بسته................................................................................................. 70

  دلایل به کارگیری وسایل توقف دستگاه....................................................................... 70

  وضعیت ماسوره ریسندگی روی ماشین بوبین پیچی....................................................... 71

  فصل چهاردهم

  چله پیچی..................................................................................................................... 72

  قفسه یک ردیفه: (single End)............................................................................... 75

  قسمت جلو ماشین (Head stock)............................................................................ 75

  قسمت توقف الکتریکی (stop motion)................................................................. 76

  شانه............................................................................................................................. 77

  کشش وارده به نخ در چله پیچی.................................................................................. 77

  چله پیچی بخشی(SECTIONAL WARPING)...........79

  کیفیت کار چله پیچی ................................................................................................. 82

   

  فصل پانزدهم

  نخ کشی...................................................................................................................... 86

  ماشین گره زنی............................................................................................................ 87

  روشهای نخ کشی (چله کشی)..................................................................................... 88

  فصل شانزدهم

  بافندگی ...................................................................................................................... 89

  کناره گیر پارچه........................................................................................................... 91

  ورد ماشین بافندگی...................................................................................................... 92

  میل میلک.................................................................................................................... 92

  لامل و دنده شانه ای..................................................................................................... 93

  غلطک نخ تار (اسنو).................................................................................................... 94

  پل نخ تار...................................................................................................................... 95

  پل پارچه...................................................................................................................... 95

  غلطک پیچیدن پارچه................................................................................................... 96

  عملیات مختلف در ماشین بافندگی............................................................................... 96

  ماشین ژاکارد............................................................................................................... 98

  اصول کار ژاکارد........................................................................................................ 98

  مراحل مختلف آماده کردن یک ماشین ژاکارد............................................................ 100

  فصل هفدهم

  تکمیل......................................................................................................................... 105

  خارزنی....................................................................................................................... 105

  تراش........................................................................................................................... 107

  عیوب ترا ش................................................................................................................ 108

  طرح فانتزی وجلا دادن به پرز...................................................................................... 108

  بخار دادن.................................................................................................................... 109

  خیاطی......................................................................................................................... 110

  منابع....................................111

   

  منبع:

  خصوصیات الیاف نساجی، دکتر ساسان نژاد

  مقدمات بافندگی ، مهندس امیر جمالی

  تکمیل در صنعت نساجی، دکتر حسین توانایی

  ریسندگی الیاف بلند، مهندس منصور منصوری

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان , گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان , پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان , دانلود کارورزی گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان , گزارش کارورزی گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان , پروژه کارورزی گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان , کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان , کارورزی در مورد گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان , نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان , گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی کارخانه بافندگی تابان
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت