گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی

تعداد صفحات: 99 فرمت فایل: word کد فایل: 4140
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پیراپزشکی
قیمت: ۱۷,۸۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی

  مقدمه 
  در این پروژه ما در صدد آشنایی با چگونگی تولید دارو از زمان ورود مواد اولیه تا زمان تولید، بسته بندی و فروش و خروج داروی تولید شده از شرکت بودیم. برای این منظور کار خود را از انبار مواد اولیه که محل ورود مواد به شرکت بود، شروع کردیم. و چگونگی تحویل مواد اولیه، قرنطینه، آزمایش روی مواد، نگهداری، توزین و تحویل به بخش تولید را مورد مشاهده و ثبت قرار دادیم.
  واحد تولید دومین مکانی بود که اصلی ترین قسمت کار یعنی تولید دارو در آنجا صورت می گرفت این واحد خود به سه بخش تولید مایعات، جامدات و آنتی بیوتیک تقسیم می‌شد که شرح تولید هر کدام در بخش تولید ذکر خواهد شد.
  و در نهایت انبار محصولات وجود داشت که محل نگهداری داروهای تولید شده و تحویل آن به شرکتهای پخش مواد دارویی جهت توزیع در سطح کشور می باشد.
  هدف از انتخاب این پروژه علاقه به آشنایی با چگونگی تولید دارو بود. زیرا این بخش تولیدی کمتر مورد توجه متخصصان صنعت بوده است و بنده در طول تحصیل هیچگاه ندیده ام که از داروسازی به عنوان یک صنعت اسمی برده شود یا مثالی ذکر گردد. و بیشتر دانشجویان رشته های شیمی، داروسازی، آزمایشگاهی، میکروبیولوژی و رشته های مرتبط با آنها به کارآموزی و تحقیق در این صنعت می پردازند. در حالی که یکی از صنایع بسیار مهم و حیاتی کشور می باشد که یکی از ابزارهای حفظ بهداشت و سلامتی جامعه به شمار می آید.
  ضمن کار و مطالعه در مورد چگونگی تولید دارو با توجه به اهمیت ارزیابی کار و زمان در موسسات تولیدی و به پیشنهاد شرکت، روش سنجی و زمان سنجی در این شرکت را نیز مورد بررسی قرار دادم. که مباحث مربوط و فعالیتهای انجام شده در بخش ارزیابی کار و زمان ذکر می شود.
  امید است که با آشنایی بیشتر دانشجویان صنعتی این بخش تولیدی و همت صاحبان این صنایع به ایجاد ارتباط با موسسات تحقیق صنایع، شاهد رشد هر چه بیشتر این صنعت مهم و حیاتی در کشورمان باشیم و با افزایش توان کمی و کیفی تولید دارو این صنعت را به خودکفایی رسانده و از واردات آن که در شرایط بحرانی مشکلات عمده ای را برای ما به بار می آورد، بی نیاز باشیم.
   
  تاریخچه شرکت :
  این واحد تولیدی در سال 1347 و به نام «پارک دیویس» آغاز به کار کرد. تا پیش از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی این شرکت حجم تولید محدودی داشت و شرکت آمریکایی «وارنر لامبرت» 80 درصد سهام آن را در اختیار داشت.
  انقلاب عظیم اسلامی کشور ما، که قویترین عامل شکوفایی صنایع دارویی در ایران بود، منجر به ملی شدن بسیاری از صنایع مهم گردید، و سازمان صنایع ملی ایران این شرکت را مانند بسیاری از شرکتهای دارویی دیگر، ملی اعلام کرد و مدیران دولتی را برای اداره آن منصوب نمود.
  شرکت نام «الحاوی» را برای خود برگزید که برگرفته از نام دائره المعارف بزرگ پزشکی حکیم عالیقدر ایرانی «زکریای رازی» بود و فعالیت خود را در سطح وسیعی آغاز نمود.
  داروسازان، شیمیدانان و مدیران علاقمند و خبره، بهبود کیفیت و افزایش تولید را سرلوحه کار خود قرار دادند. و به این ترتیب خطوط جدید تولید قرص، کپسول و شربت نصب و راه اندازی شد.
  آزمایشگاه های کنترل کیفیت با نظارت دقیق بر تمامی مراحل تولید، کیفیت را تا حد قابل قبولی بهبود بخشیدند، و شرکتی که تولید سالانه آن از پنج میلیون قطعه تجاوز نمی کرد، در حال حاضر تولید خود را به دهها میلیون قطعه افزایش داده است. این شرکت در کنار فعالیتهای داروسازی اقدام به طراحی و تاسیس کارخانه شیمیداروئی «امین» در اصفهان نموده است.
  در سالیان اخیر با توجه به رویکرد دولت جمهوری اسلامی ایران به خصوصی سازی صنایع، بخش عظیمی از سهام شرکت «51%» به کارکنان آن واگذار شده است و تنها «49%» سهام در اختیار سازمان صنایع می باشد و در حال حاضر این شرکت بصورت «شرکت سهامی عام» اداره می شود.
  شرکت در کیلومتر 11 جاده مخصوص کرج و در فضایی به وسعت بیش از 5/1 هکتار بنا شده است. و 200 نفر پرسنل آن در بخشهای تولیدی، اداری و مدیریتی شرکت مشغول کار می باشند.

   


  فصل اول

  انبارداری
   
  انبار و انواع آن
  انبار داری یک خدمت اقتصادی است و عبارت از نگهداشتن کالا از قبیل مواد، محصولات، ملزومات و غیره به منظور عرضه بموقع آن یا گسترش دادن مدت عرضه آن است، به نحوی که آنها برای مدت بیشتری در دسترس و آماده برای مصرف باشند. در اقتصاد هر کشوری انبارها حلقه هائی از زنجیره تولید، انتقال، توزیع و مصرف اند و نقش اتصال و واسطه را در انتقال محصولات از مناطق تولید به مراکز توزیع کلی و سپس توزیع محلی و بازارهای مصرف بر عهده دارند. محصولات در مراحل تولید، انتقال و توزیع در جاهایی به نام انبار متوقف می شوند. بخشی از بهائی را که هر مصرف کننده برای هر محصولی می پردازد هزینه های انبارداری آن محصول را در گذشته تشکیل می دهد.
  اصولاً به محل و فضایی که یک یا چند نوع کالا از هر قبیل (تجاری، صنعتی، مصرفی، مواد اولیه یا فراورده های مختلف) نگهدرای می شود، «انبار» اطلاق می کنند. از ترکیب چند انبار یک «مخزن» (دپو) به وجود می آید. تعداد انبارها و مخازن هر سازمان به نوع و کیفیت کالاها و نیازهای سازمان و نیز حدود تأثیر آنها در دستیابی به هدفهای موردنظر بستگی دارد.
  انبارها را به طرق مختلف تقسیم بندی می کنند:
  1-    از نظر نوع مواد و کالاهای نگهداری شده
  2-    از نظر چگونگی و ماهیت عمل
  3-    از نظر فیزیکی یا شکل ساختمانی
  از نظر مواد و محصولات که در انبار نگهداری می شود
  مواد و کالاها در بدو امر به شکل جامد، مایع و گاز هستند و انبارداری هر یک به شیوه خاصی انجام می شود. علاوه بر شکل و حالت مواد، شرایط و خصوصیات مواد و کالا در نوع انباری که برای نگهداری آن موردنیاز است و تدابیری که به کار می رود، در آن شیوه تأثیر دارد. از این رو، انبار به صور زیر تقسیم می شود:
  الف- انبار مواد و کالاهای معمولی،
  ب- انبار مواد قابل اشتعال و انفجار،
  پ- انبار مواد و کالاهای فاسد شدنی،
  ت- انبار مواد شیمیائی و سموم،
  ث- انبار مواد فله ای.
  از نظر چگونگی نقش و ماهیت عمل
  با توجه به محل و موقعیت انبار، نحوه ساختمان انبار، تأسیسات موردنیاز، تنوع مواد و کالاهایی که وارد انبار می شود، میزان حجم یا وزن موادی که در طی زمان معینی به انبار داخل یا از آن خارج می شود، همچنین موقعیت انبار در ارتباط با فعالیتهای اقتصادی جامعه، انبارها را به صورت زیر تقسیم بندی کرده اند:
  1-    انبارهای گمرکی و ترانزیت،
  2-    انبارهای توزیع کلی و محلی (سراها و تیمچه ها)،
  3-    انبارهای سازمانها و کارخانه ها.
  از نظر فیزیکی یا شکل ساختمانی 
  انبار از نظر فیزیکی یا شکل ظاهری به سه صورت زیر است:
  1-    انبارهای پوشیده- چنین مکانی از چهار طرف بسته و دارای سقف، دیوارها، در و وسایل ایمنی و اطفای حریق کامل و ساختمان آن عمدتاً به صورت «سوله» است.
  2-    انبارهای سرپوشیده- این انبار به صورت بارانداز است و فقط سقف و عمدتاً سکو دارد. بدین ترتیب که اطراف آن باز و فاقد دیوار و حفاظ جانبی است و مواد و کالا را فقط از بارندگی و تابش مستقیم نور خورشید محافظت می کند. معمولا مواد و کالاهایی که از کامیون یا قطار تخلیه می شوند در این انبارها به طور موقت نگهداری و سپس به محلهای دیگر حمل می گردند. به این انبارها «هانگارد» هم می گویند.
  3-    انبارهای باز یا انبار فضای باز- این انبار به شکل محوطه باز است و معمولاً برای نگهداری کالاهائی که بسته بندی محکمی دارند، ماشین آلات و لوازم سنگین و نیز مواد و مصالح ساختمانی (که زیر بارندگی و آفتاب به زودی آسیب نمی بینند) مورد استفاده قرار می گیرد.
  نقش انبار
  نقش اصلی انبار حفاظت از مواد و کالاهاست. در پاره ای موارد در انبار عملیات باز کردن مواد و کالاها و تقسیم و توزین آنها و آماده کردن برای توزیع بین واحدهای مختلف سازمانی، نیز انجام می پذیرد. در واقع انبار حالت بارانداز را دارد و محل استقرار موقت یا دریافت و پخش کالاهاست و عمدتاً هیچ گونه ارزش افزوده ایجاد نمی کند بلکه کانون ایجاد هزینه است.
  در انبار اعمال فیزیکی از قبیل تحویل گرفتن مواد و کالاها، حمل و نقل، جایگزینی، توزیع و تحویل مواد و کالاها، همچنین اعمال اداری و دفتری لازم برای کنترلهای موجودی و مالی از قبیل ثبت در دفاتر و کارتها انجام می شود. در واقع نگهداری و تحویل مواد و کالاها شامل کنترل اقلام (کنترل جنسی) و نیز کنترل مالی و تحویل و تحولات فیزیکی کالا در انبار انجام می شود. بیشتر سوء استفاده ها فساد اداری و مالی در انبارها رخ می دهد که با ایجاد سیستم صحیح انبارداری می توان از بروز آن پیشگیری کرد.
  اهمیت انبارداری صحیح
  ایجاد یک نظام صحیح انبارداری در سازمانها (بویژه سازمانهای بازرگانی و صنعتی) باعث سودآوری و متضمن مزایای زیادی است که در زیر به پاره ای از آنها اشاره می شود.
  1-    دریافت، استقرار، حفاظت و در دسترس قرار دادن مواد و کالاها در انبار به طرز درست و بسرعت و به آسانی اجرا می شود و نیازهای بخشهای مختلف سازمان بموقع فراهم می گردد.
  2-    با نظارت دقیق بر موجودیهای انبار، از افزایش بیش از اندازه و حد تعیین شده مواد و کالاها در انبار جلوگیری و در نتیجه از ضرر و زیانهای ناشی از تغییر قیمتها یا خرابی و فساد مواد و کالاها بر اثر گذشت زمان جلوگیری می شود.
  3-    از سفارشات مضاعف و تکراری که در اثر بی توجهی به مواد و کالاهای سفارش شده قبلی و بین راهی یا فقدان آگاهی از موجودیهای انبار رخ می دهد، جلوگیری می شود.
  4-    تعیین میزان موجودی مواد و کالاها در انبار و میزان مصرف و در نتیجه نوع و مقدار خرید آنها در زمانهای مختلف به نحو صحیح محاسبه و در نتیجه در بودجه خرید صرفه جویی می شود. این امر عملیات حسابداری صنعتی (قیمت تمام شده) را نیز تسهیل می کند.
  5-    اطلاعات موردنیاز مدیران در زمینه میزان موجودیها و مصرف مواد و کالاها در هر زمان به نحو احسن تأمین می شود.
  6-    باعث تسهیل عملیات شمارش، موجودی گیری و صورت برداری عملی از موجودیها (انبار گردانی)، همچنین تعیین ارزش موجودی جنسی در پایان سال (و تعیین ارزش میزان مصرف کالاها طی سال) که کار پرزحمت و پرخرجی است می گردد.
  7-    با خرید به مقدار مقرون به صرفه، از راکد شدن سرمایه در گردش به سبب نگهداری بیش از حد موجودی جلوگیری و در نتیجه باعث تسریع جریان نقدینگی سازمان می شود.
  8-    صدور بموقع قبض انبار (برگ رسید مواد و کالا به انبار) سبب تسهیل پرداخت مبلغ مواد و کالا به فروشنده و عملیات حسابداری می شود.

  انباردار
  انبارداری حرفه ای بسیار فنی، تخصصی، پرمسئولیت و چند بعدی است. انباردار حافظ اموال سازمان، یعنی بخش مهمی از داراییهای سازمان است. متأسفانه بسیاری از مدیران پی به ارزش و اهمیت این حرفه نبرده و نسبت به آن کم مهری روا داشته اند.
  انباردار واقعی به کسی گفته می شود که دارای مشخصات زیر باشد:
  1-    اطلاعات علمی و عملی کافی از مواد، لوازم و کالاهای مورد مصرف یا مورد عرضه و فروش سازمان، که لازمست در محلی به نام انبار محافظت شود، داشته باشد.
  2-    توانایی اداره و نگهداری انبار به نحو موثر و سودمند را داشته باشد.
  3-    توانایی مباشرت و نظارت قابل توجه نسبت به درخواستهای رسیده و صدور کالا و بالاخره اطلاعات کافی از میزان موجودیها و محل مصرف آنها را داشته باشد.
  4-    در ترتیب دادن و چیدن کالاها و همچنین در نقل و انتقال داخلی آنها حسن سلیقه داشته باشد و از مناسبترین و با صرفه ترین وسیله مکانیکی یا هر نوع وسیله دیگر در انتقال داخلی اجناس استفاده کند.
  5-    در طبقه بندی مواد و کالاها، کدگذاری و نگهداری آنها و نیز ترتیب محل انبار کردن مواد و کالاها با در نظر گرفتن و دسترسی به محلهای مصرف، مهارت کافی داشته باشد، به نحوی که بتواند با کمترین هزینه و آسانترین وسیله و شیوه حمل و نیز رعایت اصول ایمنی و حفاظتی، آن مواد و لوازم را به محل تحویل یا مصرف برساند.
  6-    در تشخیص زمان سفارش هر ماده یا کالا و مقدار اقتصادی سفارش دقت به خرج دهد،‌ به نحوی که وقفه ای در عملیات پیش نیاید و موجودی غیرضروری هم هرگز گردآوری و نگهداری نشود.
  7-    آمادگی پذیرش مسوولیت مالی داشته باشد.
  8-    خود را به رعایت اصول امانت داری و حفظ منافع سازمان مربوط موظف بداند.
  9-    گزارشهای هر دوره عملکرد انبارها را- به ترتیبی که اطلاعات آماری قابل استفاده از میزان ورود و صدور هر ماده و کالا را نشان دهد- برای مدیریت سازمان تنظیم و ارایه کند.
  10-    از روشها و فنون جدید انبارداری اطلاع کافی داشته باشد و در طرز استفاده از روشها و تسهیل امور از خود ابتکار شخصی نشان دهد.
  11-    از تدابیر ایمنی و بهداشت صنعتی آگاهی کافی داشته باشد.
  انبار مواد اولیه شرکت
  این شرکت دارای انبارهای متعددی مانند انبار مواد اولیه (انبار مواد، بشکه ها، ضایعات، الکل، خدمات، پوکه های کپسول و سردخانه)، انبار محصولات، انبار بسته بندی، انبار ملزومات می باشد که با توجه به موضوع پروژه ما فقط به بحث درباره انبار مواد اولیه و انبار محصولات می پردازیم.


  انبارهای مواد اولیه:
  1-    انبار مواد اولیه که شامل سه بخش قرنطینه، بخش موادی که به تایید آزمایشگاه رسیده است، سردخانه و دفتر انباردار و اتاق توزین، اتاق شستشوی لوازم می باشد.
  2-    انبار بشکه ها که مواد اولیه بشکه ای مثل گلیسیرین، گلیکول، لاکتوز و غیره در آن نگهداری می شود.
  3-    انبار الکل که بشکه های الکل در آنجا نگهداری می شود.
  4-    انبار پوکه ها که پوکه های خالی کپسول را در آن نگهداری می کنند.
  تامین کنندگان مواد اولیه 
  مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه دارو از کشورهای مختلف مانند هند، نیوزیلند، اندونزی، کره جنوبی، بنگلادش، آمریکا، سوییس، آلمان، چین، ترکیه، هلند، ایرلند، ایتالیا، فرانسه و همچنین شرکت های داخلی تهیه می شود.
  کارکنان انبار
  1-    انباردار
  2-    کارگر مسئول توزین مواد اولیه
  3-    انباردار محصولات
  4-    رانندگان لیفتراک که در موقع لزوم به انبار می آیند.
  5-    کارگری که موقع تخلیه بار به کمک کارگر دیگر می آید.
  محل سازمانی انبار مواد اولیه
  انبار مواد اولیه زیر نظر مدیریت برنامه ریزی شرکت قرار دارد و تمام کارهای انبار با اطلاع و هماهنگی او انجام می گیرد.
  اهم وظایف انباردار
  1-    تحویل مواد اولیه خریداری شده طبق اسناد و مدارک موجود (برگ آنالیز، صورتحساب فروش کالاها، بارنامه)
  2-    کنترل دقیق موادی که به انبار وارد می شود.
  3-    صدور برگ رسید مواد اولیه به انبار جهت ارائه به واحد مالی
   

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی

  فهرست:

  مقدمه..................................................................................................................................................... 2

  تاریخچه شرکت................................................................................................................................... 4

  فصل اول : انبارداری

  انبار و انواع آن..................................................................................................................................... 7

  انبار از نظر مواد و محصولات........................................................................................................... 8

  انبار از نظر چگونگی نقش و ماهیت عمل.................................................................................... 8

  انبار از نظر فیزیکی............................................................................................................................ 9

  نقش انبار.............................................................................................................................................. 9

  اهمیت انبارداری................................................................................................................................. 10

  انباردار.................................................................................................................................................... 12

  انبار مواد اولیه شرکت....................................................................................................................... 13

  انبارهای مواد اولیه ............................................................................................................................ 14

  تأمین کنندگان مواد اولیه................................................................................................................ 14

  کارکنان انبار مواد اولیه..................................................................................................................... 14

  محل سازمانی انبار مواد اولیه.......................................................................................................... 15

  اهم وظایف انباردار............................................................................................................................. 15

  رعایت اصول ایمنی در انبار مواد اولیه......................................................................................... 16

  وسایل کار در انبار مواد اولیه........................................................................................................... 17

  نظام خروج مواد اولیه از انبار مواد اولیه...................................................................................... 17

  روشهای انبار کردن............................................................................................................................ 17

  کارهای اداری انبار مواد اولیه.......................................................................................................... 18

  گردش مواد در انبار مواد اولیه........................................................................................................ 19

  انبار محصولات..................................................................................................................................... 19

  وظایف انباردار...................................................................................................................................... 19

  گردش محصولات در انبار محصولات............................................................................................ 20

  انبار گردانی.......................................................................................................................................... 21

  فصل دوم: تولید

  تولید و عملیات................................................................................................................................... 26

  ماشین آلات شرکت........................................................................................................................... 27

  استقرار ماشین آلات شرکت........................................................................................................... 28

  ویژگیهای استقرار ماشین آلات شرکت........................................................................................ 28

  معایب استقرار ماشین آلات شرکت.............................................................................................. 29

  محصولات شرکت............................................................................................................................... 30

  نحوه تولید دارو................................................................................................................................... 31

  مراحل تولید شربت و قطره............................................................................................................. 31

  مراحل تولید قرص............................................................................................................................. 32

  مراحل تولید کپسول......................................................................................................................... 33

  ساخت دارو........................................................................................................................................... 34

  روش ساخت شربت اکسپکتورانت................................................................................................. 34

  روش ساخت قطره ویتامین A+D................................................................................................. 35

  روش ساخت قرص الومینیوم MG................................................................................................ 36

  روش ساخت کپسول ترامادول 50 میلی گرمی......................................................................... 37

  فصل سوم : ارزیابی کار

  بهره وری............................................................................................................................................... 39

  تاریخچه و مفهوم بهره وری............................................................................................................. 39

  آنالیز بهره وری.................................................................................................................................... 41

  اندازه گیری بهره وری....................................................................................................................... 43

  معیارهای بهره وری............................................................................................................................ 43

  عوامل مؤثر بر بهره وری................................................................................................................... 45

  بهره وری در صنعت........................................................................................................................... 46

  زمینه بهره وری................................................................................................................................... 47         

  برداشت کارگران از بهره وری.......................................................................................................... 49

  عوامل مؤثر بر بهره وری................................................................................................................... 50

  راههای افزایش بهره وری................................................................................................................. 52

  ارزیابی کار............................................................................................................................................ 54

  ارزیابی کار وسیله مستقیم افزایش بهره وری............................................................................. 54

  چرا ارزیابی کار سودمند است؟....................................................................................................... 56

  فنون ارزیابی کار و ارتباط آنها با یکدیگر..................................................................................... 60

  شیوه اصلی ارزیابی کار .................................................................................................................... 62

  ارزیابی روش (تعریف و هدفها)........................................................................................................ 64

  شیوه اصلی ارزیابی روش.................................................................................................................. 65

   ثبت بررسی، ایجاد (ثبت واقعیات)............................................................................................... 67

  نمودار خلاصه فرآیند........................................................................................................................ 68

  نمودارهای گردشی فرآیند................................................................................................................ 70

  مثالی برای نمودار گردشی فرآیند................................................................................................. 74

  بررسی انتقادی: فن پرسش و پاسخ.............................................................................................. 75

  پرسشهای اولیه.................................................................................................................................... 76

  پرسشهای ثانویه.................................................................................................................................. 78

  ایجاد روش اصلاح شده..................................................................................................................... 80

  مثالی برای روش اصلاح شده.......................................................................................................... 82

  ملاحظات کلی در مورد کارسنجی................................................................................................. 85

  مقصود از کارسنجی........................................................................................................................... 86

  موارد استفاده کارسنجی................................................................................................................... 92

  شیوه اصلی کارسنجی....................................................................................................................... 93

  فنون کارسنجی................................................................................................................................... 95

   منابع و مأخذ...................................................................................................................................... 96

   

   

  منبع:

  ندارد

دانلود کارآموزی گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی, گزارش کارآموزی گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی, پروژه کارآموزی گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی, دانلود کارورزی گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی, گزارش کارورزی گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی, پروژه کارورزی گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی, کارآموزی در مورد گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی, کارورزی در مورد گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی, نمونه گزارش کارآموزی درباره گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی, گزارش کار در مورد گزارش کارآموزی مراحل تولید دارو و ارزیابی کار و زمان در شرکت داروسازی الحاوی
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت